Με τίμιο Φουστέρ, Κύπελλο Ελλάδας (vid)

Παρασκευή, 28 Απριλίου 2017 - 09:24

Σαν σήμερα το 2012, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους, αν και δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν. Εν τέλει, κέρδισαν με 2-1 και έκαναν ακόμα ένα νταμπλ.

Ο Θρύλος άνοιξε το σκορ στο 29' με τον Τζιμπούρ, αλλά ο Ατρόμητος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 76' με τον Ιγκλέσιας. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και έως το 119ο λεπτό, όλα έδειχναν πως το ματς θα πήγαινε στα πέναλτι.

Τότε, όμως, ο Τοροσίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο τίμιος στρατιώτης Νταβίντ Φουστέρ, με κεφαλιά μπόρεσε να κάνει το 2-1 και να χαρίσει το Κύπελλο στον Ολυμπιακό.

Μοναδικές στιγμές...

Μετά τις φοβερές μάχες με τον ΠΑΟ στο Κύπελλο, ο Ολυμπιακός απέκλεισε και τον Ατρόμητο στα ημιτελικά και προκρίθηκε στον τελικό.

Νίκη πριν το νταμπλ (vid)

Σαν σήμερα το 2009, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-0 τον Θρασύβουλο και ετοιμαζόταν για τον τελικό με την ΑΕΚ.