Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη: Κουμάντο στο δεύτερο οκτάλεπτο και προβάδισμα με +3

Σάββατο, 19 Μαρτίου 2022 - 15:35

Με παρόμοιο τρόπο άρχισε και το δεύτερο οκτάλεπτο, με τη Βουλιαγμένη να σκοράρει ξανά πρώτη, με τον Αλαφραγκή. Άμεση η απάντηση, όμως από τον Μουρίκη και στη συνέχεια η ομάδα του Πειραιά ανέβασε το πρέσινγκ της! Στόχος ήταν να ανακόψει τον ρυθμό και όχι απλά να ισοφαρίζει, αλλά να πάρει προβάδισμα. Στα μισά του δευτέρου οκταλέπτου, το παιχνίδι έμενε ίδιο ωστόσο. Γκολ για προβάδισμα η Βουλιαγμένη, απάντηση ο Ολυμπιακός… Με το 4-3 εις βάρος του, ο Θρύλος έπρεπε να αφυπνιστεί και η απάντηση, ξανά με τον Μουρίκη, ήρθε άμεσα, με πέναλτι… Πρόσωπο με πρόσωπο με τον Ανδρεάδη ο διεθνής φουνταριστός, κέρδισε το πέναλτι και ο Φιλίποβιτς το έκανε γκολ! Ξανά ισοφάριση, από πλευράς Θρύλου…

Ο Ζερδεβάς σταμάτησε τον Σκουμπάκη, στην προσπάθειά του στο 3:20 και αμέσως μετά ο Κώστας Μουρίκης, με το δεύτερο γκολ, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον ΘΡΥΛΟ, στο 3λεπτο πριν το ημίχρονο, με 5-4! Δοκάρι για τη Βουλιαγμένη με τον Μυλωνάκη και αποβολή, με τον Δερβίση να σκοράρει 2:26 και να δίνει προβάδισμα 2 γκολ στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου! Ανέβασε ρυθμό ο Θρύλος, βρήκε λύσεις στην κόντρα και κατάφερε να βρει και τα γκολ που δεν έβρισκε στο πρώτο οκτάλεπτο. Ο Φουντούλης με πέναλτι έκανε το 7-4 και το +3, δίνοντας «αέρα» στον Θρύλο. Η Βουλιαγμένη μείωσε απλώς σε 7-5 με τον Γκιουβέτση, από την περιφέρεια, κλείνοντας το σερί 4-0 του Θρύλου, μέχρι εκείνο το σημείο. Στο 8-5 έκλεισε στο ημίχρονο, με ωραίο γκολ του Γενηδουνιά και ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα που ήθελε… Με τρία γκολ διαφορά, έχοντας βάλει 6 στο δεύτερο οκτάλεπτο!