Χαλάρωμα με 23-2

Τετάρτη, 5 Μαρτίου 2014 - 04:30

Με σκορ 23-2 νίκησε ο Ολυμπιακός τον Νηρέα Χαλανδρίου για την 9η αγωνιστική της Α1 πόλο Γυναικών. Προφανώς οι «ερυθρόλευκες» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα για να φθάσουν στην 8η νίκη τους στο πρωτάθλημα...

Οι «ερυθρόλευκες» δοκίμασαν κάποια πράγματα ενόψει του παιχνιδιού με τη Σαμπαντέλ στις 12 Μαρτίου, χωρίς βεβαίως, να αποτελέσει το παιχνίδι αυτό κάποια ένδειξη. Ο Χάρης Παυλίδης τόνισε ότι «ήταν σαν να κάνουμε μία καλή προπόνηση για να δοκιμάσουμε ορισμένα πράγματα και αυτά που είπαμε να κάνουμε τα κάναμε».

Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο από την πρώτη φάση του παιχνιδιού και μόνο στο τέλος ήταν φανερή η κούραση για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες ήταν μείον δύο πολίστριες, μια και οι Μαρία Σώρα και Βάσω Πλευρίτου δεν έπαιξαν στο παιχνίδι.

Πλέον, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη μπαίνει στο τελικό στάδιο προετοιμασίας για το παιχνίδι με τη Σαμπαντέλ, στις 12 Μαρτίου, αφού έρθει και η Μπρόνγουεν Νοξ, η οποία αναμένεται στον Πειραιά την Τετάρτη.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 7-1, 5-0, 6-0, 5-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 2, Ελευθερία Πλευρίτου 6, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 3, Καλογεράκου 3, Μαργαρίτα Πλευρίτου 4, Μαρία Βασιλακοπούλου, Μπούικα 4, Νιαρχάκου 1, Σταματοπούλου, Γκούζουλα, Αγγελική Βασιλακοπούλου.

ΝΗΡΕΑΣ (Μιχάηλίδου): Λεοντσίνη, Σαμαρά 1, Παπατριανταφύλλου, Μηλά, Παντελίδη, Ιγνατίδη, Λιβαθηνού, Βλοντάκη 1, Πανουσάκη, Καλλή, Παπαδάκη, Κωστάκη, Μόσιαλου.

Το live του αγώνα

Δ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ

23-2
Ασίστ της Ελευθερίας για την Μπούικα, 43'' για τη λήξη.

22-2 Φετινό ατομικό ρεκόρ για την Ελευθερία, έκτο γκολ με 1'10'' για τη λήξη.

21-2 Η Μπούικα εμφανίζεται αλτρουίστρια και δίνει το νούμερο 21 στην Καλογεράκου.

20-2 Στην κόντρα η Ελευθερία Πλευρίτου, με 6' για τη λήξη του παιχνιδιού.

19-2 Η Αβραμίδου απαντάει κατευθείαν από τα αριστερά για τον Ολυμπιακό.

18-2 Το δεύτερο γκολ του Νηρέα από τη Βλοντάκη, στα 2 μέτρα.

Γ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 6-0

18-1 Με 0 στο χρονόμετρο σκοράρει η Τετζαλίδου.

17-1
Φανταστική και απολύτως χορευτική πιρουέτα της Ελευθερίας Πλευρίτου, που βάζει το τέταρτο γκολ της στην κόντρα και βγαίνει από το παιχνίδι, σαν... standing ovation μονομελές από τον Χάρη Παυλίδη.

16-1 Νέο γκολ του Ολυμπιακού στην κόντρα, με τη Νιαρχάκου, 4'46'' για την τρίτη περίοδο.

15-1 Βρίσκει ρυθμό η Ελευθερία η οποία πετυχαίνει διαδοχικά γκολ, αυτή τη φορά στην κόντρα με λόμπα.

14-1 Υπέροχο 1-2 Ελευθερίας Πλευρίτου και Μαωλιουδάκη, η οποία τελειώνει με τη μίνι λόμπα της πρώτης.

13-1 Πρώτη επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, σκοράρει η Μαργαρίτα Πλευρίτου από τον άξονα.

Νάρθηκα περασμένο στο δεξί χέρι της έχει η Βάσω Πλευρίτου. Η Μαρία Σώρα, επίσης, απουσιάζει για τον Ολυμπιακό.

Β' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 5-0

12-1
Γρήγορος παραπάνω για τον Ολυμπιακό, με 1,5 λεπτό για τη λήξη του ματς σκοράρει η Καλογεράκου.

11-1 Κλέβει την μπάλα από την Καλλή η Μπούικα και ολοκληρώνει στην κόντρα με 2'44'' για το ημίχρονο.

10-1 Ωραία πάσα της Καλογεράκου στην Μπούικα που σκοράρει χωρίς πρόβλημα.

9-1 Με 4'25'' για το ημίχρονο βάζει το δεύτερο γκολ της η Αβραμίδου. Αυτό το σκορ είναι ίδιο με εκείνο του περυσινού παιχνιδιού των δύο ομάδων.

8-1 Η Αβραμίδου κερδίζει το πέναλτι, αφήνει την Καλογεράκου να το εκτελέσει.

Με τη Μόσιαλου, την αναπληρωματική τερματοφύλακα, παίζει πλέον ο Νηρέας.

Α' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 7-1

7-1 Η Ελένη Σαμαρά, αρχηγός του Νηρέα, σκοράρει στον παραπάνω, με 28'' για τη λήξη.

Κέρδισε παραπάνω ο Νηρέας, τάιμ άουτ η Θεοδώρα Μιχαηλίδου.

7-0 Εύκολα η Ελευθερία Πλευρίτου, που κράτησε τη θέση της από το δοκάρι.

6-0 Τρία γκολ για τη Μαργαρίτα, έξυπνο πλασέ.
5-0 Από τα αριστερά, με 3'16'' για τη λήξη του οκτάλεπτου, βρίσκει το δεύτερο γκολ της η Μαργαρίτα Πλευρίτου.

4-0 Βρίσκει δρόμο προς τα δίχτυα και η Αβραμίδου. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ιωάννα Σταματοπούλου ξεκίνησε ως βασική τερματοφύλακας και αυτό σημαίνει ότι η Χρυσή Διαμαντοπούλου δεν θα χρησιμοποιηθεί.

Με 5'58'' για τη λήξη του πρώτου οκτάλεπτου, το σκορ είναι ήδη 3-0, με τα γκολ των Μαργαρίτας Πλευρίτου (η οποία ξεκίνησε ως αμυντική), Εύης Τετζαλίδου, που παίζει δεξιά και Μπάρμπαρα Μπούικα.