Όλα στη ρεβάνς

Σάββατο, 9 Μαρτίου 2013 - 22:35

Αποτέλεσμα χρειάζεται στο Βόλγκογκραντ ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε τη Σπάρτακ με 9-8 στο πρώτο παιχνίδι του για τη φάση των «16», ωστόσο πρέπει να πάει στη Ρωσία και να πάρει αποτέλεσμα απέναντι σε μία ομάδα η οποία έπαιξε καλά στο ματς της 20ης Μαρτίου.

Ο Ολυμπιακός έφαγε πολλά γκολ για εντός έδρας παιχνίδι, ενώ η Σπάρτακ κατάφερνε να τον κρατάει στα ξεσπάσματά του, Οι Ρώσοι αποδείχθηκαν έξυπνοι, πολύ δυνατοί στον χαρακτήρα τους, πολύ διαβασμένοι στο πώς παίζει ο Ολυμπιακός και στο πώς να τον χτυπήσουν.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν πλεονέκτημα ό,τι είναι εξ ορισμού μειονέκτημα, δηλαδή το πρώτο ματς εντός έδρας. Δέχθηκαν στην αρχή κάποια γκολ εύκολα, αφήνοντας ελεύθερα σουτ στους Ρώσους και έχασαν και τις λεπτομέρειες, δηλαδή τις επιθέσεις που η διαφορά αντί να πάει στα τρία γκολ έμεινε στο ένα, με μία χαμένη επίθεση στον παραπάνω από τους «ερυθρόλευκους» και, στην αναμπουμπούλα, μία κερδισμένη από τους Ρώσους.

Από την άλλη, αποδείχθηκε και κάπως τυχερός, με τον Νικόλα Δεληγιάννη να υπερασπίζεται την εστία του με επιτυχία.

Η πρόκληση της ρεβάνς στο Βόλγκογκραντ θα είναι υπόθεση δύσκολη για τον αγχωμένο και με 5 στις 13 επιθέσεις στον παίκτη παραπάνω Ολυμπιακό (6 στις 10 η Σπάρτακ), αφού οι Ρώσοι πήραν το καλύτερο αποτέλεσμα, για ήττα και στο Στάλινγκραντ ακόμα θα χιονίζει στις 20 Μαρτίου.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 2-2, 1-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 3, Μάλιαρακ 2, Μπλάνης 1, Ντόσκας 1, Δελακάς 1, Μουρίκης 1.

ΣΠΑΡΤΑΚ: Στράταν 2, Γιούρτσικ 1, Χαλτούριν 1, Μπαλάσοφ 1, Λισούνοφ 2, Ρεκετσίνσκι 1.

Σε λίγο περισσότερα...

Η 13άδα του Ολυμπιακού: Νικόλας Δεληγιάννης, Βαγγέλης Δελακάς, Δημήτρης Μάζης, Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Κυριάκος Ποντικέας, Φώτης Μπλάνης, Γιώργος Ντόσκας, Κώστας Μουρίκης. Χριστόδουλος Κολόμβος, Μπλάι Μάλιαρακ, Τάσος Σχίζας, Χρήστος Φλώρος.

1ο οκτάλεπτο: 4-3

Δεληγιάννης, Δελακάς, Μάλιαρακ, Μάζης, Φουντούλης, Ντόσκας, Κολόμβος η επτάδα του Ολυμπιακού.

1-0: Θαυμάσια πάσα Ντόσκα, σκοράρει ο Δελακάς, με 7'07'' για το πρώτο οκτάλεπτο!

1-1: Ισοφαρίζει στον παίκτη παραπάνω ο Λισούνοφ.

2-1: Ο Μπλάι Μάλιαρακ κάνει το 2 στα 2 στον παραπάνω.

2-2: Εκ νέου γρήγορη απάντηση της Σπάρτακ, με τον Στράταν.

3-2: Σκοράρει στην κόντρα ο Μπλάνης, 3'07'' για το οκτάλεπτο.

4-2: Ο Γιάννης Φουντούλης σκοράρει στον παραπάνω με ασύλληπτο σουτ, 1'57'' για το οκτάλεπτο.

4-3: Ο Μπαλάσοφ βάζει γκολ στον παραπάνω, 3 στα 3 η Σπάρτακ, 50'' ακόμα.

2o οκτάλεπτο: 2-2

4-4: Η Σπάρτακ ισοφαρίζει με τον Χαλτούριν, το τέταρτο γκολ σε πέντε επιθέσεις παραπάνω. 3'35'' για το ημίχρονο.

5-4: Δεύτερο γκολ για τον Φουντούλη, 2'52'' για το ημίχρονο, 4 στους 7 παραπάνω ο Ολυμπιακός.

5-5: Ο Γιούρτσικ σκοράρει με 2'07'' για το ημίχρονο.

6-5: Με 47'' για το ημίχρονο, ο Γιάννης Φουντούλης σκοράρει για τρίτη φορά. Υπό προϋποθέσεις, μπορεί να αποδειχθεί κρίσιμο.

3ο οκτάλεπτο: 8-7

Θαυμάσια πιρουέτα του Χριστόδουλου Κολόμβου, που κερδίζει το πέναλτι.

7-5: Ο Μάλιαρακ σκοράρει, με 7'06'' για το τρίτο οκτάλεπτο.

8-5: Γκολάρα Ντόσκα! Με 5'58'' για το οκτάλεπτο. Ο Ολυμπιακός σώζεται σε λιγότερο και το εκμεταλλεύεται.

8-6: 5'44'' Ο Στράταν ξαναβάζει τη Σπάρτακ στο κόλπο.

Τάιμ άουτ ο Βλάχος, με 2'16'' για το τρίτο.

Ο Ολυμπιακός έχει 4/10 στον παραπάνω, αφού χάνει επίθεση. Οι Φινάεφ και Γιούρτσικ έχουν φύγει με τρεις ποινές.

Ο Καραμπούτοφ παίρνει τάιμ άουτ ,με 1'35'', αφού έχει επίθεση παραπάνω, λόγω αποβολής του Δελακά.

8-7: Με 1'14'' για τη λήξη, σκοράρει από το δοκάρι ο Ρεκετσίνσκι. 5/7 η Σπάρτακ.

Με δοκάρι του Φουντούλη στον παραπάνω (4/11) τελειώνει το οκτάλεπτο. Η Σπάρτακ έχει πάει το ματς εκεί που τη βολεύει.

4ο οκτάλεπτο:

9-7: Ωραία πάσα Φουντούλη, σκοράρει στον παραπάνω ο Μουρίκης. Αποβάλλεται ο Μάζης.

9-8: Ο Λισούνοφ σκοράρει από το δοκάρι, η Σπάρτακ είναι μεθοδική. Απομένουν 5'40'' για το ματς.

Σπουδαία επέμβαση Δεληγιάννη. Ο Ολυμπιακός δεν δίνει αποβολές τώρα και ψάχνει το γκολ.

Κερδίζει αποβολή ο Μουρίκης, με 51'' για τη λήξη, τάιμ άουτ ο Βλάχος.

Αστοχεί ο Μάλιαρακ. Αποβολή για τη Σπάρτακ, μένουν 18'' ακόμα.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν στο παιχνίδι με πολύ άγχος και χωρίς να βρει ποτέ τον ρυθμό του...

ΑνοΓική πορεία

Πέρασαν 13 χρόνια από τότε που ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε το πρώτο Κύπελλο Πρωταθλητριών για λογαριασμό του ελληνικού πόλο Γυναικών.

Ένα γκολ της Άνταλ

«Πολύ καλή ομάδα», αποκάλεσε τον Ολυμπιακό η Μαγυάρα περιφερειακή της Έγκερ, πριν τους προημιτελικούς.

«Ερυθρόλευκος» χειμώνας

Ο Ολυμπιακός θέλει να στείλει ξανά στη... χειμερία νάρκη τη Σπάρτακ Βόλγκογκραντ το Σάββατο (19:15, live gavros.gr).