Αυτή η κούπα είναι δικιά σας!

Παρασκευή, 24 Απριλίου 2015 - 23:01

Το πρώτο βήμα έγινε. Σε ένα κατάμεστο «Π. Καπαγέρωφ» τα κορίτσια του Θρύλου πέτυχαν μια τεράστια νίκη κόντρα στην Κίνεφ Κίρισι και πέρασαν στον τελικό της Euroleague.

Παρότι οι «ερυθρόλευκες» είχαν τρομερό άγχος, είχαν ψυχή και Πειραιώτικη μαγκιά, επικράτησαν 10-8 της ρωσικής ομάδας και το βράδυ του Σαββάτου (20:15) θα διεκδικήσουν την κατάκτηση της κορυφής της Ευρώπης.

Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη έδειξαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης να έχουν τεράστια νευρικότητα. Ο τίτλος του φαβορί, υπό την έννοια ότι το ματς διεξήχθη σε ένα κατάμεστο «Π. Καπαγέρωφ» και ο κόσμος «διψά» απίστευτα για να έρθει η μεγάλη κούπα στον Πειραιά, είχε ως αποτέλεσμα να χαθούν εύκολες φάσεις. Ήταν και η ατυχία μέσα στο… παιχνίδι, καθώς η Ασημάκη είχε 4 δοκάρια από τη θέση του φουνταριστού.

Όμως ο Θρύλος είχε στη σύνθεσή του την τεράστια Ρομπέρτα Μπιανκόνι. Η Ιταλίδα έκανε απίστευτο ματς και σκόραρε 6 γκολ, αρκετά σε καθοριστικά ματς της αναμέτρησης, που έγειραν την… πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρολεύκων». Στις δύο πρώτες περιόδους ήταν εκείνη που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση, ενώ στο φινάλε, στην τελευταία περίοδο, σημείωσε τα δύο τελευταία και άκρως καθοριστικά γκολ. Αλλά δεν ήταν μόνη της.

Η Διαμαντοπούλου με μεγάλες και καθοριστικές επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά, όταν η Κίνεφ Κίρισι πίεσε τον Ολυμπιακό. Η Τετζαλίδου με την Μανωλιουδάκη και την Σάουθερν στην άμυνα, με την Αυστραλή να πετυχαίνει ένα υπέρ-πολύτιμο γκολ στο τέταρτο 8λεπτο. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου που σκόραρε στο φινάλε του πρώτου 8λεπτου, η Αβραμίδου με την εμπειρία της, η Ελευθερία Πλευρίτου με το γρήγορο κολύμπι της και η μεγάλη Αλεξάνδρα Ασημάκη. Άτυχη μεν, αλλά σημείωσε ένα απίστευτο γκολ (6-4) που μονάχα μια παίκτρια της κλάσης της μπορούσε να βάλει.

Ο κόσμος έπαιξε… μπάλα δίπλα στην ομάδα, βοήθησε τα μέγιστα τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη και ανανέωσε το ραντεβού μαζί τους για το βράδυ του Σαββάτου, στις 20:15. Εκεί που θα πρέπει να φωνάξουν από το πρώτο ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, για να καταφέρουν οι «ερυθρόλευκες» να φτάσουν στην κορυφή της Ευρώπης, κατακτώντας την Euroleague.

Τα 8λεπτα: 3-3, 3-2, 1-2, 3-1

Η διακύμανση: 1ο 0-1 Σιμάνοβιτς (π/π, 6:29), 1-1 Μανωλιουδάκη (4:32), 1-2 Χοχριάκοβα (4:15), 2-2 Μπιανκόνι (π/π, 3:35), 2-3 Προκόφιεβα (0:20), 3-3 Μ. Πλευρίτου (0:02), 2ο 3-4 Ζούμκοβα (π/π, 6:26), 4-4 Μπιανκόνι (π/π, 5:54), 5-4 Μπιανκόνι (π/π, 4:59), 6-4 Ασημάκη (π/π, 2:58), 6-5 Ιβάνοβα (1:05), 3ο 7-5 Μπιανκόνι (π/π, 6:59), 7-6 Προκόφιεβα (π/π, 2:58), 7-7 Ζούμπκοβα (π/π, 0:58), 4ο 8-7 Σάουθερν (7:21), 9-7 Μπιανκόνι (5:17), 9-8 Ζούμπκοβα(π/π, 2:16), 10-8 Μπιανκόνι (0:10).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου, Ελ. Πλευρίτου, Σώρα, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου 1, Καλογεράκου, Σάουθερν 1, Μπιανκόνι 6, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου

Κίνεφ Κίρισι: Κάρναουκ, Ζούμπκοβα 3, Προκόφιεβα 2, Σιμάνοβιτς 1, Κουρότσκινα, Κρίμερ, Μπάλαϊ, Κιρίλτσεβα, Ιακούσεβα, Χοχριάκοβα 1, Ιβάνοβα 1, Ρίζκοβα, Ιούσκοβα.

Απίστευτος λαός!

Οι ΓΑΥΡΟΙ δημιούργησαν φανταστική ατμόσφαιρα και συνέβαλαν τα μέγιστα , ώστε να έρθει η νίκη επί της Κίνεφ.

Αντίπαλος η Σαμπαντέλ

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε 11-6 την ουγγρική Ουίπεστ και θα αναμετρηθεί το Σάββατο με τον Ολυμπιακό για την μεγάλη κούπα

Η έμπειρη και η... πρωτάρα

Στον άλλο ημιτελικό του Final 4 της Euroleague αντίπαλοι είναι η κάτοχος του τίτλου, Σαμπαντέλ και η Ουίπεστ.

Για το πρώτο «άλμα»

Έτοιμα τα κορίτσια του Ολυμπιακού για πρόκριση στον τελικό κόντρα στην Κίνεφ Κίρισι (Live από το gavros.gr, 18.30, ΝS4).