«Διπλό» στην Κέρκυρα ο Θρύλος!

Πέμπτη, 9 Ιανουαρίου 2020 - 08:00

Ημέρα νίκης είναι η σημερινή (9/1) για τους «ερυθρόλευκους». Σαν σήμερα, το 2011, ο Ολυμπιακός πετύχαινε ένα πολύ σημαντικό «διπλό», παιρνόντας νικηφόρα από την Κέρκυρα, για το τότε πρωτάθλημα!

Το θέμα είναι πώς αυτό το «διπλό» είχε μεγάλη σημασία στο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου. Με τον Ολυμπιακό να νικά 2-0, σημειώνοντας αμφότερα τα γκολ του στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο ήταν αυτογκόλ, στο 55’, από τον Τσίγκα μετά την εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα, για να έρθει 15 λεπτά αργότερα (70’) ο Μιραλάς και να δώσει… αέρα δύο γκολ στον Θρύλο!

Κάτι που δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη, επικρατώντας με 2-0 των «Φαιάκων», προσθέτοντας τρεις ακόμα πόντους στο… σακούλι, στο δρόμο για την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος!