Αγριεμένες στην πρεμιέρα

Σάββατο, 29 Οκτωβρίου 2011 - 22:16

Με πολλή όρεξη και διάθεση μπήκε στην πρεμιέρα της Α1 πόλο Γυναικών ο Ολυμπιακός, που νίκησε με 13-3 τον Ηρακλή στο “Πέτρος Καπαγέρωφ” και έδειξε ότι και φέτος δεν θα έχει άλλο αντίπαλο από τον ΝΟ Βουλιαγμένης, στον δρόμο για την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Οι “ερυθρόλευκες” έκαναν αυτό που έπρεπε από την αρχή, για να μην απειληθούν από την αντίπαλο και νίκησαν με άνεση, ενώ χαλάρωσαν και στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να μην περάσει τα 10 γκολ η διαφορά.

Η Άλκηστη Αβραμίδου, που έχει αποθεραπευθεί μετά τον τραυματισμό που τη βασάνισε τους τελευταίους δύο μήνες της περυσινής περιόδου, πέτυχε πέντε γκολ, ενώ και η Σταυρούλα Αντωνάκου έβαλε 3, μεταξύ των οποίων ένα με... ριμπάουντ από πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 5-0, 5-1, 1-1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αβραμίδου 4, Αντωνάκου 4, Μαυρέλου 2, Μανωλιουδάκη 1, Κώτσια 1.
Ηρακλής: Μ. Φλώρου 2, Μπιουκάναν 1.

* Πριν από την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτόυ σιγή στη μνήμη του Λεωνίδα Ανδριανόπουλου.

Δ’ οκτάλεπτο:
Το τέταρτο οκτάλεπτο δεν είχε τόσο έντονο ρυθμό όσο τα προηγούμενα και οι ομάδες δεν ήταν τόσο παραγωγικές, με αποτέλεσμα να βρει τις «ερυθρόλευκες» νικήτριες με 13-3.

Γ' οκτάλεπτο:

Τα κορίτσια του Θρύλου συνεχίζουν ακάθεκτα να... βομβαρδίζουν την αντίπαλη εστία και προηγούνται στο τέλος της περιόδου με 12-2!

Β’ οκτάλεπτο:

Με Μαυρέλου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου (2) και Αντωνάκου να σκοράρουν, ο Ολυμπιακός έκανε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο οκτάλεπτο και εκτόξευσε το προβάδισμα στο 7-1, με επιμέρους 5-0.

Α' Οκτάλεπτο:

Με τις Μαυρέλου και Αβραμίδου προηγήθηκε ο Ολυμπιακός, για να μειώσει η φιλοξενούμενη ομάδα σε 2-1.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 5-0, 5-1, 1-1.

Στο πρώτο παιχνίδι της με το ερυθρόλευκο σκουφάκι, η Χριστίνα Κώτσια σκόραρε ένα γκολ που σίγουρα θα θυμάται.

Επιστροφή στο δημοτικό

Ό,τι έγινε στο 50ο δημοτικό σχολείο Αθηνών, με τις τέσσερις διεθνείς πολίστριες του Ολυμπιακού, είναι, πια, μυθιστορία.

Επιστρέφει ο Φλώρος

Θα παίξει κόντρα στον ΝΟ Χίου ο Χρήστος Φλώρος, τερματοφύλακας της ομάδας πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού.