Με δεύτερη 4άρα πήγε στον τελικό (vid)

Δευτέρα, 29 Απριλίου 2019 - 07:35

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας το 1992 πήρε σαν σήμερα ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» με δεύτερη νίκη, με 4 γκολ, κόντρα στον Ατρόμητο πέρασαν και έδωσαν «ραντεβού» με τον ΠΑΟΚ για τα διπλά ματς.

Σε ό,τι αφορά τον δεύτερο ημιτελικό με την ομάδα του Περιστερίου στο στάδιο Καραϊσκάκη, αυτό «τέλειωσε» από το πρώτο 20λεπτο. Για την ακρίβεια χρειάστηκαν 21 λεπτά. Στο 17' και το 21' ο Σάβιτσεφ πέτυχε δύο γκολ και έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Ατρομήτου μείωσε στο 25' με τον Γιούρισιτς, αλλά ο Τσαλουχίδης στο 41' και ο Αναστόπουλος στο 88' πέτυχαν άλλα δύο γκολ για τον Θρύλο που έφτασε πανηγυρικά στην πρόκριση και στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Άλλο ένα Θρυλικό νταμπλ! (video)

Σαν σήμερα το 2012 ο Ολυμπιακός επικρατούσε με 2-1 του Ατρόμητου στην παράταση του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας και μετά το πρωτάθλημα κατέκτησε και αυτό το τρόπαιο.