Ένα από τα πιο μάγκικα πρωταθλήματα στην ιστορία! ΘΡΥΛΟΣ!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Εκτός τελικού ο Ολυμπιακός!

Σάββατο, 19 Μαΐου 2012 - 16:53

Με 8-7 στην παράταση έχασε ο Ολυμπιακός από τον ΝΟ Βουλιαγμένης και αποκλείστηκε, για πρώτη φορά μετά το 2005, από τον τελικό της Α1 πόλο Ανδρών.

Οι "ερυθρόλευκοι" προδόθηκαν από ένα γκολ που είναι αμφισβητούμενο: του Αλέξανδρου Γούνα στο τελευταίο δευτερόλεπτο της επίθεσης του ΝΟ Βουλιαγμένης με 1'48'' να απομένουν για το πρώτο τρίλεπτο. Ο Σκαλοχωρίτης φάινεται ότι σφύριξε δεύτερη φορά, που σημαίνει ότι η φάση σταματάει και ο Δεληγιάννης δεν προσπαθεί να αποκρούσει το γκολ που είναι το νικηφόρο για τον ΝΟΒ.

Ο ΝΟΒ ξεκίνησε εκρηκτικά, πέτυχε επτά γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ανάγκασε τον Ολυμπιακό να τον κυνηγά. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έχασε απίθανες ευκαιρίες, όπως το να σκοράρει σε ένα τέρμα χωρίς τερματοφύλακα, στην αποβολή με αντικατάσταση του Τσαλκάνη. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παιχνίδι με θάρρος και θέληση, ισοφάρισε με τον Σχίζα και ένα γλίστρημα της μπάλας από τα χέρια του Δελακά του στέρησε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη και να κάνει μία απίστευτη ανατροπή που θα έμενε στην ιστορία.

Ο Γιάννης Φουντούλης δέχθηκε αποβολή με αντικατάσταση, όπως και ο Μάνθος Βουλγαράκης. Το ματς ήταν άγριο και οι τελικοί του πρωταθλήματος αναμένονται συναρπαστικοί.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 3-3, 2-0, 1-0. Τα τρίλεπτα: 0-1, 0-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σχίζας 2, Μπλάνης 2, Δελακάς 1, Φουντούλης 1, Κολόμβος 1.

ΝΟΒ: Καρούντζος 2, Κατσαούνης 2, Γούνας 2, Τίγκας 1, Βουλγαράκης 1.

Έξι συνεχόμενα Κύπελλα έχει πάρει ο Ολυμπιακός, 10 στις τελευταίες 11 διοργανώσεις, 14 τα τελευταία 19 χρόνια.