Το θρυλικό «διπλό» στη Βρέμη! (video)

Δευτέρα, 3 Οκτωβρίου 2022 - 08:37

Σαν σήμερα το 2007 ο Ολυμπιακός έπαιρνε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στη φάση των ομίλων του Champions League. Και από τότε θα ακολουθούσαν πολλές ακόμη.

Συγκεκριμένα, στις 3 Οκτωβρίου 2007, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης και ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 32ο λεπτό.

Το γκολ για τους Γερμανούς είχε πετύχει ο Ούγκο Αλμέιδα έπειτα από αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης έφεραν το ματς στα ίσα έπειτα από σουτ του Κοβάσεβιτς, απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα και κοντινό πλασέ του Στολτίδη.

Το πιο όμορφο γκολ το αγώνα όμως το πέτυχε ο Χρήστος Πατσατζόγλου στο 82’, με μακρινό σουτ κάνοντας την ολική ανατροπή και τρελαίνοντας τους ΓΑΥΡΟΥΣ στην εξέδρα.

Το τελικό σκορ δεν είχε κλείσει όμως καθώς ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς με υπέροχο πλασέ έπειτα από σουτ του Ραούλ Μπράβο και αδρανή επέμβαση του Φάντερ έκανε το 3-1 για τον Ολυμπιακό.