Σαν σήμερα: Η Θρυλική ανατροπή στη Θεσσαλονίκη! (video)

Σάββατο, 18 Νοεμβρίου 2023 - 09:40

Μια μεγάλη, μάγκικη και Πειραιώτικη νίκη πέτυχε ο Θρύλος σαν σήμερα, το 2006, στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον Άρη σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της Super League, με του «κίτρινους» να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με τον Κόκε στο 30ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματά του στο 44ο λεπτό και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 2-0 και έψαχνε μια αντίδραση… Μια μεγάλη ανατροπή για την νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν σε 2-1 στο 61ο λεπτό με κεφαλιά του Ριβάλντο.

Στο 66ο λεπτό, ο Βραζιλιάνος σταρ έκανε το 2-2, με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ και ισοφάρισε το παιχνίδι για τον Θρύλο. Το 3-2 και την ολική ανατροπή υπέγραψε ο Καστίγιο με ένα πολύ όμορφο τελείωμα στο 81ο λεπτό, δίνοντας το τρίποντο της νίκης στον Ολυμπιακό.