Αποκλεισμός στο Βόλγκογκραντ

Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2013 - 23:43

Αποχαιρέτησε την Αλεξάνδρεια που χάθηκε ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα με 13-10 από τη Σπαρτάκ στο κολυμβητήριο του Βόλγκογκραντ για το δεύτερο ματς της φάσης των «16» του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν, παίζοντας ένα πολύ άσχημο δεύτερο ημίχρονο, να σταματήσουν το σερί χωρίς παρουσία στους προημιτελικούς από το 2009. Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε αφού σε 18 λεπτά δέχθηκε σερί 10-4!!!

Ο Ολυμπιακός έκανε, επί της ουσίας, ένα εξαιρετικό, τακτικά, πρώτο ημίχρονο και προδόθηκε μόνο προς το τέλος του, όταν επέτρεψε δύο σχετικά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια στους Ρώσους. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι εκείνο το σημείο, αντιδρούσαν καλά στην άμυνα, αφού δεν επέτρεψαν τα ελεύθερα σουτ, ενώ είχαν αντανακλαστικά όταν η περιφέρεια της Σπαρτάκ τροφοδοτούσε τον εκάστοτε φουνταριστό. Μάλιστα, κατάφεραν και σιγά σιγά «έκτισαν» ένα προβάδισμα, που ολοκληρώθηκε με ένα ανάποδο χτύπημα υψηλής τεχνικής του Χριστόδουλου Κολόμβου. Το 3-6 μπορεί να έγινε πολύ νωρίς, αλλά φαινόταν ότι αποτελεί εχέγγυο πρόκρισης. Ο Ολυμπιακός είχε το παιχνίδι στον έλεγχό του, η Σπαρτάκ σκόραρε λίγο για εντός έδρας παιχνίδι, οι παίκτες φαινόταν ότι έχουν πίστη, έβγαζαν άμυνες στον παίκτη λιγότερο, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις.

Και μετά ντόμινο.

Λεπτομέρειες έφεραν τη Σπαρτάκ κοντά στον Ολυμπιακό. Ήταν η ώρα που οι Ρώσοι προετοίμαζαν το ξέσπασμά τους και οι «ερυθρόλευκοι» έπρεπε να είναι προετοιμασμένοι. Η Σπαρτάκ έκανε ένα μίνι σερί 2-0, σημειώνοντας γκολ προς το τέλος των επιθέσεών της, ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρία να πάει με 2 γκολ μπροστά στο ημίχρονο, όταν έχασε επίθεση με 2 παίκτες παραπάνω, οι Ρώσοι είχαν μειώσει στο γκολ στο οκτάλεπτο και μαζί με αυτό να αναζωπυρώσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση, αφού οι παίκτες του Βλάχου βγήκαν ελάχιστα εκτός ρυθμού. Το ημίχρονο ήρθε για να ανακόψει κάπως τον ρυθμό των γηπεδούχων, αλλά αποδείχθηκε ότι το ξέσπασμα ήταν, απλώς, διακεκομμένο. Το τρίτο οκτάλεπτο εξελίχθηκε για τον Ολυμπιακό στην απόλυτη εκατόμβη, αφού μπορεί να φαινόταν ότι έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, ωστόσο η Σπαρτάκ είχε βρει τον ρυθμό της και έκανε κουμάντο. Το παιχνίδι έγινε ένα κλικ πιο γρήγορο, κάποιες επιλογές ήταν κάπως επιπόλαιες και προς το τέλος του επήλθε η καταστροφή: ο Ντμίτρι Στράταν, που έκανε ένα πραγματικά μεγαλειώδες ματς, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου παιχνιδιού και, έπειτα, η Σπαρτάκ έπαιξε βόλεϊ στα δοκάρια στον τελευταίο παραπάνω της, το σύστημα «μαϊμού, για να μπει μπροστά στο σκορ με δύο γκολ και να φθάσει σε αποτέλεσμα πρόκρισης, 10-8, για πρώτη φορά στο ματς.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να διατηρηθεί με μάσκα οξυγόνου στη μάχη. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με τρία γκολ, μείωσαν δύο φορές γρήγορα και προς το τέλος, όταν έπαιζαν με την απελπισία τους και έψαχναν να βρουν λύσεις, έχασαν την ευκαιρία, αφού η Σπαρτάκ σκόραρε με ένα ανόητο πέναλτι-καραμπόλα. Η ευρωπαϊκή χρονιά τελείωσε άδοξα για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, η οποία έκανε όνειρα και φαινόταν ότι έχει τις προοπτικές για την ευρωπαϊκή διάκριση. Ωστόσο αυτή χάθηκε όταν χάθηκε η ψυχραιμία, λίγο πριν τη λήξη του δεύτερου οκτάλεπτου, στο κολυμβητήριο του Βόλγκογκραντ.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 5-2, 3-2

ΣΠΑΡΤΑΚ: Φεντόροφ, Φινάεφ, Αξένοφ, Βισνιακόφ, Πανφίλι, Γιούρτσικ 3, Χαλτούριν 3, Στράταν 5, Μπαλασόφ, Ρεκετσίνσκι 1, Λισούνοφ 1, Αγκάρκοφ, Ιβανόφ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεληγιάννης, Δελακάς, Μάζης, Καπότσης, Φουντούλης 1, Ποντικέας 1, Μπλάνης, Ντόσκας 2, Μουρίκης 1, Κολόμβος 3, Μάλιαρακ 2, Σχίζας, Φλώρος.

Η ενημέρωση του gavros.gr:

Δεν έχει γεμίσει ακόμα το κολυμβητήριο του Βόλγκογκραντ, ωστόσο κόσμος μπαίνει συνεχώς.

Οι δύο ομάδες κάνουν ζέσταμα, ενώ η γιγαντοοθόνη που υπάρχει στο κολυμβητήριο δείχνει μουσικά βίντεοκλιπ.

Οι πολίστες των δύο ομάδων περπατούν περιμετρικά της πισίνας για την παρουσίαση.

Εκπληκτική παρουσίαση. Οι παίκτες των δύο ομάδων εμφανίζονται στη γιγαντοοθόνη του κολυμβητηρίου, η οποία βρίσκεται πίσω τους.

Ένα θηλυκό άγαλμα, επίσης, δεσπόζει στο κολυμβητήριο.

1ο οκτάλεπτο: 2-2

Αρχίζει το ματς, το σπριντ στον Δελακά.

0-1: Ο Γιώργος Ντόσκας ανοίγει το σκορ, στη δεύτερη ευκαιρία στον παραπάνω.

1-1: Με τον Γιούρτσικ ισοφαρίζει κατευθείαν η Σπαρτάκ.

2-1: Πάλι ο Γιούρτσικ, στον παίκτη παραπάνω. Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να χαμηλώσει το τέμπο και προδίδεται από ανόητη αποβολή.

2-2: Θαυμάσια λόμπα από τον Χριστόδουλο Κολόμβο. Στην κόντρα.

Ο Μάζης παίρνει ποινή, αλλά ο Στράταν σουτάρει στο δοκάρι.

Απίθανη επέμβαση του Δεληγιάννη σε γυριστό του Στράταν. Τελειώνει το πρώτο οκτάλεπτο.

2ο οκτάλεπτο: 3-4

Το σπριντ στον Μπλάνη.

2-3: Θαυμάσιο γκολ του Ποντικέα από το δοκάρι. Ο Μουρίκης παίρνει την αποβολή του Φινάεφ.

3-3: Πολύ γρήγορα ισοφαρίζει και πάλι η Σπαρτάκ, με το σουτ του Χαλτούριν στα ίσια.

3-4:Ο Κώστας Μουρίκης σκοράρει σε παραπάνω, από ασίστ του Φουντούλη. Έχει κερδίσει την ποινή του Αξένοφ.

Ο Ολυμπιακός βγάζει άμυνα.

Ο Κολόμβος κερδίζει πέναλτι.

3-5: Γκολ ο Μπλάι!

3-6: Ο Ολυμπιακός βγάζει άμυνα στον λιγότερο, την ποινή ο Ποντικέας και στην επίθεση σκοράρει με ανάποδο ταπ ιν του Κολόμβου!

Τάιμ άουτ ο Καραμπούτοφ.

4-6: Αυτήν τη φορά, παρά την καλή άμυνα, το γκολ δεν αποφεύγεται στον λιγότερο. Από τον Γιούρτσικ, το τρίτο.

5-6: Μίνι σερί 2-0 για τη Σπαρτάκ, που μειώνει στο γκολ με τον Χαλτούριν.

Χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Ολυμπιακός, για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με δύο γκολ, αφού χάνει επίθεση με δύο παίκτες παραπάνω. Το σουτ γίνεται, πάντως, βιαστικά, στη λήξη του χρόνου. Ημίχρονο 5-6.

3ο οκτάλεπτο: 5-2

Χάνει το σπριντ ο Ολυμπιακός.

Βγάζουν άμυνα στον λιγότερο οι «ερυθρόλευκοι».

Χάνουν, όμως, παραπάνω. Δεν είναι καλό το σουτ του Μάλιαρακ.

6-6: Το ματς ξανά στο όριο. Ο Χαλτούριν βάζει το τρίτο του, στα ίσια. Έχει χαθεί ελάχιστα ο έλεγχος.

7-8: Πολύ κρίσιμο γκολ από τον Μπλάι στην κόντρα. Ο Ολυμπιακός αντιδρά.

8-8: Ο Ρεκετσίνσκι κερδίζει πέναλτι από τον Σχίζα. Παρά την προσπάθεια του Δεληγιάννη, ο Στράταν ευστοχεί. Έχει πάει ψηλά το σκορ.

9-8: Το σκορ του πρώτου ματς. Πριν βγει το τρίτο οκτάλεπτο. Ο Ντμίτρι Στράταν σκοράρει στον παραπάνω. Τώρα ο Ολυμπιακός χρειάζεται ψυχραιμία.

Ο Βλαντιμίρ Καραμπούτοφ βλέπει τον Ολυμπιακό στα σκοινιά και παίρνει τάιμ άουτ.

10-8: Δυστυχώς η Σπαρτάκ παίζει βόλεϊ στα δοκάρια και σκοράρει με τον Ντμίτρι Στράταν στον παραπάνω, την ποινή ο Μπλάνης. Τελειώνει το οκτάλεπτο-εκατόμβη για τον Ολυμπιακό.

4ο οκτάλεπτο: Επιπόλαιη προσπάθεια του Μάλιαρακ στον παραπάνω.

11-8: Ο Στράταν σκοράρει με πέναλτι και η πρόκριση απομακρύνεται.

Ο Κολόμβος δίνει μία λύση, κερδίζει το πέναλτι του Πανφίλι.

11-9: Ο Γιάννης Φουντούλης σκοράρει. Παραμένει στο κόλπο ο Ολυμπιακός.

Ρισκάρουν τώρα οι «ερυθρόλευκοι», με πρες στην άμυνα. Ο Γιούρτσικ σουτάρει στο δοκάρι.

Τάιμ άουτ ο Βλάχος.

12-9: Ο Ντμίτρι Στράταν πετυχαίνει ακόμα ένα γκολ.

12-10: Ο Γιώργος Ντόσκας μειώνει κατευθείαν στον παραπάνω.

Ο Μπαλάσοφ κερδίζει τη διεκδίκηση από τον Μπλάνη, ο οποίος του κάνει πέναλτι.

13-10: Ο Ολυμπιακός έχει δεχθεί 10 γκολ σε 18 λεπτά. Στράταν παλι ο σκόρερ.

Με τους μικρούς νίκησε 24-2 ο Θρύλος τους Πατρινούς, συνεχίζοντας την πετυχημένη του πορεία στο πρωτάθλημα.

Έφθασε στο Βόλγκογκραντ

Μετά από ένα ταξίδι που κράτησε... 15,5 ώρες, ο Ολυμπιακός έφθασε στις 1:15 ξημερώματα Τρίτης στο Βόλγκογκραντ.

Τώρα Σπαρτάκ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 12-4 τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη, για την 16η αγωνιστική της Α1 πόλο Ανδρών...