Ο Θρύλος της Βαρκελώνης!

Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2014 - 13:20

Διπλό του Ολυμπιακού στην πισίνα «Σαν Σεμπαστιάν» για την 6η αγωνιστική του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 10-11 την Μπαρτσελονέτα και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του, πρώτη εκτός έδρας στη διοργάνωση.

Ήταν αναμενόμενο ότι ο Ολυμπιακός θα ήταν ανταγωνιστικός στη Βαρκελώνη. Η ομάδα έδειχνε καλά, βρισκόταν σε ανοδική απόδοση και οι παίκτες πλέον επικοινωνούν με κλειστά τα μάτια. Οι «ερυθρόλευκοι», με βάση τα παιχνίδια εκτός έδρας με τη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ και την Προ Ρέκο, έδειχναν ότι μπορούν να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Αυτό που φάνηκε στην πισίνα «Σαν Σεμπαστιάν» είναι πόσο ευεργετική μπορεί, μερικές φορές, να γίνει η ήττα. Μία σειρά ηττών. Σε σκληραίνει, σε κάνει να αντέχεις όταν είσαι έτοιμος, σε ατσαλώνει. Δεν έφθανε τίποτα στην Μπαρτσελονέτα για να νικήσει τον Ολυμπιακό, ούτε καν η ευκολία με την οποία σφύριζαν τις αποβολές οι διαιτητές στο τέταρτο οκτάλεπτο του παιχνιδιού, δηλαδή στο χρονικό διάστημα που ο Ολυμπιακός είχε μηδέν επιθέσεις με πλεονέκτημα, ενώ η Μπαρτσελονέτα είχε σχεδόν σε κάθε επίθεση παίκτη παραπάνω.

Δεν πτοήθηκε ο Ολυμπιακός. Δεν πτοήθηκε ούτε όταν ο Μπέντερ κατάπιε τη σφυρίχτρα του στην ντρίμπλα του Ντόσκα με 55’’ για τη λήξη του ματς και το σκορ στο 10-10. Ο Χιώτης έκανε θαυμάσια πάσα στον Βαγγέλη Δελακά και ο Κεφαλονίτης είχε χέρι αλφάδι, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση και νικητήριο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έβγαλε άμυνα στον παίκτη παραπάνω στο τέλος του παιχνιδιού.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο δυνατοί από ποτέ σε αυτό το παιχνίδι. Στη συγκεκριμένη έδρα έχασαν η Πριμόριε Ριέκα και η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ και ήρθε ισόπαλη με την Μπαρτσελονέτα η Προ Ρέκο, αλλά ο Ολυμπιακός πέρασε και στα χιαστί παιχνίδια βρέθηκε να έχει συλλέξει 6 βαθμούς, να έχει φθάσει στις 2 νίκες και αν όχι να εγείρει αξιώσεις πρόκρισης στο Final 6, να έχει τουλάχιστον τις καλές πιθανότητες να παίξει με την Προ Ρέκο στον Πειραιά σε παιχνίδι προγραμματισμένο για τις 9 Απριλίου.

Ο Ολυμπιακός είχε εκπληκτικά γυρίσματα στον παίκτη παραπάνω, πραγματικά εκπληκτικά, και το αισθητικό ισοδύναμο του γκολ του Μπλάι Μάλιαρακ που έκανε το γκολ 7-8 είναι η σκηνή του μακελειού στο υπόγειο της ταινίας «Άδοξη Μπάσταρδοι». Αυτή ειδικά η επίθεση, με την μπάλα να πετάει και τον Μπλάι να σουτάρει πάνω από το κεφάλι του Πινέδο, είναι ενδεικτική για την κατάσταση που βρίσκονται αυτήν την εποχή οι «ερυθρόλευκοι».

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με σκορ 6-7, το 8-8 έγινε 8-10 με το γκολ στην κόντρα του Γιάννη Φουντούλη (ο οποίος οδήγησε στην ατίμωση τον Μαρκ Μινγκέλ στην άμυνα) και το σπουδαίο πεντάμετρο του Αλέξανδρου Γούνα. Μέχρι και 2’04’’ για τη λήξη, όταν ο Γκονζάλο Εκενίκε βρήκε στόχο στον παίκτη παραπάνω (τη μόνιμη επωδό της Μπαρτσελονέτα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού) οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δεχθεί 2 γκολ σε 14 λεπτά, κάτι για το οποίο ευθύνεται και η άνοδος του Νικόλα Δεληγιάννη στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, ο οποίος έβγαλε όλα τα σουτ ιδίως από τα ντεμί (δηλαδή τη θέση ανάμεσα στα φτερά και τον άξονα) και τον άξονα.

