Λαγός σε... βραστό νερό!

Σάββατο, 22 Μαρτίου 2014 - 21:26

Ο Ολυμπιακός δεν έβαλε… τετάρτη στο γκάζι του αλλά διέλυσε τον Παναθηναϊκό 17-3 στο «Πέτρος Καπαγέρωφ», σε ένα ματς για την 20η αγωνιστική της Α1 πόλο Ανδρών. Στη σύσκεψη που έγινε το πρωί στον Πειραιά αποφασίστηκε να μεταφερθούν οι πάγκοι από την αντίθετη πλευρά της εξέδρας, παρ’ όλα αυτά οι φίλοι του Ολυμπιακού δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα, τραγουδώντας σε όλη τη διάρκεια του ματς και όντας πειρακτικοί για τους αντίπαλούς τους. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν ακόμα 3 βαθμούς για να κατακτήσουν την πρώτη θέση την κανονική περίοδο.

Δεν υπήρχε καν ανταγωνισμός. Ήταν ένας υδάτινος κατήφορος το «Πέτρος Καπαγέρωφ» από την έναρξη ως τη λήξη του ματς. Το σκορ ξέφυγε από το πρώτο οκτάλεπτο κιόλας. Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε καν να φορτσάρει για να φτάσει τη διαφορά σε τέτοια υψίπεδα, ήταν άλλωστε για τον Παναθηναϊκό χαμένο ματς και αυτό το αποδείκνυε η απουσία του Γιώργου Αφρουδάκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν θαυμάσια στον παίκτη παραπάνω, έβγαλαν κόντρες παρά το γεγονός ότι αυτό ήταν το πρωταρχικό πλάνο της άμυνας του Παναθηναϊκού, έκαναν ό,τι έπρεπε ώστε να δώσουν την αίσθηση της κυριαρχίας στους φίλους της ομάδας τους και να παίξουν ένα δυνατό τεστ πριν το πραγματικά σημαντικό παιχνίδι, της Ριέκας, την Τετάρτη 26 Μαρτίου.

Βεβαίως, παρά το τελικό 17-3 το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερο. Φαινόταν ότι οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου χαιρόντουσαν τα γκολ τους περισσότερο απ’ ό,τι συνήθως. Είναι, άλλωστε, πιθανό να τα πουν στα πλέι οφ οι δύο ομάδες, οπότε εκεί θα κρατήσει τα «καλά» ο Ολυμπιακός.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 5-0, 3-1, 4-1, 5-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεληγιάννης, Δελακάς, Γούνας 1, Καπότσης, Φουντούλης 7, Πρέκας, Ποντικέας 2, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Μάλιαρακ 3, Σχίζας 1, Γαλανίδης, Βλαχόπουλος 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χρονόπουλος, Κομάντινα, Κόχειλας, Στελλάτος, Κουρλιάφτης 1, Θεοδωρόπουλος, Παπαδόγκωνας, Χατζηγούλας, Τζαβάρας, Δερμιτζάκης 2, Φώσκολος, Κονταξής, Μιχαλόπουλος, Γερακούδης.

Το live του αγώνα

Δ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 5-1

17-3 Ο Γιάννης Φουντούλης είναι ασταμάτητος, γκολ νούμερο 7 με 1'46'' για τη λήξη.

16-3 Ο Γιάννης Φουντούλης βάζει το έκτο γκολ του, από ασίστ του Άγγελου Βλαχόπουλου, με 2'53'' για τη λήξη.

Χαμένος παραπάνω για τον Ολυμπιακό, 5 στους 11.

15-3 Ο Τάσος Σχίζας είναι εκείνος που βάζει το 15ο του Ολυμπιακού, με 5'40'' για τη λήξη.

14-3 Ανταποδίδει ο Δερμιτζάκης με έξυπνο πεντάμετρο.

14-2 Ο Βλαχόπουλος μπαίνει στο φύλλο αγώνος στους σκόρερ. Κόντρα με 6' 36'' για τη λήξη.

13-2 Ο Γιάννης Φουντούλης σκοράρει το πέμπτο γκολ του στην κόντρα από ασίστ Βλαχοπουλου, με 7'27'' για τη λήξη.

Γ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 4-1

12-2 Ο Κολόμβος κερδίζει την αποβολή από τον Κομάντινα και ολοκληρώνει τον παραπάνω του Ολυμπιακού από το δοκάρι, 5 στα 9 με πλεονέκτημα.

