Επιθυμία για την πρώτη νίκη

Τρίτη, 14 Ιανουαρίου 2014 - 01:30

Η σύμπνοια στην ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού είναι δεδομένη και τη φετινή σεζόν. Οι παλιότεροι πολίστες της ομάδας καλωσόρισαν τους νεότερους, τους έβαλαν στο κλίμα, για να γίνει ευκολότερη η προσαρμογή τους. Συνέβη και με τους τρεις πολίστες που ήρθαν φέτος στην ομάδα, τον Άγγελο Βλαχόπουλο, τον Αλέξανδρο Γούνα και τον Κώστα Γαλανίδη. Και οι τρεις απορροφήθηκαν από την αύρα της ομάδας, με αποτέλεσμα να μη νιώθουν ξένο σώμα.

Ο αρχηγός, Τάσος Σχίζας, παίζει σε αυτό μεγάλο ρόλο. Αυτό που έχει επίσης μεταλαμπαδευθεί στους «ρούκις» είναι η βαθιά επιθυμία για μία νίκη στον Champions League. Μετά το ματς με τον ΝΟ Βουλιαγμένης ο Σχίζας μίλησε για αυτήν τη δίψα στο gavros.gr, αφού πρώτα σχολίασε την «καθίζηση» του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού με τη Βουλιαγμένη. Ο «ερυθρόλευκος» αμυντικός χρησιμοποίησε τη φράση «χαλαρώσαμε αδικαιολόγητα», για να δείξει το πρόβλημα που αντιμετώπισε η ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού. Η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός νίκησε ένα ματς απέναντι στη Βουλιαγμένη χωρίς να σκοράρουν ο Γιάννης Φουντούλης και ο Μπλάι Μάλιαρακ και με τον Γιώργο Ντόσκα να χρεώνεται ένα γκολ που δεν έβαλε: η φάση με το σουτ εξ επαφής (μιλάμε πιο εξ επαφής δεν γίνεται: αν τέντωνε το χέρι του θα έβρισκε στο δοκάρι) που χτύπησε το δοκάρι, το κεφάλι του Μασμανίδη και τα δίχτυα καταγράφεται στο πάνθεον του ελληνικού πόλο. Πολύ ψυχοφθόρο για να το διασκεδάσεις εκείνη τη στιγμή, αλλά πολύ ψυχαγωγικό για να μην σου προκαλέσει μειδίαμα.

Οι πιτσιρικάδες της ακαδημίας πόλο του Ολυμπιακού πρέπει να μπολιαστούν με κίνητρο απέναντι σε όσους δεν τους σέβονται.

Έπαιξε και η... Σαμπαντέλ

Πέντε πολίστριες της μελλοντικής αντίπαλου του Ολυμπιακού έπαιξαν στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Πιο κοντά στο πλεονέκτημα

Μόνο στο δεύτερο οκτάλεπτο έπαιξε ο Ολυμπιακός, αλλά νίκησε 9-7 τη Βουλιαγμένη για τη 10η αγωνιστική της Α1.