Στο τέλος ο Ολυμπιακός έδειξε ψυχραιμία, αυτή που του έλειπε τις πρώτες αγωνιστικές. Και με το γκολ του Βαγγέλη Δελακά με 53’’ για τη λήξη πήρε μία νίκη η οποία θα δημιουργήσει νέες σκέψεις στους παίκτες της ομάδας. Μέχρι και τις 15 Μάρτη, και το ματς στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» με την Έγκερ, ο Ολυμπιακός είναι στο κόλπο. Από εκεί και πέρα βλέπουμε.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-3, 1-3, 3-3

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ: Πινέδο, Σζίρανι, Μονπίτ, Μουναρίθ, Εσπανιόλ 1, Μινγκέλ 2, Ρόκα, Εκενίκε 4, Ούμποβιτς 1, Φερνάντες 1, Ντε Λέρα 1, Πέτκοβιτς, Γιορέτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεληγιάννης, Δελακάς 2, Γούνας 2, Καπότσης, Φουντούλης 2, Βλαχόπουλος 1, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Μάλιαρακ 2, Σχίζας, Γαλανίδης.

Δ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΙΠΛΟ ΣΤΗ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ!!!

10-11 Οι διαιτητές καταπίνουν τη σφυρίχτρα, αλλά το γκολ έρχεται από τον Δελακά, με 53,5'' να απομένουν.

10-10 Ο Εκενίκε πασάρει στον Φερνάντες που ισοφαρίζει με ταπ ιν από το δοκάρι, 1'20'' για τη λήξη του ματς.

Πολύ αυστηρή ποινή στον Μουρίκη.

Η Μπαρτσελονέτα απαντάει πριν βγει το δίλεπτο στο ματς, θέλει 2'04''. Ο Εκενίκε πετυχαίνει το τέταρτο γκολ του.

8-10 Κέντησε από το πεντάμετρο ο Γούνας, 2'25'' ακόμα.

Δύσκολα περνάει από τον Δεληγιάννη η μπάλα.

8-9 Μένουν 3'19'' και ο Φουντούλης σκοράρει στην κόντρα, από πάσα του Δεληγιάννη.

Απίθανη άμυνα του Φουντούλη στον Μινγκέλ.

Μένουν 4' ακόμα και είναι θρίλερ.

Ύποπτο μαρκάρισμα στον Βλαχόπουλο στην κόντρα.

Το οκτάλεπτο έχει ξεκινήσει άσχημα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος βγάζει τον λιγότερο. Δύο ποινές ο Μάλιαρακ.

8-8 Με 7'01'' για τη λήξη του παιχνιδιού, ο Τσάλο Ετσενίκε σκοράρει με πέναλτι.

Νέα σπουδαία επέμβαση του Δεληγιάννη σε σουτ του Μινγκέλ στην κόντρα. Πέναλτι του Δελακά στον Σζίρανι.

Γ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 1-3

Σπουδαία επέμβαση του Δεληγιάννη, τελειώνει το οκτάλεπτο.

Αποβολή στον Μάλιαρακ, πρέπει να βγάλει την άμυνα ο Ολυμπιακός.

Τάιμ άουτ του Θοδωρή Βλάχου με 1'05'' για το τρίτο οκτάλεπτο.

7-8 Σεμιναριακού επιπέδου γύρισμα, δεν είδα το σουτ του Μάλιαρακ ο Πινέδο, ο Ολυμπιακός προηγείται με 1'26'' για το τρίτο.

7-7 Ματιάσαμε τον Δεληγιάννη, γκολ του Εκενίκε με 2'11'' για το τρίτο.

Απίθανη επέμβαση του Δεληγιάννη σε σουτ του Εσπανιόλ. Έχει ανεβάσει την απόδοσή του ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο.

Δίνεται αποβολή στον Μουρίκη, με 3'18'' για το οκτάλεπτο. Δεν πρέπει να ήταν, υπό την έννοια ότι δεν ήταν εκείνος που έκανε το φάουλ στο πεντάμετρο στον Εσπανιόλ για να απομακρυνθεί. Πήρε τάιμ άουτ ο Μαρτίν.

Έξυπνο μαρκάρισμα του Σχίζα στον Σζίρανι, με την άμυνα του Ολυμπιακού σε ανισορροπία.

Βγάζει σημαντικό λιγότερο ο Θρύλος.

6-7 Τέλειο τρίγωνο για να πάρει αποβολή ο Κολόμβος. Ο Μάλιαρακ σκοράρει στον παραπάνω με 5'18'' για το τρίτο οκτάλεπτο. Πρώτο προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» στο ματς.

Καταπίνει το σουτ του Μουναρίθ ο Δεληγιάννης.

6-6 Εκπληκτικό γύρισμα και γκολάρα Γούνα, με 6'48'' για το τρίτο.

Παραπάνω για Ολυμπιακό.

Η Μπαρτσελονέτα ξεκίνησε με χαμένο παραπάνω το οκτάλεπτο.

Β' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 6-5

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν «μασάνε» στις αντεγκλήσεις των Καταλανών.

Με 4'' ο Χεσούς Μαρτίν παίρνει τάιμ άουτ.

6-5 Ο Ντε Λέρα σκοράρει με 25'' για το ημίχρονο. Ο Ντόσκας, πριν, έχει μία ωραία λόμπα στο δοκάρι.

Βγάζει άμυνα ο Ολυμπιακός, σουτάρει άουτ ο Μινγκέλ, με 1'07'' για τη λήξη του ημιχρόνου. Τάιμ άουτ από τον Θοδωρή Βλάχο.

Απίθανη επέμβαση του Δεληγιάννη με τα δύο χέρια στο σουτ του Μουναρίθ.

5-5 Πιάνει κότσο ο Κολόμβος τον Πινέδο, και του παίρνει την μπάλα μέσα από τα χέρια για να πετάξει την μπάλα στα δίχτυα.

5-4 Άτυχη στιγμή για τον Ολυμπιακό. Βγάζει τον παραπάνω της Μπαρτσελονέτα, αλλά οι Καταλανοί κρατούν κατοχή και ο Μαρκ Μινγκέλ σκοράρει.

4-4 Άμεση εκτέλεση του Ντόσκα, σε παραπάνω που κερδίζει ο Κολόμβος. Οι «ερυθρόλευκοι» απαντούν άμεσα στα γκολ της Μπαρτσελονέτα.

4-3 Ο Εκενίκε σκοράρει στον παραπάνω. Ο Δεληγιάννης διαμαρτύρεται ότι βρήκε μόνο δοκάρι, αλλά έχει περάσει.

3-3 Γκολ ο Φουντούλης, παρά τα ψυχολογικά παιχνίδια των Καταλανών. Πάλι στα ίσια. Με 5'20'' για το ημίχρονο.

Πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού δόθηκε.

Εντυπωσιακή επέμβαση του Πινέδο στο σουτ του Μουρίκη.

Νέα καλή άμυνα του Θρύλου στον παραπάνω.

Ποινή για Ποντικέα πάνω στον Ούμποβιτς.

Ο Πέτκοβιτς μαρκάρει τον Μουρίκη και ενώ μοιάζει για πέναλτι Κορίζνα και Μπέντερ δεν σφυρίζουν.

Δεν έμεινε συγκεντρωμένος στο δοκάρι ο Ποντικέας, 1 στα 3 στον παραπάνω ο Ολυμπιακός.

Α' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 3-2

Καλή άμυνα του Ολυμπιακού στον λιγότερο, τελειώνει το πρώτο οκτάλεπτο.

Ο Χεσούς Μαρτίν παίρνει τάιμ άουτ με 34,9'' για το οκτάλεπτο και την Μπαρτσελονέτα να έχει επίθεση στον παίκτη παραπάνω.

Ωραία επέμβαση του Δεληγιάννη σε σουτ του Ούμποβιτς.

3-2 Ο Μινγκέλ, με 1'58'' για την πρώτη περίοδο, ξαναδίνει το προβάδισμα στην Μπαρτσελονέτα με σουτ στα ίσια.

2-2 Πιάνει στον ύπνο τον Πινέδο στα ίσια ο Δελακάς, με 3'11'' για το πρώτο οκτάλεπτο.

2-1 Ο Βλαχόπουλος σκοράρει με ωραίο σουτ, μετά την αποβολή που πήρε ο Κολόμβος.

2-0 Ο Αλμπέρτ Εσπανιόλ αυξάνει το προβάδισμα της Μπαρτσελονέτα στην κόντρα.

Ο Ολυμπιακός δεν αξιοποιεί τον παραπάνω που έχει κερδίσει σε κόντρα φάουλ. Στο σουτ του Φουντούλη η μπάλα δεν περνάει τη γραμμή του τέρματος του Πινέδο.

1-0 Βρίσκει γκολ στην πρώτη φάση της στο παιχνίδι η Μπαρτσελονέτα. Ο Ούμποβιτς ξεφεύγει από τον Σχίζα.

Η δήλωση του Θοδωρή Βλάχου είναι ενδεικτική της σοβαρότητάς του και του τρόπου που αντιμετωπίζει τις καταστάσεις.

Η Ρέκο και το... Αργοστόλι

Δυσκολεύουν οι συνδυασμοί αποτελεσμάτων που θα φέρουν τον Ολυμπιακό σε θέση πρόκρισης την προτελευταία αγωνιστική του Champions League.