Πρόκριση με 7άρα (vid)

Πέμπτη, 12 Ιανουαρίου 2017 - 08:55

Σε ένα ματς που θα θυμούνται για πολλά χρόνια όσοι είχαν βρεθεί εκείνη την ημέρα στο γήπεδο, σαν σήμερα, το 1999, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ιωνικού με 7-4 στη Νεάπολη, στα πλαίσια των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού καθώς ο αγώνας ήταν νοκ άουτ.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε στο 15 με τον Μουτσοντρίγκο, για να ισοφαρίσει στο 30’ ο Καραπιάλης με ωραίο σουτ.

Ένα λεπτό μετά τη σέντρα, οι παίκτες των Νικαιωτών πήραν εκ νέου το προβάδισμα, όμως δεν κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια, καθώς πρώτα ο Γεωργάτος με πέναλτι (40’), μετά ο Γιαννακόπουλος με πλασέ μέσα από την αντίπαλη περιοχή και έπειτα ο Νινιάδης (45’) με τον ίδιο τρόπο έβαλαν τον Θρύλο μπροστά στο σκορ με 4-2.

Ο Ίβιτς στο 53’ έκανε το 5-2 για να έρθει ο Φίλης 3 λεπτά αργότερα να μειώσει σε 5-3.

Στο 65’ ο Γιαννακόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στους Πειραιώτες, οι οποίοι «έγραψαν» το 6-3.

Ο Αφεντουλίδης μείωσε σε 6-4 στο 80’, όμως λίγο πριν την εκπνοή του ματς, ο Οφορίκουε… έκανε το 7-4 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ αυτού του υπέροχου ματς.

Χρόνια σας πολλά με τεσσάρα (vid)

Σαν σήμερα το 2008, ο Ολυμπιακός διέλυσε με 4-0 τον ΠΑΟ στον Ναό για το Κύπελλο και του ευχήθηκε καταλλήλως για τα... 100 του χρόνια.