Με άνεση το 9 στα 9

Σάββατο, 6 Απριλίου 2013 - 01:49

Με 23-3 νίκησε τον γηπεδούχο ΝΟ Ρεθύμνου στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» ο Ολυμπιακός, για την 9η αγωνιστική της Α1 πόλο Γυναικών.

Το πρώτο παιχνίδι του Ολυμπιακού στην Α1 μετά τις 27 Φεβρουαρίου δεν υπήρχε αμφιβολία ότι θα ήταν η ένατη νίκη του σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν τόσο συγκεντρωμένα όσο ήθελε ο προπονητής τους, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, όταν το σκορ εκτοξεύθηκε στο 0-13, με τις «ερυθρόλευκες» να πετυχαίνουν έξι γκολ στην κόντρα και ένα πέναλτι, που προέκυψε από αυτή.

Ο Ολυμπιακός έδειξε σχετικά πειθαρχημένος σε αυτό το μέρος του παιχνιδιού, με τον Χάρη Παυλίδη να μην κάνει πολλές παρατηρήσεις στις πολίστριές του. Αυτό μπορεί και να σημαίνει ότι η ομάδα βρίσκεται στη σωστή ρότα μετά τον αποκλεισμό από το Final 4 του Champions Cup από την Έγκερ.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν ξανά σε ρυθμό ματς Α1 μεταξύ… λίγων συγγενών και φίλων, που μπορούσες να τους μετρήσεις (ακριβώς 31 ήταν στην κερκίδα. Το Σάββατο στις 16:00 θα παίξουν στο ίδιο κολυμβητήριο, ως γηπεδούχοι, με τον Ηρακλή και την επόμενη εβδομάδα θα παίξει απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης.

Τα οκτάλεπτα: 0-7, 0-6, 2-3, 1-7

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Κυριακάκη, Τσόγκα, Φαρμάκη Μ., Φραγκιουδάκη 1, Παλληκαράκη, Αλεξάκη, Μοσχοφίδου 1, Μανουσάκη, Φαρμάκη Ε. 1, Πατσαχάκη, Πενταράκη, Σταυρουλάκη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Διαμαντοπουλου, Τετζαλίδου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Σώρα 2, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 5, Μαυρέλου 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου 3, Βάσω Πλευρίτου 4, Μπαλωμενάκη, Καλογεράκου 3, Καλαργυρού, Γαραντζιώτη, Νιαρχάκου 1.

1ο οκτάλεπτο: 0-7

Η βασική επτάδα του Ολυμπιακού: Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Μαυρέλου, Τετζαλίδου, Αβραμίδου, Καλαργυρού, Μαργαρίτα Πλευρίτου.

0-2: Με δύο γκολ ανοίγει το ματς η Άλκηστη Αβραμίδου, το ένα σε επίθεση με παίκτρια παραπάνω, το άλλο στη λήξη του χρόνου επίθεσης.

0-3: Η Μαργαρίτα Πλευρίτου σκοράρει από τη θέση της φουνταριστής. Με 5'17'' για το οκτάλεπτο, ο Κώστας Φιτσανάκης του ΝΟ Ρεθύμνου παίρνει το πρώτο του τάιμ άουτ.

0-4: Πρώτο γκολ στην κόντρα, τρίτο για την Αβραμίδου. Από ασίστ της Ελευθερίας Πλευρίτου, με 4'47'' για το οκτάλεπτο.

0-5: Θαυμάσια προσπάθεια της Νιαρχάκου, με 3'58'' να απομένουν.

0-6: Σκοράρει στην κόντρα η Βάσω Μαυρέλου, με 50'' για το πρώτο οκτάλεπτο.

0-7: Εντυπωσιακό γυριστό της Ελευθερίας Πλευρίτου, από τη θέση της φουνταριστής, με 10'' να απομένουν.

Λήγει το οκτάλεπτο.

2ο οκτάλεπτο: 0-6

Με τις 98άρες Βάσω Πλευρίτου και Μίλβα Καλογεράκου στα αριστερά ο Ολυμπιακός. Μπαίνουν η αρχηγός Μπαλωμενάκη, η Μανωλιουδάκη και η Σώρα.

0-8: Θαυμάσια κόντρα. Κλέβει η Μανωλιουδάκη, δίνει στη Σώρα τη... χόκεϊ ασίστ και εκείνη πασάρει στη Mαργαρίτα Πλευρίτου για το όγδοο «ερυθρόλευκο» γκολ. Χάνει τον πρώτο παραπάνω ο ΝΟ Ρεθύμνου.

Η Μαρία Μπαλωμενάκη κάνει πέναλτι στην Αλεξάκη και αιμορραγεί στη μύτη. Το σουτ στέλνει άουτ η Πατσαχάκη.

0-9: Ο Ολυμπιακός βάζει γκολ στην κόντρα, με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου, 3'24'' για το ημίχρονο.

0-10: Η Μαργαρίτα Πλευρίτου κερδίζει το πέναλτι από τη Μοσχοφίδου και η Καλογεράκου το εκτελεί όμορφα, με 2'43'' για το ημίχρονο.

0-11: Ο δείκτης ευφυΐας της Φιλιώς Μανωλιουδάκη φανερώνεται. Προστατεύει θαυμάσια την μπάλα και βγάζει στη Σώρα, που σκοράρει σε κενό τέρμα με 2 λεπτά για το ημίχρονο.

0-12: Γκολ για τη Βάσω Πλευρίτου, 1'25'' ακόμα.

0-13: Ακόμα ένα σουτ για τη Βασούλα, 28'' για το ημίχρονο.

Λήγει το β' οκτάλεπτο.

3ο οκτάλεπτο: 2-3

Στο τέρμα η Γεωργία Γαραντζιώτη. Θαυμάσια συνεργασία με Μανωλιουδάκη, Μαργαρίτα Πλευρίτου και Μαυρέλου, αλλά δεν μπαίνει το γκολ.

Ο Ολυμπιακός παίζει ασφυκτικό πρες.

0-14: Σούπερ twister της Άλκηστης Αβραμίδου, με 4'19'' για το τρίτο οκτάλεπτο. Έχει τέσσερα γκολ το 6 του Ολυμπιακού.

Από μία αποβολή σε Μαργαρίτα Πλευρίτου και Πατσαχάκη.

1-14: Με μία λόμπα-προσευχή σκοράρει η Ε. Φαρμάκη, με 2'51'' για το οκτάλεπτο.

1-15: Από τη θέση της φουνταριστής σκοράρει η Βάσω Μαυρέλου, με 1'24'' για το τρίτο οκτάλεπτο.

1-16: Η Αβραμίδου βάζει το πέμπτο της, με 20'' να απομένουν.

2-16: Με την εκπνοή σκοράρει η Φραγκιουδάκη το δεύτερο γκολ του Ρεθύμνου.

4ο οκτάλεπτο: 1-7

2-17: Ωραίο γκολ της Καλογεράκου, με τη λήξη του χρόνου επίθεσης.

2-18: Πολύ έξυπνα παίρνει το πέναλτι η Νιαρχάκου. Εκτελεί εύστοχα η Σώρα, 6'38'' για τη λήξη.

3-18: Η Μοσχοφίδου αξιοποιεί την επίθεση στην παραπάνω για τον ΝΟΡ. 5'35'' για τη λήξη.

3-19: Με τον ίδιο τρόπο, στον παραπάνω, και 5'04'' για το τέλος, σκοράρει η Ελευθερία Πλευρίτου.

3-20: Η Ελευθερία Πλευρίτου αστοχεί στην κόντρα, αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεση, πάλι κόντρα, κάνει το σωστό: δίνει στην Καλογεράκου, που σκοράρει με 3'53'' για τη λήξη.

3-21: Τρίτο γκολ για την Βάσω Πλευρίτου στην παίκτρια παραπάνω, με 2'54'' για τη λήξη. Ασίστ μισό γκολ από την Καλογεράκου.

3-22: Ξανά από τη θέση της φουνταριστής η Ελευθερία Πλευρίτου, με ανάποδο σουτ. 2'04'' για τη λήξη.

3-23: Η Βάσω Πλευρίτου βάζει το τέταρτο γκολ της, με 1'05'' για τη λήξη του ματς.

Αποκρούει πέναλτι της Φραγκιουδάκη η Γαραντζιώτη.

Τελειώνει το παιχνίδι.

Και το Σάββατο... στα αίματα η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, που αντιμετωπίζει τον Ηρακλή.

Κλήρωση για Κορασίδες

Όμιλος που καίει είναι ο δεύτερος της Αττικής, με τη συμμετοχή και του Ολυμπιακού του Γιάννη Μπενόπουλου.

Ετήσιο ημερολόγιο

Οι παράξενες παρενέργειες της κλήρωσης του Ολυμπιακού με τον ΝΟ Χίου για το Κύπελλο πόλο Ανδρών.