Τους τίμησαν ξανά

Σάββατο, 8 Φεβρουαρίου 2014 - 00:49

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 21 γκολ, όπως έπρεπε, για να αποτίνει ξανά φόρο τιμής στα θύματα της Θύρας 7. Το τελικό 21-2 είναι ίδιο σκορ με το 21-2 που είχε νικήσει τον ΓΣ Ηλιούπολης στις 8 Φεβρουαρίου του 2013. Ο Ολυμπιακός έκανε το 14 στα 14 στην Α1 πόλο Ανδρών.

Το παιχνίδι με τον Πανιώνιο αποδείχθηκε πολύ ενδιαφέρον για εκείνους που παρακολούθησαν τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν λαχτάρα για να παίξουν ένα ματς σε φουλ ρυθμό, αφού ο Θοδωρής Βλάχος θα χάσει τους παίκτες του μέχρι την Τετάρτη. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κώστας Γαλανίδης έμεινε εκτός αποστολής με ίωση, ενώ στην ομάδα ενσωματώθηκαν ο Μανώλης Πρέκας και ο Στέλιος Αργυρόπουλος μετά από πολύ καιρό.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε 32 λεπτά πρες σε αμυντική κόντρα και κράτησε την εστία του καθαρή για σχεδόν τρία οκτάλεπτα, έως ότου, δηλαδή, σκοράρει ο Φούτρης το ένα από τα δύο γκολ του Πανιωνίου στην αναμέτρηση, με το άλλο να έρχεται λίγο πριν τη λήξη του ματς, με τον νίκο Καρακάση.

Η δουλειά έγινε στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ξεκίνησε τις προσπάθειές του από την άμυνα. Ήταν φανταστική η ενέργεια που έβγαζαν από εκεί οι «ερυθρόλευκοι» και όλοι, πλην σπάνιων στιγμών, ανταποκρίθηκαν στον ρόλο τους με απόλυτη επιτυχία. Ο Στέλιος Αργυρόπουλος, μάλιστα, έκανε ρεκόρ καριέρας με την ανδρική ομάδα, πετυχαίνοντας 5 γκολ, μαζί και το παραδοσιακό 21ο, ένα ωραίο σουτ από τα αριστερά σε επίθεση με παίκτη παραπάνω. Οι κόντρες ήταν πολλές και το ματς, έστω και μονόμπαντα, συναρπαστικό, για να φανεί αν οι «ερυθρόλευκοι» μπορούσαν να φθάσουν στον στόχο τους. Το έκαναν για να ικανοποιήσουν και τους λιγοστούς θεατές, οι οποίοι ζητούσαν ακόμα ένα γκολ, όταν μπήκε το 20ο…

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-0, 4-0, 6-1, 8-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεληγιάννης, Δελακάς 1, Γούνας 4, Καπότσης 1, Φουντούλης 3, Πρέκας 1, Ποντικέας 3, Ντόσκας 1, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Μάλιαρακ, Σχίζας 1, Βλαχόπουλος, Αργυρόπουλος 5.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Τζωρτζάτος, Ν. Καρακάσης 1, Ζώρζος, Γρηγορόπουλος, Φούτρης 1, Βύθουλκας, Δερμιτζάκης, Βέκος, Χρ. Καρακάσης, Καρακατσάνης, Μιγόπουλος, Μπαγλατζής, Κούφαλης.

Δ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 8-1

Ο Κυριάκος Ποντικέας

21-2 Ο Στέλιος Αργυρόπουλος βάζει το 21ο με 45'' και οι λίγοι φίλοι της ομάδας πανηγυρίζουν έξαλλα. «Αδέλφια ζείτε εσείς μας οδηγείτε», το σύνθημα.

20-2 Ο Νίκος Καρακάσης σκοράρει από το πεντάμετρο, μένει 1'16'' ακόμα.

20-1 Πάλι στην κόντρα ο Αργυρόπουλος, κορυφαίο νταμπλ τιμ Πρέκα και Μουρίκη, 1'48'' για τη λήξη.

19-1 Με 2'18'' για τη λήξη ο Μανώλης Πρέκας σκοράρει σε επίθεση στον παίκτη παραπάνω.

18-1 Δεν είναι δείγμα, αλλά ο Ολυμπιακός παίζει άμυνα που χαίρεσαι να τη βλέπεις. Ο Στέλιος Αργυρόπουλος βάζει το τρίτο γκολ του ξανά στην κόντρα.

