«Έπνιξε» τους Γάλλους!

Τετάρτη, 6 Φεβρουαρίου 2013 - 21:49

Αν και ήταν δυσλειτουργικός στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την απόδοσή του στα τρία υπόλοιπα οκτάλεπτα και έφθασε στην άνετη νίκη με 18-6, την τέταρτή του σε επτά ματς στον β’ όμιλο, εξασφαλίζοντας μαθηματικά την τρίτη θέση και περιμένοντας την κλήρωση για να δει τον αντίπαλό του στη φάση των «16». Έχει ένα ματς με την Κρόιτσλινγκεν στο Βέλγιο στις 27 Φλεβάρη, που είναι τυπικής διαδικασίας.

Ξεκίνησε πολύ νωθρά ο Ολυμπιακός. Αν και η επιθετική λειτουργία του δεν ήταν άσχημη, η μπάλα πήγαινε με συνέπεια στον Κολόμβο που ήταν πολύ καλός, στην άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν επιπόλαιοι. Ως το τέλος του ημιχρόνου είχαν δεχθεί τέσσερις αποβολές, οι τρεις στην επίθεση. Η Μονπελιέ βρήκε τρόπο να προηγηθεί τέσσερις φορές, που είναι μάλλον ρεκόρ της στο Champions League, ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε από το δεύτερο οκτάλεπτο και μετά. Σοβαρεύτηκε και με την άμυνά του να γίνεται ασφυκτική, δεν άφησε περιθώριο.

Ο Ολυμπιακός έκανε να δεχθεί γκολ 15’38’’, δηλαδή από τη δεύτερη στην τέταρτη περίοδο. Είχε 6 στις 7 επιθέσεις στον παίκτη παραπάνω και ήταν ικανοποιητικός για 24 λεπτά. Ο Γιάννης Φουντούλης έβαλε πέντε, ο Χριστόδουλος Κολόμβος τέσσερα και ο Κυριάκος Ποντικέας τρία γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 5-1, 5-0, 5-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 5, Κολόμβος 4, Ποντικέας 3, Δελακάς 2, Μουρίκης 2, Μπλάνης 1, Μάλιαρακ 1.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Πισόν 2, Αγκιλάρ 1, Χάινριχ 1, Λο 1, Σιποτέλ 1.

Απουσία έκτακτη για τον Ολυμπιακό. Ο Δημήτρης Μάζης έχει τενοντίτιδα αύλακος δεξιού βραχίονα δικεφάλου μυός- πέντε μέρες εκτός- και τη θέση του πήρε ο Γιώργος Δερβίσης.

Έγινε η παρουσίαση. Δεσπόζουν πανό από Νίκαια, Καλλίπολη, Άγιο Νικόλαο, Παλαιά Κοκκινιά, Ελούντα, Πειραιά και Αθήνα.

Α' οκτάλεπτο: 3-4

Φλώρος, Δελακάς, Μάλιαρακ, Σχίζας,. Φουντούλης, Ντόσκας και Κολόμβος. 0-1, ο Αγκιλάρ ανοίγει το σκορ.

1-1: Ο Κολόμβος ισοφαρίζει γρήγορα, 6'58'' για το οκτάλεπτο. Ο Λο κάνει το 1-2, 5'44'΄για τη λήξη. Καλή άμυνα του Ποντικέα στον Αγκιλάρ στο τρίλεπτο. Παραπάνω για Ολυμπιακό.

2-2: Πάλι ο Κολόμβος, ισοφαρίζει από το δοκάρι. Στον παραπάνω, 4'34'' ακόμα.

Αποβολή στον Φουντούλη. Η Μονπελιέ περνάει ξανά μπροστά στο σκορ με τον Χάινριχ. 3'14'' ακόμα.

3-3:Δελακάς, στον παίκτη παραπάνω. Τρίτη φορά που ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός. Αποβολή για τον Ντόσκα.

Ο Χρήστος Φλώρος δείχνει τα αντανακλαστικά του, αλλά οι διαιτητές κατοχυρώνουν την προσπάθεια του Σιποτέλ στον παραπάνω. 1'22'' ακόμα.

Τελειώνει το οκτάλεπτο. Ο Ολυμπιακός χάνει παίκτη παραπάνω. Το οκτάλεπτο λήγει με σκορ 4-3 υπέρ της Μονπελιέ.

Β' οκτάλεπτο: 5-1

Χρεώνεται αποβολή ο Κολόμβος. Ο Ολυμπιακός βγάζει την άμυνα και έχει αυτός τώρα παραπάνω.

4-4: Ο Δελακάς σκοράρει από το δοκάρι στον παραπάνω. 3 στις 4 επιθέσεις με πλεονέκτημα.

5-4:Πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού με τον Μουρίκη, 5'20'', από θέση φουνταριστού. Σαν κάπως να συνέρχονται οι «ερυθρόλευκοι».

6-4:Θαυμάσιο ταπ ιν του Φουντούλη στην κόντρα, δύο γκολ διαφορά με 4'46'' για το ημίχρονο.

Δεύτερη αποβολή του Φουντούλη.

Μειώνει η Μονπελιέ στον παραπάνω. Ο Πισόν σκοράρει στο δοκάρι.

7-5: Χωρίς υπερβολή, ο Κολόμβος χόρεψε τον Κόβατσιτς. 1'58'' για το ημίχρονο.

8-5: Θαυμάσια προσπάθεια του Δερβίση, που κλέβει την μπάλα και τη δίνει στον Μπλάνη, για να σκοράρει στην κόντρα, 35'' ακόμα για το ημίχρονο.

Γ' οκτάλεπτο: 5-0

9-5: Ο Μάλιαρακ κάνει το coast to coast και δίνει στον Φουντούλη. Τρίτο γκολ στην κόντρα, 6'25'' για το τρίτο.

10-5: Ο Γιαζμπεντένι αποκρούει σουτ του Φουντούλη, αλλά ο Μπλάνης χώνεται στην άμυνα της Μονπελιέ, παίρνει το ριμπάουντ και του γίνεται πέναλτι. Γκολ ο Μάλιαρακ, 4'53'' ακόμα. Ωραία προσπάθεια του Μουρίκη, στο δοκάρι.

11-5: Ποντικέας, στο δοκάρι, αλλά στα ίσια. 3'16'' ακόμα.

Ο Ολυμπιακός βγάζει άμυνα με μειονέκτημα.

12-5: Ξανά ο Ποντικέας, 1'53'' ακόμα.

13-5: Φουντούλης από την περιφέρεια, 41'' ακόμα.

Δ' οκτάλεπτο: 5-1

14-5: Ωραίο γκολ του Κολόμβου στον παραπάνω, 4 στις 5 επιθέσεις για τον Ολυμπιακό.

Επίθεση με παραπάνω για τη Μονπελιέ. Ο Ολυμπιακός παίζει πρες (!) με μειονέκτημα. Και ο Φλώρος αποκρούει το σουτ του Σιποτέλ. Βγαίνει η άμυνα.

15-5 Ο Φουντούλης σκοράρει το πέμπτο γκολ του Ολυμπιακού στον παραπάνω, σε έξι απόπειρες. 5'03'' ακόμα.

15-6 Ο Πισόν βάζει το πρώτο γκολ της Μονπελιέ μετά από 15'38''.

16-6: «Αααα», ακούγονται στο κολυμβητήριο με την όμορφη επίθεση που καταλήγει στο twister του Ποντικέα.

17-6 Κέρδισε πέναλτι ο Μουρίκης, ο Φουντούλης βάζει το πέμπτο του με πέναλτι, 2'11'' ακόμα.

18-6 Ο Μουρίκης βάζει το γκολ από αποβολή που κερδίζει. 6 στις 7 ο Ολυμπιακός. Είναι το τελικό σκορ.

Η εθνική ομάδα πόλο Γυναικών έχασε με 12-7 από την Ισπανία στον Πειραιά, αλλά βρίσκεται μόνο στην αρχή.

Όλοι στον Πειραιά

Ελεύθερη η είσοδος των φιλάθλων την Παρασκευή στο παιχνίδι με αντίπαλο την Ηλιούπολη στο πόλο.

Διά το τρία

Διά το τρία

Περιπλέχθηκε το θέμα του αντίπαλου του Ολυμπιακού για τη φάση των «16» του Champions League.

«Προσοχή και σοβαρότητα»

Μόνο τη νίκη θέλει ο Ολυμπιακός κόντρα στη Μονπελιέ στο παιχνίδι που θα γίνει την Τετάρτη στον Πειραιά.