Μπλακ τζακ για τον Θρύλο

Σάββατο, 6 Απριλίου 2013 - 19:58

Με 21-3 νίκησε ο τύποις φιλοξενούμενος Ολυμπιακός τον ΝΑΟ Κέρκυρας στο «Πέτρος Καπαγέρωφ», για τη 18η αγωνιστική της Α1 πόλο Ανδρών. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για τους «ερυθρόλευκους».

Το 18 στα 18 στην Α1 πόλο Ανδρών ήρθε για τον Ολυμπιακό στην πρώτη φάση του παιχνιδιού: μία επίθεση στον παίκτη παραπάνω, στην οποία σκόραρε στο δεύτερο δοκάρι ο Κώστας Μουρίκης. Το θέμα, σε ένα μόνιμο μοτίβο που θυμίζει καθημερινό μουσικό χαλί εκπομπής, ήταν πόσα θα γράψει το κοντέρ.

Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην πρώτη περίοδο και από τη δεύτερη και έπειτα έγινε… ανεφταόρατος. Το γνώριμο στραγγάλισμα, με την πίεση στην άμυνα και με την κόντρα, τα εύκολα γκολ που ήρθαν μαζικά (σχεδόν μία ντουζίνα γκολ πέτυχαν στην κόντρα οι «ερυθρόλευκοι», έφεραν την άνετη νίκη.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» προετοιμάζονται για ένα καρέ δύσκολων παιχνιδιών: την Τετάρτη στο Ιωνικό κολυμβητήριο με τον ΝΟ Χίου για τον προημιτελικό του Κυπέλλου την Τετάρτη, 10 Απριλίου, και εκείνα με τον Παναθηναϊκό εντός, τον ΝΟΧ ξανά εκτός έδρας και τον ΝΟ Βουλιαγμένης στον Πειραιά για το πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 0-5, 1-8, 1-4, 1-4

ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Παπασπυρόπουλος, Σουπιώτης 1, Μεζίλης, Μίσκοβιτς, Παυλίδης, Καλούδης, Βογιατζόγλου, Γαλανόπουλος, Σαρκαντζάς, Αποσκίτης 2, Τριβυζάς, Κουλούρης, Κραουνάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεληγιάννης, Μάζης 1, Καπότσης, Φουντούλης 1, Ποντικέας 1, Μπλάνης 3, Δερβίσης 4, Μουρίκης 4, Κολόμβος 3, Μάλιαρακ 2, Σχίζας 2, Φλώρος, Καλογεράκος, Αργυρόπουλος.

Δεν είναι στην αποστολή ο Βαγγέλης Δελακάς για λογαριασμό του Ολυμπιακού. 12 είναι οι φίλαθλοι που βρίσκονται στην κερκίδα αυτήν τη στιγμή.

1ο οκτάλεπτο:0-5

0-1: Ο Κώστας Μουρίκης ανοίγει το σκορ στον παίκτη παραπάνω.

0-2: Δεύτερο γκολ από τον Μουρίκη, από τη θέση του φουνταριστού, 2'59'' για το οκτάλεπτο.

Αποκρούει ο Παπασπυρόπουλος πέναλτι του Μάλιαρακ, το οποίο κέρδισε ο Μουρίκης.

0-3: Χατ τρικ από τον φουνταριστό του Ολυμπιακού στην κόντρα, 1'42'' για το οκτάλεπτο.

0-4: Ο Κώστας Μουρίκης ολοκληρώνει ένα από τα καλύτερα οκτάλεπτα στην καριέρα του με γυριστό. 51'' για το οκτάλεπτο.

0-5: Με 3'' για τη λήξη του οκτάλεπτου, σκοράρει από μακριά ο Μάλιαρακ.

2ο οκτάλεπτο:1-8

0-6: Το κονσέρτο από τους φουνταριστούς συνεχίζεται, με τον Κολόμβο αυτήν τη φορά.

0-7: Θαυμάσιο τρίγωνο Σχίζα, Μάλιαρακ, Μπλάνη, σκοράρει ο τελευταίος με 5'55'' για το ημίχρονο.

0-8: Ο τέταρτος σκόρερ του Ολυμπιακού για σήμερα. Γιώργος Δερβίσης στον παίκτη παραπάνω, με 5'14'' για το ημίχρονο.

1-8: Ο Αποσκίτης κάνει σεφτέ για την Κέρκυρα.

1-9: Με 4'24'' για το ημίχρονο, ο Γιώργος Δερβίσης σκοράρει ξανά στον παίκτη παραπάνω.

1-10: Ο Μάλιαρακ σκοράρει στην κόντρα. Σκακιστική κίνηση του Μάζη, που περίμενε να ελευθερωθεί ο συμπαίκτης του, 3'05'' για το ημίχρονο.

1-11: Ο Ολυμπιακός αυτήν τη στιγμή κυκλοφορεί με τετάρτη. Με 2'30'' για το ημίχρονο, στην κόντρα ο Σχίζας.

1-12: Ο Χριστόδουλος Κολόμβος βάζει το δεύτερο, με 1'49'' για το ημίχρονο. Στην κόντρα, ξανά.

1-13: Τέταρτο σερί γκολ στην κόντρα. Ο Γιώργος Δερβίσης φθάνει στα τρία, 1'11'' για το ημίχρονο.

Μπαίνει ο Αργυρόπουλος στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου.

3ο οκτάλεπτο: 1-4

Ο Χρήστος Φλώρος στην επτάδα. Και ο Παντελής Καλογεράκος.

2-13: Ξανά ο Αποσκίτης, 6'39'' για το τρίτο οκτάλεπτο.

2-14: Ο Μάζης στην κόντρα, το έβδομο. Με 4'48'' για το οκτάλεπτο.

2-15: Από τη Σαρακοστή δεν λείπει ο Μάρτης. Γιάννης Φουντούλης, πάλι στην κόντρα, με 4'14'' για το οκτάλεπτο.

2-16: Σχίζας με 2'07'' για το οκτάλεπτο. Μπήκε, εχμμμ, στην κόντρα.

2-17: Ο Δερβίσης ισοφαρίζει τα 4 του Μουρίκη, στον παίκτη παραπάνω, με 19'' για το οκτάλεπτο.

Τελειώνει η τρίτη περίοδος.

4ο οκτάλεπτο:1-4

2-18: Ο Κυριάκος Ποντικέας βάζει το όνομά του στους σκόρερ. Στα ίσια, 7'30'' για τη λήξη.

2-19: Ο Χριστόδουλος Κολόμβος παίρνει το ριμπάουντ από το σουτ του Φουντούλη και σκοράρει στην κόντρα, με 5'56'' για τη λήξη.

2-20: Το εικοστό βάζει ο Μπλάνης. Ασίστ Καπότση, 2'26''΄για τη λήξη, στην κόντρα.

3-20: Ο Σουπιώτης σκοράρει από το δοκάρι για τον ΝΑΟΚ, με 1'45'' για τη λήξη.

3-21: Ο Μπλάνης από το «1», με 1'20'' για τη λήξη. Το τρίτο του.

Συνεχίζει να προελαύνει η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, που νίκησε με 13-6 τον Ηρακλή για τη 10η αγωνιστική της Α1.

Non stop απόλαυση

Και το Σάββατο... στα αίματα η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, που αντιμετωπίζει τον Ηρακλή.

Με άνεση το 9 στα 9

Με 23-3 νίκησε τον τύποις γηπεδούχο ΝΟ Ρεθύμνου στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» ο Ολυμπιακός...