Οι νησιώτες με τα μαύρα

Σάββατο, 19 Ιανουαρίου 2013 - 23:49

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 14-2 τον ΝΟ Χίου για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 πόλο Ανδρών και έκανε τη δική του κυριαρχική δήλωση πριν το ματς του κολυμβητηρίου του Λαιμού απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης.

Το σκορ τα λέει όλα για το τι συνέβη στο «Πέτρος Καπαγέρωφ». Αν και ο ΝΟ Χίου επίσης αντιμετωπίζει προβλήματα με τα κολυμβητήρια για την προετοιμασία του, ο Ολυμπιακό έκαιγε κηροζίνη στο «Πέτρος Καπαγέρωφ». Ο ΝΟ Χίου κάηκε από τον ήχο της εξάτμισής του και οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν μία άνετη νίκη, κάνοντας την καλύτερη δυνατή εμφάνιση.

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 2-0, 2-1, 5-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 4, Ντόσκας 2, Μάλιαρακ 2, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Καπότσης 1, Δελακάς 1, Μάζης 1.

ΝΟ ΧΙΟΥ: Θεοδωρόπουλος 2.

Α' οκτάλεπτο: 5-0

Ο Ολυμπιακός δεν κάνει δήλωση νίκης, μόνο, αλλά και κυριαρχικών δικαιωμάτων. Ξεκινάει έχοντας όρεξη στην άμυνα και βάζει πέντε γκολ στην επίθεση, κολυμπώντας πιο γρήγορα από την αντίπαλό του.

Με Δεληγιάννη, Μάζη, Δελακά, Μάλιαρακ, Ντόσκα, Φουντούλη και Μουρίκη ξεκινά ο Ολυμπιακός. Με Καραμπέτσο, Μπεριστιάνο, Μιράλη, Κόχειλα, Γιώργο Φουντούλη, Θεοδωρόπουλο και Μιμίδη ξεκινά η Χίος. Περίπου 400 φίλαθλοι του Ολυμπιακού στις κερκίδες.

Ο Γιώργος Ντόσκας σημειώνει νωρίς το 1-0 στην κόντρα.

Ο Μπλάι Μάλιαρακ κάνει το 2-0, σε επίθεση στον παίκτη παραπάνω.

Ο Χριστόδουλος Κολόμβος βάζει ένα όμορφο γκολ από θέση φουνταριστού, 3'02'' ακόμα για τη λήξη του πρώτου οκτάλεπτου.

Ο Γιάννης Φουντούλης κλέβει την μπάλα στην άμυνα και σκοράρει μετά από ασίστ του Μπλάνη. 4-0, 1'36'' ακόμα.

5-0. Ο Μπλάνης παίζει καταπληκτικά τη δεξιά πλευρά. Αυτή τη φορά η πάσα του έχειν αποδέκτη τον Κώστα Μουρίκη, που κάνει το 5-0 με πεντάμετρο.

B' οκτάλεπτο: 2-0

Δεν έχει το επιθετικό κονσέρτο του Ολυμπιακού η δεύτερη περίοδος, αλλά έχει επίσης αμυντική όρεξη και διάθεση για κρίσιμο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός μπαίνει με όρεξη και στο δεύτερο οκτάλεπτο. Ο Γιώργος Ντόσκας κάνει το 6-0 στον παίκτη παραπάνω, 5'57'' ακόμα.

Ο Μάριος Καπότσης δέχεται την έξυπνη πάσα από τον Φώτη Μπλάνη και κάνει το 7-0, 3'15'' ακόμα.

Γ' οκτάλεπτο: 2-1

Πιο ήρεμα τα πράγματα μετά το μακέλεμα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός έχει 3 στις 4 επιθέσεις στον παίκτη παραπάνω και 4 γκολ στην κόντρα. Ο ΝΟΧ σκοράρει μετά από 21 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα στο ματς.

Ο Χρήστος Φλώρος αντικαθιστά τον Νικόλα Δεληγιάννη στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός έχει 3 στα 4 στον παίκτη παραπάνω με τον Βαγγέλη Δελακά σκόρερ, 4,5 λεπτά ακόμα.

Ο Δημήτρης Μάζης σκοράρει το ένατο του Ολυμπιακού στην κόντρα, απομένουν 4'10'' για το οκτάλεπτο.

Η Χίος κάνει σεφτέ με 2'27'' να απομένουν για το τρίτο οκτάλεπτο, με το γκολ του Αργύρη Θεοδωρόπουλου στον παίκτη παραπάνω.

Δ' οκτάλεπτο: 5-1

Το καλύτερο οκτάλεπτο του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Φουντούλη, που πέτυχε τρία από τα τέσσερα γκολ του.

Επειδή δεν υπάρχει τηλεοπτική μετάδοση στο παιχνίδι, ο Φίλιππος Καραμπέτσος δεν θα δει ούτε σε ριπλέι το γκολ του Μπλάι Μάλιαρακ, δεύτερο του Ισπανού στο παιχνίδι.

11-1 από τον Γιάννη Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω, το δεύτερο του Χιώτη, 4 στα 5 ο Ολυμπιακός.

Ο Φουντούλης βάζει το τρίτο γκολ του με πέναλτι που κέρδισε ο Κώστας Μουρίκης, 3'26'' για το τέλος.

Ο Κώστας Μουρίκης κάνει το 13-1 και νιώθει την ανταπόδοση του συμπαίκτη του, αφού ο Φουντούλης του βγάζει ωραία πάσα. 2'47'' ακόμα.

14-1. Ο Γιάννης Φουντούλης στην κόντρα βάζει το τέταρτο προσωπικό γκολ του. 35'' ακόμα.

14-2. Ο Αργύρης Θεοδωρόπουλος κάνει το τελικό σκορ στον παίκτη παραπάνω. 14-2 το αποτέλεσμα.

Πανεύκολα επιβλήθηκε ο Ολυμπιακός του ΑΝΟΓ στη β' φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών.