Πρώτος και καλύτερος

Κυριακή, 19 Νοεμβρίου 2017 - 20:32

Μια ακόμα νίκη πανηγύρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού – Ομίλου Ξυνή, η οποία το απόγευμα της Κυριακής νίκησε εύκολα τον ΓΣ Δράμα 1986 με 34-18.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη που πέτυχαν παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας και είναι το φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της σεζόν.

Οι Πειραιώτες την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν Αερωπό Έδεσσας και θα τα δώσουν όλα για να πετύχουν μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Τζηράς και Σκρόμπιτς που πέτυχαν από 6.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με ένα σερί 8-1 προηγήθηκε με 11-4. Δυο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μισού της αναμέτρησης με το σκορ στο 16-8, ο Τσακνής έκανε την απόκρουση του αγώνα, διπλή μάλιστα σε εξ επαφής προσπάθειες των αντιπάλων. Στα πρώτα τριάντα λεπτά η διαφορά ήταν ήδη σε διψήφιο αριθμό (18-8).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 3-0 μειώνοντας σε 18-11 ωστόσο ο Ολυμπιακός συγκεντρωμένος και σοβαρός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Εντυπωσιακός Χάλαρης έφυγε βολίδα στην κόντρα κάνοντας το 21-12 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Κανδύλας επανέφερε τη διαφορά στα δέκα γκολ (22-12) με τη συμπλήρωση του δεκάλεπτου. Ο Ολυμπιακός με αποτελεσματική άμυνα έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία χαρίζοντας όμορφες φάσεις στους φιλάθλους του και φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με 34-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ – ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 34-18

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-4, 11-4, 14-5, 15-6, 18-8 (ημχ.), 18-11, 22-12, 24-14, 27-15, 29-17, 34-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Κρητικός 3, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 6, Στούμπης, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 3, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 2, Φάμπατς 1, Λιάπης 1, Λιόλιος 2, Χάλαρης 4

ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Κοτσαμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 1, Σισμανίδης 1, Τουνγκελίδης 9, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος 1, Μαμαλίδης, Τσιτσίγκος 2, Κουρτίδης 3, Θωμίδης, Παγωνίδης, Τσαυλός

Δίλεπτα: 4-2 Πέναλτι: 3/4-3/3

Μεγάλη συμμετοχή στους αγώνες «Πειραιάς Βίκος Street Relays» (pics)

Οι αγώνες είναι φέτος αφιερωμένοι στον αείμνηστο Τάκη Βεντίκο κι έχουν σπουδαίο κοινωνικό χαρακτήρα, καθώς μέρος των εσόδων θα διατεθούν για την θεραπεία του Ανδρόγεω Σαμψάκη-Μπακόπουλου. Το παρών έδωσε μεταξύ άλλων και ο πρόεδρος της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτης Αγγελόπουλος, ο οποίος μάλιστα πήρε μέρος και στους αγώνες.

«Μοιράσαμε το χρόνο σε όλα τα παιδιά»

Ο Γιώργος Ζαραβίνας, μετά το τέλος της αναμέτρησης και τη νίκη κόντρα στη Δράμα 1986, τόνισε στις δηλώσεις του, ότι είχε την ευχέρεια στο ματς του Ρέντη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους του τους παίκτες.