Σπουδαίο «διπλό» μέσα στο Χαριλάου (vid)

Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2019 - 08:33

Μεγάλη νίκη πέτυχε σαν σήμερα το 1984 ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη. Επικράτησε 3-2 του Άρη σε ένα πολύ σημαντικό ματς για την έξοδο στην Ευρώπη.

Σε μια χρονιά μεταβατική μετά τα 4 σερί πρωταθλήματα (1980-1983) οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να πάρουν τον τίτλο. Στο ματς στο Χαριλάου, όμως, έδειξαν χαρακτήρα κι έφτασαν στο «διπλό».

Ένα ματς που ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Πασιαλή στο 11' και το κράτησε ως το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός ανέβηκε, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Βαμβακούλα (46') και πήρε το προβάδισμα (1-2) με τον Ορφανό (52').

Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης «απάντησαν» άμεσα με τον Ζήνδρο (53') για να έρθει το ματς πάλι σε… ισορροπία (2-2), αλλά ένα ακόμα γκολ από τον Βαμβακούλα, στο 80ό λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 2-3, χαρίζοντας στον Ολυμπιακό μια σπουδαία νίκη μακριά από τον Πειραιά.

Εύκολα τον Αστέρα... (vid)

Ο Ολυμπιακός σαν σήμερα το 2015 επικράτησε με 2-0 των Αρκάδων για την 26η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

«Γλέντι» με 6άρα! (vid)

Ο Ολυμπιακός σαν σήμερα το 2011 έριξε μία ακόμη ξεγυρισμένη σφαλιάρα στην ΑΕΚ, η οποία είχε και τότε προπονητή τον Μανόλο Χιμένεθ, παίρνοντας μία ακόμη εμφατική νίκη με 6-0.