Μπορούσε καλύτερα

Πέμπτη, 29 Νοεμβρίου 2012 - 01:54

Σύμφωνοι, η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ είναι η ομάδα με το πληρέστερο ρόστερ στη Ευρώπη. Αλλά ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι έχασε με 10-8 (τη μικρότερη διαφορά ήττας στο Ντουμπρόβνικ από το 2001), μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη στο παιχνίδι.

Η Γιουγκ- που ίσως να έριξε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού- έβαλε επτά γκολ στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και έβαλε βάσεις για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στον όμιλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στο παιχνίδι με πυγμή. Πρώτα μείωσαν στα 2 γκολ, 7-5 και έπειτα στο 1, 8-7. Αλλά τότε ήρθε ο Άντρο Μπούσλιε, για να δείξει ότι δεν φθάνει να είσαι όλο το ματς προσεκτικός- άλλωστε ο Ολυμπιακός πήρε να πάρει κάτι από ένα παιχνίδι που στο πρώτο οκτάλεπτο «στραγγαλίστηκε»- αλλά και να έχει μεριμνήσει για να κλείσεις όλες τις διόδους στους Κροάτες.

Ο Ολυμπιακός έχασε με 10-8: μία ήττα που δείχνει ακριβώς την ποιότητά του και την ανετοιμότητά του. Μπόρεσε να μαζέψει το παιχνίδι, αλλά ήταν μία ομάδα που, ξανά, σε μερικά σημεία δεν ήταν προσεκτική. Η Γιουγκ έφθασε στους 12 βαθμούς, και ηγείται στον β’ όμιλο, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στους 9, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα τους σε επίσημα ή σε φιλικά παιχνίδια.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-2, 1-2, 2-3

ΓΙΟΥΓΚ: Αζεβέντο 2, Μπούσλιε 2, Γιόκοβιτς 2, Βράνιες 1, Μπόσκοβιτς 1, Μάρκοβιτς 1, Ντόμπουντ 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μουρίκης 2, Φουντούλης 2, Δελακάς 1, Καπότσης 1, Ποντικέας 1, Μάλιαρακ 1.

Η ενημέρωση του gavros.gr

1ο οκτάλεπτο

1-0: Η Γιουγκ ανοίγει το σκορ της με τον αρχηγό της, φουνταριστό Νίκσα Ντόμπουντ.

3-1: Ο Ολυμπιακός κάνει σεφτέ, με τον Φουντούλη να μειώνει σε 2-1. Τα γκολ των Αζεβέντο και Μπόσκοβιτς κρατούν σε απόσταση τη Γιουγκ.

4-1: Δεύτερο γκολ του Αζεβέντο στο ματς. Το παιχνίδι έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα για τον Ολυμπιακό. Τελειώνει το πρώτο οκτάλεπτο.

2o οκτάλεπτο

5-1: Εξίσου άσχημο ξεκίνημα. Το γκολ ο Μάρκοβιτς.

6-2: Ο Ολυμπιακός έχει κόψει κάπως τον ρυθμό, αλλά βρίσκεται πάλι τέσσερα γκολ πίσω. Ο πρώην «ερυθρόλευκος» Τίμοχιλ Βράνιες και ο Βαγγέλης Δελακάς τα γκολ.

6-3: Δεύτερο γκολ του Φουντούλη.

7-3: Ο αριστερόχειρας Μάρο Γιόκοβιτς απομακρύνει ξανά τη Γιουγκ.

Τελειώνει το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κρατήσει στο πρώτο οκτάλεπτο τη Γιουγκ και τώρα το πληρώνει με τη διαφορά. Η Γιουγκ έχει 2 στις 3 επιθέσεις στον παραπάνω. Ο Ολυμπιακός μία στις τρεις.

3ο οκτάλεπτο

7-5: Δείχνει ανοσιοποιητικό σύστημα ο Θρύλος. Δύο γκολ από Ποντικέα και Μουρίκη τον βάζουν κοντά στο σκορ!!!

8-5: Δεύτερο γκολ από τον Γιόκοβιτς.

Τελειώνει το τρίτο οκτάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πρέπει να καταβάλει υπερπροσπάθεια αν θέλει να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

4o οκτάλεπτο

8-6: Ο Ολυμπιακός χρειάζεται γκολ. Η άμυνα είναι εντυπωσιακή, αυτήν τη στιγμή. Το βρίσκει με τον Μπλάι.

8-7: Γκοοοοοοολ!!!!

10-7: Ο Άντρο Μπούσλιε «σκοτώνει» τον Ολυμπιακό με δύο γκολ.

10-8: Ο Μάριος Καπότσης μείωσε σε 10-8, το οποίο ήταν τελικό σκορ.

Άνετη επικράτηση με 13-3 επί του ΝΟ Αργοστολίου για την 4η αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών.

Παγίδα στην «αλεπού»

Ελλάδα εναντίον Σερβίας στον προημιτελικό του Παγκόσμιου του Περθ, με τους εφιάλτες να επιστρέφουν.

Πανηγυρικά στους «8»

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Champions Cup προκρίθηκε η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού.

Η... τρύπα του όζοντος

Μία απίθανη φάση στο ματς του ΠΑΟΚ με το Αργοστόλι ξεχώρισε στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο Ανδρών.