Έδωσε «μάχη» στο Βελιγράδι όμως δεν τα κατάφερε

Τετάρτη, 31 Μαΐου 2023 - 19:10

Ο Ολυμπιακός πάλεψε απέναντι στη Νόβι Μπέογκραντ, την οικοδέσποινα του Final 8 του Len Champions League που πραγματοποιείται στο Βελιγράδι, όμως ηττήθηκε με 13-11 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η αστοχία των «ερυθρόλευκων» με το 3/17 με παίκτη παραπάνω και η απουσία του Κολόμβου στοίχησαν και έτσι ήρθε ο αποκλεισμός από τη συνέχεια (μένει μόνο ο αγώνας κατάταξης την Πέμπτη).

Στην πρεμιέρα της τελικής φάσης της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα με δύο γκολ (13-11) στην έδρα της σερβικής ομάδας (6/10 στον παίκτη παραπάνω), καθώς και τον αποκλεισμό. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 5-2 και ισοφάρισαν σε 6-6, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο, αν και «κόλλησαν» στην επίθεση και έμειναν πίσω με 12-8, δεν τα παράτησαν και διατηρήθηκαν κοντά στην Νόβι Μπέογκραντ, την οποία «κράτησε» ο τερματοφύλακας της, Φερνάντεζ (17 αποκρούσεις).

Ο Θρύλος, ωστόσο, παραμένει στη Σερβία, όπου την Πέμπτη (1/6) στις 16:30, αντιμετωπίζει τη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ, για τις θέσεις 5-8 του Champions League.

Στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-2, με την Νόβι Μπέογκραντ να εκμεταλλεύεται απόλυτα τον παίκτη παραπάνω (3/3). Στο 3:52, ο Βάμος ισοφάρισε σε 1-1, με ωραίο σουτ, με το αριστερό, από την περιφέρεια, με τη σερβική ομάδα να ξεφεύγει με +2 (3-1). Ο Φουντούλης «απάντησε» και μείωσε σε 3-2, με γκολ στον παίκτη παραπάνω (1:10), ωστόσο το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 4-2, υπέρ των Σέρβων.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αξιοποιούν τον παίκτη παραπάνω, φτάνοντας στο 4/5 και στο +3 (5-2), με τους νταμπλούχους Ελλάδας να έχουν, την ίδια ώρα, 1/6. Ωστόσο, ο Φιλίποβιτς «βρήκε» δίχτυα στον παραπάνω (2/7), μειώνοντας σε 5-3, 3:51 για το ημίχρονο, με τον Παπαναστασίου να «χτυπάει» στην κόντρα, για το 5-4, στο 3:05! Η Νόβι Μπέογκραντ, ωστόσο, έφτασε ξανά στο +2 (6-4), με τον Βάμος να σκοράρει από το εξάμετρο (0:40), για το 6-5, ενώ ο Φουντούλης «έπιασε» ένα φοβερό σουτ από μακρινή απόσταση (0:02), διαμορφώνοντας το 6-6 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Θρύλος συνέχισε με κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω, φτάνοντας στο 2/14, με τη σερβική ομάδα να ξεφεύγει ξανά με +2 (8-6). Ο Φιλίποβιτς μείωσε σε 8-7, με σουτ από τα έξι μέτρα (2:35), αλλά η Νόβι Μπέογκραντ σκόραρε και πάλι στον παραπάνω (6/8), για το 9-7, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος στο Βελιγράδι.

Άσχημα «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκοι» στο τέταρτο οκτάλεπτο, αφού έχασαν μία ακόμη επίθεση στον παίκτη παραπάνω (2/15) και στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με -3 (10-7). Ο Παπαναστασίου, ωστόσο, μείωσε σε 10-8, από την περιφέρεια (5:33), οι Σέρβοι έφτασαν στο 12-8, με τον Βάμος να μαζεύει τη διαφορά στο 12-10. Νέο γκολ της Νόβι Μπέογκραντ και 13-10 πίσω ο Ολυμπιακός, ο οποίος μείωσε εκ νέου, με τον Παπαναστασίου (1:17), για το τελικό 13-11.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-4, 3-1, 4-4

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Πέρκοβιτς (π/π, 5:25), 1-1 Βάμος (περιφέρεια, 3:52), 2-1 Βούτσινιτς (π/π, 3:27), 3-1 Βλαχόπουλος (περιφέρεια, 2:36), 3-2 Φουντούλης (π/π, 1:10), 4-2 Βλαχόπουλος (π/π, 0:39)

2ο οκτάλεπτο: 5-2 Γρανάδος (π/π, 5:27), 5-3 Φιλίποβιτς (π/π, 3:51), 5-4 Παπαναστασίου (κόντρα, 3:05), 6-4 Γρανάδος (περιφέρεια, 2:37), 6-5 Βάμος (περιφέρεια, 0:40), 6-6 Φουντούλης (περιφέρεια, 0:02)

3ο οκτάλεπτο: 7-6 Ντράσοβιτς (περιφέρεια, 7:38), 8-6 Γρανάδος (π/π, 2:55), 8-7 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 2:35), 9-7 Ντράσοβιτς (π/π, 2:03)

4ο οκτάλεπτο: 10-7 Β. Ράσοβιτς (περιφέρεια, 6:59), 10-8 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 5:33), 11-8 Πέρκοβιτς (5:00), 12-8 Γρανάδος (πέναλτι, 4:27), 12-9 Φιλίποβιτς (φουνταριστό, 4:17), 12-10 Βάμος (π/π, 3:37), 13-10 Γρανάδος (περιφέρεια, 3:07), 13-11 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 1:17)

Νόβι Μπέογκραντ (Ζίβκο Γκότσιτς): Φιλίποβιτς, Σ. Ράσοβιτς, Μαρτίνοβιτς, Γρανάδος 5, Βούτσινιτς 1, Πιγιέτλοβιτς, Ντράσοβιτς 2, Γιάκσιτς, Πέρκοβιτς 1, Βλαχόπουλος 2, Σκουμπάκης, Β. Ράσοβιτς 1, Φερνάντεζ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 3, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 3, Δήμου, Παπαναστασίου 3, Ζερδεβάς