Σε φόρμα πριν τη Βαρκελώνη

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2014 - 18:39

Εύκολα νίκησε με σκορ 4-19 τη Γλυφάδα ο Ολυμπιακός για τη 15η αγωνιστική της Α1 πόλο Ανδρών ως φιλοξενούμενος στο «Πέτρος Καπαγέρωφ», σε ένα παιχνίδι γεμάτο ευτράπελα, κάνοντας το 15 στα 15 στην Α1.

Σε μερικές περιπτώσεις στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» παίχθηκε το έργο Α1 πόλο Ανδρών στην ολότητά του. Το χρονόμετρο στον παίκτη παραπάνω είχε χαλάσει, με αποτέλεσμα να μείνει ο Μανώλης Πρέκας σχεδόν μισό λεπτό εκτός φάσης σε επίθεση της Γλυφάδας με πλεονέκτημα. Όταν ο Θοδωρής Βλάχος φώναξε στη γραμματεία, ο πρώην διεθνής διαιτητής Πάρης Χασεκίογλου του απάντησε, «ελάτε να το φτιάξετε». Στη γραμματεία διατήρησαν το ίδιο θράσος όταν ήρθε η σειρά της Γλυφάδας να διαμαρτυρηθεί, με ένα εκ των μελών της γραμματείας να είναι επιθετικό απέναντι στον βοηθό προπονητή της Γλυφάδας.

Το παιχνίδι, με τις συνεχείς διακοπές λόγω του χρονόμετρου και της αβλεψίας της γραμματείας με τις αποβολές, είχε αποκτήσει ενδιαφέρον. Πρώτα οι διαιτητές είχαν φροντίσει να δείξουν ξανά την άγνοιά τους στους νέους κανονισμούς, σφυρίζοντας για κανονικό φάουλ ένα που σταματούσε την κόντρα και έπειτα ο Κουρτίδης έδωσε κίτρινη κάρτα στον Θοδωρή Βλάχο για τη συγκεκριμένη διαμαρτυρία, ενώ ο Ποσποτίκης χρέωσε με κόκκινη κάρτα τον Δημήτρη Μάζη, βοηθό του Βλάχου. Σε ματς που το έδειχνε, κιόλας, η συνδρομητική τηλεόραση.

Ο Ολυμπιακός νίκησε χαλαρά, έχοντας το καλύτερο διάστημα απόδοσής του στην τρίτη περίοδο. Το 1-7 έφερε τη διαφορά στα 13 γκολ και το μόνο ενδιαφέρον ζήτημα, σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό, ήταν ποιος εκ των Φουντούλη και Γούνα θα ήταν πρώτος σκόρερ. Ο Χιώτης «νίκησε» την άτυπη μονομαχία με το πέναλτί του, που είχε πάρει ο Μανώλης Τσαχειλίδης. Ο Ολυμπιακός έδειξε σε φόρμα πριν το παιχνίδι της Βαρκελώνης την Παρασκευή, το οποίο είναι εκείνο που πρέπει οπωσδήποτε να πάρει.

Το live του αγώνα

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 0-5, 1-3, 1-7, 2-4

ΓΛΥΦΑΔΑ: Πλατίδης, Αργυρακούλης, Παττακός, Σάντα, Αγγελίδης, Φωτόπουλος, Κατρουζανάκης, Καζάζης 1, Πετρόχειλος, Παπαδόπουλος 1, Χαραλαμπόπουλος 2, Πουλιόπουλος, Καλογεράκος, Τσαντές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεληγιάννης, Δελακάς 1, Γούνας 6, Καπότσης, Φουντούλης 7, Πρέκας, Ποντικέας, Ντόσκας 2, Μουρίκης 2, Κολόμβος, Τσαχειλίδης, Σχίζας, Γαλανίδης, Βλαχόπουλος 1, Λιαπάκης.

Δ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 2-4

4-19 Ο Γιάννης Φουντούλης βάζει το έβδομο γκολ του, με 29'' για τη λήξη.

Ο Λιαπάκης κάνει ωραία πάσα, ο Τσαχειλίδης χορεύει τους Παττακό και Καλογεράκο, για να κερδίσει το πέναλτι. Ο Παττακός είχε τρεις ποινές ήδη, πριν αυτήν την παράβαση, αλλά συνέχισε να παίζει, την ώρα που ο Παπαδόπουλος έχει αποβληθεί με δύο.

4-18 Απαντάει άμεσα ο Γιάννης Φουντούλης, με το έκτο δικό του γκολ, με 1'23'' για τη λήξη.

4-17 Κι άλλο γκολ του Χαραλαμπόπουλου, αυτήν τη φορά από τη φυσική θέση του, εκείνη του φουνταριστού.

3-17 Ένα σουτ απελπισίας του Χαραλαμπόπουλου, με 2'34'' για τη λήξη, συνιστά το τρίτο γκολ της Γλυφάδας.

2-17 Ο Αλέξανδρος Γούνας βάζει το έκτο του, κάνοντας ατομικό ρεκόρ με τον Ολυμπιακό, στην κόντρα, με 4'37'' για τη λήξη του παιχνιδιού.

Το χρονόμετρο επίθεσης χάλασε προσωρινά. Μιλάμε για το υπερθέαμα.

2-16 Πέμπτο γκολ από τον Αλέξανδρο Γούνα, με 6'41'' για το τέταρτο στον παίκτη παραπάνω.

Το τέταρτο οκτάλεπτο δεν έχει ξεκινήσει ακόμα, αφού η Γλυφάδα κάνει ένσταση για τις τρεις αποβολές που έχει χρεωθεί ο Παπαδόπουλος. Ο παίκτης ισχυρίζεται ότι έχει δύο.

Γ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 1-7

Ακυρώνει γκολ του Γούνα ο Ποσποτίκης για 2 μέτρα.
Τάιμ άουτ του Βλάχου με 3'' για τη λήξη του οκτάλεπτου.

2-15 Ο Δελακάς κερδίζει το πέναλτι από το Σάντα, ο οποίος παίρνει την τρίτη αποβολή του στο ματς. Πρώτο γκολ του Βλαχόπουλου στην αναμέτρηση.

2-14 Ο Αλέξανδρος Γούνας βάζει το τέταρτο γκολ του, με 1'11'' για τη λήξη του παιχνιδιού.

2-13 Ο Γιάννης Φουντούλης σκοράρει στον παίκτη παραπάνω το γκολ του Ολυμπιακού.

2-12 Γκολ στα ίσια από τον Παπαδόπουλο, με 4'43'' για το τρίτο.

1-12 Ο Γούνας σκοράρει στην κόντρα, με 5' για τη λήξη του παιχνιδιού. Η μπάλα χτυπάει στο κεφάλι του Πλατίδη μετά το δοκάρι και πάει στα δίχτυα.

1-11 Δεύτερο γκολ του Αλέξανδρου Γούνα στον παίκτη παραπάνω, με 5'46'' για την περίοδο.

Ο Κώστας Γαλανίδης παίζει στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

1-10 Ο Κώστας Μουρίκης ξεφεύγει με ωραία κίνηση από τον Κατρουζανάκη και σκοράρει.

1-9 Ο Γούνας σκοράρει στον παίκτη παραπάνω με 7'38'' για το τρίτο. Το χρονόμετρο στον παίκτη παραπάνω έχει χαλάσει και ο Δημήτρης Σελετόπουλος διαμαρτύρεται,. με τη σειρά του, στους διαιτητές, επειδή ο Παπαδόπουλος έμεινε περισσότερη ώρα από όση έπρεπε εκτός ματς. Ο Θοδωρής Βλάχος είχε κάνει το ίδιο στο τέλος του δεύτερου οκτάλεπτου, στην περίπτωση του Μανώλη Πρέκα. Το παιχνίδι διακόπτεται για διαβουέύσεις στη γραμματεία.

Β' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 1-3

1-8 Τέταρτο γκολ του Γιάννη Φουντούλη με 1'05'' για το ημίχρονο, το τέταρτο. Ο Χιώτης έχει πάνω από τα μισά του Ολυμπιακού.

1-7 Ο Μιχάλης Καζάζης, μπροστά στον πατέρα του, βάζει το πρώτο γκολ της Γλυφάδας στην κόντρα, με 1'16'' να απομένουν.

Ο Ολυμπιακός κερδίζει αποβολή σε κόντρα φάουλ και ο Θοδωρής Βλάχος παίρνει τάιμ άουτ με 2'39'' για το ημίχρονο.

0-7 Το τρίτο γκολ του Γιάννη Φουντούλη, στον παίκτη παραπάνω, με 3'05'' για το ημίχρονο.

0-6 Ωραία εκτέλεση στα ίσια από τον Βαγγέλη Δελακά, με 4'29'' για το ημίχρονο.
Ο Θοδωρής Βλάχος κάθεται μόνος του στον πάγκο της ομάδας, μαζί με τον έφορο Σκανδαλάκη, αφού ο Δημήτρης Μάζης δέχθηκε κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Ποσποτίκη.

Α' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 0-5

0-5 Ο Ντόσκας βάζει γκολ στον παίκτη παραπάνω από ασίστ του Καπότση.

0-4 Ο Γιώργος Ντόσκας σκοράρει στα ίσια, με 1'01'' για την πρώτη περίοδο.

Κίτρινη κάρτα στον Θοδωρή Βλάχο για δίκαιη διαμαρτυρία για φάουλ που δεν δόθηκε αποβολή στην κόντρα.

0-3 Ο Κώστας Μουρίκης επίσης σκοράρει στην κόντρα, με 2'25'' για το οκτάλεπτο.

0-2 Με 3'44'' για το πρώτο και από ασίστ του Άγγελου Βλαχόπουλου ο Φουντούλης πετυχαίνει το δευτερο γκολ του Ολυμπιακού.

0-1 Πέρασε σχεδόν μισό οκτάλεπτο για να ανοίξει το σκορ ο Γιάννης Φουντούλης στον παίκτη παραπάνω.