Μένουν 29'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου και ο Θοδωρής Βλάχος παίρνει τάιμ άουτ.

11-2 Τυχερός ο Δερμιτζάκης, το σουτ του βρίσκει στο μπλοκ του Γούνα και ξεγελάει τον Γαλανίδη, με 2'47'' για την τρίτη περίοδο.

11-1 Ποντικέας στα ίσια, με 4'03'' για την τρίτη περίοδο.

10-1 Άψογη ασίστ του Φουντούλη στον Ποντικέα στο δοκάρι, ο Ολυμπιακός σκοράρει στον παραπάνω από αποβολή που κέρδισε ο Μουρίκης.

Ωραία επέμβαση του Γαλανίδη, που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, σε σουτ του Στελλάτου.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε παραπάνω σε φάουλ του Ντόσκα στην επίθεση. Με 6'46'' για την λήξη του οκτάλεπτου, τάιμ άουτ από τον Ηρειώτη.

9-1 Ο Μπλάι Μάλιαρακ βάζει το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού στην πρώτη επίθεσή του στην τρίτη περίοδο.

Β' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 3-1

8-1 Ο Ολυμπιακός παίζει καλή άμυνα και ο Μπλάι Μάλιαρακ σκοράρει στην κόντρα με 26'' για το ημίχρονο.

7-1 Ο Παναθηναϊκός βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα μετά από 14'49'' με τον Κουρλιάφτη στα ίσα.

Νέος χαμένος παραπάνω για τον Ολυμπιακό, το τετ α τετ με τον Σχίζα αποκρούει ο Χρονόπουλος.

Ο Μουρίκης κερδίζει την αποβολή, ο Χρονόπουλος αποκρούει σουτ του Βλαχόπουλου.

Διπλή επέμβαση του Δεληγιάννη σε σουτ Θεοδωρόπουλου και ριμπάουντ Δερμιτζάκη.

Ο Παναθηναϊκός έχει παραπάνω με 3'21'' για το ημίχρονο και ο Ηρειώτης καλεί τάιμ άουτ.

7-0 Ο Γούνας κερδίζει αποβολή στο πεντάμετρο και ο Γιάννης Φουντούλης πετυχαίνει τοτέταρτο διαδοχικό γκολ του από τον άξονα.

Απίστευτη τάπα του Ποντικέα στον Τζαβάρα.

6-0 Ο Γιάννης Φουντούλης σκοράρει από το αριστερό φτερό το τρίτο συνεχόμενο γκολ του, με 6'20'' για τη λήξη του ημιχρόνου.

Πρώτος χαμένος παραπάνω για τον Ολυμπιακό, σε επίθεση που δεν εκδηλώνεται σουτ.

Α' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 5-0

5-0 Ο Γιάννης Φουντούλης παίρνει την πάσα από τον Δεληγιάννη και τελειώνει τη φάση στην κόντρα με 33'' για τον οκτάλεπτο.

4-0 Δύο στα δύο για τον Ολυμπιακό στον παίκτη παραπάνω, θαυμάσιο γύρισμα και γκολ από τον Γιάννη Φουντούλη από τον άξονα.

3-0 Ο Αλέξανδρος Γούνας πιάνει απροετοίμαστη την άμυνα του Παναθηναϊκού, 3-0 με 2'50'' για τη λήξη του πρώτου οκτάλεπτου.

2-0 Ο Κολόμβος από τα 2 μέτρα, από πανέξυπνη πάσα του Γιώργου Ντόσκα, 4'16'' για την πρώτη περίοδο.

1-0 Ο Μπλάι Μάλιαρακ σκοράρει το πρώτο γκολ της αναμέτρησης στον παίκτη παραπάνω, σε αποβολή που κέρδισε ο Κολόμβος από τον Κομάντινα, 6'06'' για τη λήξη.

Πανό από Μεγαλόπολη, Σκύρο, Σαντορίνη, Δάφνη, Βόνιτσα, Γαλάτσι, Ασπρόπυργο, Χαλκίδα, Ηγουμενίτσα, Καμίνια, Άμφισσα, Πετρούπολη, Παγκράτι, Ελευσίνα, Σάμο, Νέα Λιόσια και Αθήνα έχουν κρεμαστεί στα κάγκελα του «Πέτρος Καπαγέρωφ».

Ο Ολυμπιακός παίζει πολύ πιο παθιασμένα με τον κόσμο στο πλευρό του. Το νιώθουν οι παίκτες.