Τραυματίζεται πάνω από το δεξιό μάτι του ο Γρηγορόπουλος και καλείται ο γιατρός.

17-1 Κι άλλο γκολ από τον Αλέξανδρο Γούνα στην κόντρα, από πάσα του Μάριου Καπότση, με 4'18'' για τη λήξη.

16-1 Στην κόντρα ο Αλέξανδρος Γούνας, με 5'49'' για τη λήξη. Ο Βέκος αποβάλλεται με αντικατάσταση και χειροκροτάει ειρωνικά τον διαιτητή Μπιράκη.

15-1 Θαυμάσιο γκολ από τον Στέλιο Αργυρόπουλο, με 6'32'' για τη λήξη. Στον παίκτη παραπάνω.

14-1 Δεύτερο γκολ του Γούνα από πέναλτι που κέρδισε ο Κώστας Μουρίκης, με 7'34'' για τη λήξη του ματς.

Γ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 6-1

13-1
Συνεχίζεται η μανιασμένη άμυνα του Ολυμπιακού, πάλι γκολ στην κόντρα από τον Γιώργο Ντόσκα, με 18'' για το τρίτο οκτάλεπτο.

12-1 Με 56'' για το οκτάλεπτο, ταπ ιν του Φουντούλη από πάσα του Μάλιαρακ στην κόντρα.

11-1 Ο Ντόσκας «καταπίνει» τον Καρακάση στην άμυνα, ο Φουντούλης σκοράρει στην κόντρα. Μένει 1'30'' για την τρίτη περίοδο.

10-1 Άψογη κόντρα του Ολυμπιακού, ασίστ του Βλαχόπουλου στον Κολόμβο για το 10-1, 2'43'' απομένουν.

Ακυρώνει πεντάμετρο του Φουντούλη ο Μπιράκης για μετακίνηση.

9-1 Μειώνει με τον Φούτρη ο Πανιώνιος.

Ο νεοσύλλεκτος διεθνής, Παναγιώτης Τζωρτζάτος, αποκρούει τετ α τετ του Φουντούλη στην κόντρα.

9-0 Σκοράρει ο Γιάννης Φουντούλης.

Ο Μπλάι Μάλιαρακ ντριμπλάρει τον Νίκο Καρακάση δύο φορές, πριν κερδίσει πέναλτι.

8-0 Και ο Βαγγέλης Δελακάς μπαίνει στον πίνακα των σκόρερ.

Γιάννης Φουντούλης και Άγγελος Βλαχόπουλος μπαίνουν στο παιχνίδι για πρώτη φορά.

Β' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 4-0

7-0
Ο δραστήριος Στέλιος Αργυρόπουλος κλείνει το σκορ για το ημίχρονο. Ο Πανιώνιος έκανε δύο σουτ σε αυτό το οκτάλεπτο. Ο Θοδωρής Βλάχος ανέσυρε μία άμυνα την οποία χρησιμοποιούσε πολύ πρόπερσι, δηλαδή με αμυντική κόντρα.

6-0 Στην τρίτη απόπειρά του βρίσκει στόχο ο Τάσος Σχίζας, με 48'' για το ημίχρονο.

Πρώτο σουτ για τον Πανιώνιο στο οκτάλεπτο με 2'51' για το ημίχρονο.

5-0
Ο Μάριος Καπότσης με άψογη εκτέλεση κάνει το 5-0 πάλι στον παραπάνω.

4-0 Άψογη εκτέλεση από τον Γούνα. Σε επίθεση στον παραπάνω με 7'10'' για το ημίχρονο. Ο διαιτητής Μπιράκης δεν φοράει μπουφάν, σε αντίθεση με τον διαιτητή Στεφανάκη.

Α' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 3-0

3-0 Με 3'' για το πρώτο οκτάλεπτο, ο Ποντικέας κάνει.. χατ τρικ.

2-0 Ο Ποντικέας έχει κέφια, με 2'01'' για τη λήξη του πρώτου.

1-0 Απέδωσε το τάιμ άουτ, γκολάρα του Κυριάκου Ποντικέα από τον άξονα, 3'59'' για το πρώτο.

Με 4'22'' για τη λήξη του πρώτου οκτάλεπτου, ο Θοδωρής Βλάχος πήρε τάιμ άουτ.

Η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού παίζει ντέρμπι απέναντι στον Εθνικό και θέλει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις.