Γλέντι κόντρα στην ΑΕΚ με 20 γκολ διαφορά!

Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2022 - 16:39

Ο Θρύλος ήταν εντυπωσιακός και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ, της οποία επικράτησε με 23-3 στο Παπαστράτειο για την 13η αγωνιστική της Α1 Πόλο Ανδρών, διευρύνοντας το αήττητο σερί του. Οι «ερυθρόλευκοι» έστησαν… πάρτι στο Παπαστράτειο με καλεσμένους τους «κιτρινόμαυρους» και δεν έριξαν τον ρυθμό τους, παίρνοντας μια πολύ άνετη νίκη με καταπληκτικό Πόλο τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά.

Ο Θρύλος στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ αφοσιωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα, καταφέρνοντας να μη δεχθεί ούτε ένα γκολ από την ΑΕΚ, παίζοντας καταπληκτική άμυνα και βγαίνοντας συχνά στην κόντρα, πετυχαίνοντας εύκολα γκολ, με το επιμέρους σκορ του δεύτερου ημιχρόνου να είναι 12-0!

Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα με γκολ του Γενηδουνιά στα 7:26 μετά από εντυπωσιακή κυκλοφορία της μπάλας από την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου. Στη συνέχεια ο Θρύλος πίεσε ψηλά την ΑΕΚ, με τον Φουντούλη να κλέβει τη μπάλα και να βγαίνει στον αιφνιδιασμό κάνοντας το 2-0 στα 7:02. Η «ερυθρόλευκη» άμυνα… «έπνιγε» την ΑΕΚ με τους παίκτες της να μη μπορούν να εκδηλώσουν επίθεση στα πρώτα δυόμιση λεπτά της αναμέτρησης.

Στα 4:56 ο Θρύλος μετά από επιτυχημένη άμυνα με παίκτη λιγότερο βγήκε στον αιφνιδιασμό και κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος, εύστοχα, και έκανε το 3-0 για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν ψηλά, με τον Φιλίποβιτς να κλέβει τη μπάλα στη μέση της πισίνας και να βγαίνει μόνος του με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, τελειώνοντας υποδειγματικά τη φάση και κάνοντας το 4-0 στα 4:30 για το πρώτο οκτάλεπτο.

Ο Κολόμβος στα 3:16 κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Φιλίποβιτς στέλνοντας τη μπάλα με δύναμη στα δίχτυα και έκανε το 5-0 για τον Ολυμπιακό με το δεύτερο συνεχόμενο προσωπικό του τέρμα. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν με γκολ του Βούκσεβιτς στα 2:48, με τον Ολυμπιακό να αντιδράει άμεσα και να κάνει το 6-1 με όμορφο γκολ του Χρυσοσπάθη στον παίκτη παραπάνω στα 2:23. Ο Φουντούλης, στη συνέχεια, έδωσε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα στον Θρύλο στα 1:33 με ένα εντυπωσιακό ψιλοκρεμαστό σουτ, κάνοντας το 7-1 για τον Ολυμπιακό και βάζοντας από νωρίς βάσεις για ένα… «ερυθρόλευκο» πάρτι.

Η ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο γκολ του δεύτερου οκταλέπτου και μείωσε σε 7-2 με γκολ του Μανιουδάκη μετά από ριμπάουντ, στα 6:56. Ο Ολυμπιακός απάντησε με γκολ του Γούβη, μετά από ριμπάουντ, στα 4:23, κάνοντας από κοντά το 8-2 και πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού στο δεύτερο οκτάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με αμείωτο ρυθμό και βγήκε στην κόντρα με τον Γκίλλα, ο οποίος έφτασε σε τετ-α-τετ και κέρδισε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ κάνοντας το 9-2 στα 3:45. Ο… χορός των γκολ συνεχίστηκε και ο Φουντούλης πέτυχε ένα παλικαρίσιο τέρμα στα 3:00 πριν το ημίχρονο και έκανε το 10-2 για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιστράκης, από πολύ μακριά σκόραρε και πάλι για την ΑΕΚ κάνοντας το 10-3 με 0:48 να απομένουν για το ημίχρονο. Ο Φουντούλης, όμως, πέτυχε ένα ακόμη εντυπωσιακό γκολ στην τελευταία «ερυθρόλευκη» επίθεση του ημιχρόνου και έκανε το 11-3 στα 0:16.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τρίτο οκτάλεπτο και προηγήθηκε με τον Μουρίκη στα 7:43, κάνοντας το 12-3, λίγα μόλις δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου. Ο Θρύλος συνέχισε, με αμείωτη ταχύτητα, και έκανε το 13-3 στα 6:48 για το τρίτο οκτάλεπτο με γκολ του Γενηδουνιά στην κόντρα, ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10. Οι «ερυθρόλευκες» άμυνες συνέχισαν να βγαίνουν και, στη συνέχεια, ο Μουρίκης πέτυχε ένα φανταστικό γκολ, με ανάποδο σκαμπίλισμα στη μπάλα, στέλνοντας τη στα δίχτυα και κάνοντας το 14-3 στα 5:58.

Ο Ολυμπιακός δε σταμάτησε να σκοράρει στο τρίτο οκτάλεπτο και στα 4:15 με τον Γούβη έκανε το 15-3, ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά και μετατρέποντας το παιχνίδι σε… παράσταση για έναν ρόλο, για να ακολουθήσει ο Γραμματικός στα 3:31 να κάνει το 16-3 νικώντας το μπλοκ και τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Η «ερυθρόλευκη» άμυνα του Ολυμπιακού και ο Ζερδεβάς συνέχισαν να… «πνίγουν» την ΑΕΚ και να την κρατάνε στο «μηδέν» στο τρίτο οκτάλεπτο και ο Φουντούλης στην κόντρα έκανε το 17-3 για τον Θρύλο στα 2:05. Ο Δερβίσης συνέχισε το «ερυθρόλευκο» γλέντι, κάνοντας το 18-3 στα 0:52, ανεβάζοντας τη διαφορά στο… +15 με την ΑΕΚ να μη μπορεί να αντιδράσει.

Ο Φουντούλης συνέχισε το… βιολί του και έκανε το 19-3, σημειώνοντας το πρώτο γκολ του τελευταίου οκταλέπτου στα 5:54 πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Μουρίκης, με ασίστ του Φουντούλη, έκανε το 20-3 για τον Ολυμπιακό και έδωσε συνέχεια στο πάρτι του Θρύλου, στα 4:04 πριν τη λήξη.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει εντυπωσιακή άμυνα, μην επιτρέποντας στην ΑΕΚ να εκδηλώσει επίθεση τις περισσότερες φορές και κατάφερε να έχει εξαιρετική εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Στο 1:43, ο Γκίλλας πέτυχε ένα τρομερό γκολ, από μακριά στην απέναντι γωνία, καρφώνοντας τη μπάλα τα δίχτυα της ΑΕΚ και κάνοντας το 21-3. Ο Χρυσοσπάθης κέρδισε πέναλτι στα 0:55, το οποίο εκτέλεσε, εύστοχα, ο Μαθιόπουλος κάνοντας το 22-3 για τον Θρύλο, με τη διαφορά να «αγγίζει» τα 20 γκολ! Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Φουντούλης έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 23-3 για τον Ολυμπιακό με μια λόμπα στα 0:13 πριν από τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 7-1, 4-2, 7-0, 5-0

Η διακύμανση:

Α’ οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (07:26), 2-0 Φουντούλης (07:02), 3-0 Γενηδουνιάς (04:56), 4-0 Φιλίποβιτς (04:30), 5-0 Φιλίποβιτς (03:16), 5-1 Βούκσεβιτς (02:48), 6-1 Χρυσοσπάθης (02:23), 7-1 Φουντούλης (01:33).

Β’ οκτάλεπτο: 7-2 Μανιουδάκης (06:56), 8-2 Γούβης (04:23), 9-2 Γκίλλας (03:45), 10-2 Φουντούλης (03:00), 10-3 Τσιστράκης (00:48), 11-3 Φουντούλης (00:16).

Γ’ οκτάλεπτο: 12-3 Μουρίκης (07:43), 13-3 Γενηδουνιάς (06:48), 14-3 Μουρίκης (05:58), 15-3 Γούβης (04:15), 16-3 Γραμματικός (03:31), 17-3 Φουντούλης (02:05), 18-3 Δερβίσης (00:52).

Δ’ οκταλεπτο: 19-3 Φουντούλης (05:54), 20-3 Μουρίκης (04:04), 21-3 Γκίλλας (01:43), 22-3 Μαθιόποθλος (00:55), 23-3 Φουντούλης (00:13).