Το λιμάνι είναι βαθύ (vid)

Δευτέρα, 4 Μαρτίου 2019 - 13:18

Πέρασαν κιόλας δέκα χρόνια. Αλλά αυτές οι νίκες μένουν ανεξίτηλα χαραγμένες στη μνήμη των ΓΑΥΡΩΝ. Όπως αυτή με τον ΠΑΟΚ, στις 4 Μαρτίου 2009, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης».

Με τους «ερυθρόλευκους» που είχαν τον Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο, να ανατρέπουν την κατάσταση και να φτάσουν στη νίκη-πρόκριση με τον «χρυσό» σκόρερ εκείνης της χρονιάς, τον Ματ Ντάρμπισιρ.

Ο Ντιόγκο πέτυχε το 1-0 στο 47ο λεπτό, «ισοφάρισε» το σκορ του πρώτου αγώνα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση αφού δεν άλλαξε κάτι στα 90 λεπτά. Εκεί «μίλησε», όμως, ο Άγγλος επιθετικός που κατάφερε με κεφαλιά στο 109' να σημειώσει το δεύτερο γκολ του Θρύλου.

Ένα γκολ που οδήγησε τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά αρχικά και στη συνέχεια στο Κύπελλο Ελλάδας, μετά τον συναρπαστικό τελικό του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ που κρίθηκε με 19-18 στο πέναλτι, μετά το 3-3 του αγώνα και το 4-4 στην παράταση!

Τριάρα για πλάκα... (vid)

Ο Ολυμπιακός σαν σήμερα το 2011 επικράτησε εύκολα με 3-0 του Εργοτέλη για την 25η αγωνιστική του τότε πρωταθλήματος.

Τον «γλέντησε»! (vid)

Ο Ολυμπιακός σαν σήμερα το 2001 επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική.