Δύο βαθμούς για το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας

Σάββατο, 24 Μαρτίου 2018 - 22:01

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Handball Premier υπέστη ο Ολυμπιακός το απόγευμα του Σαββάτου, στη Βέροια. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφεραν κόντρα στον Φίλιππο κι έχασαν το ματς με 27-26.

Παρόλα αυτά εξακολουθούν να είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Και θέλουν στα δύο αγωνιστικές που μένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας να πάρουν ισάριθμους βαθμούς, ούτε ώστε να διατηρήσουν την πρώτη θέση και μαζί να πάρουν και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Φίλιππος έδειξε πως θα είναι ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος για τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Η ομάδα της Βέροιας ήταν σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ και κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 15-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος μπήκε και πάλι δυνατά και στο 34′ ήταν μπροστά με έξι τέρματα (19-13). Ο Ολυμπιακός ωστόσο ανέβασε την αποδοσή του και όχι μόνο κατάφερε να μειώσει την διαφορά, αλλά να περάσει και μπροστά στο σκορ στο 45′ με 21-20.

Στο 50′ του αγώνα και ενώ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 24-21, ο Φίλιππος ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και με τέσσερα σερί τέρματα, πήρε και πάλι το προβάδισμα με 25-24.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Φίλιππο να πετυχαίνει δύο μαζεμένα με Αποστολίδη, Χαραλαμπίδη και τον Ολυμπιακό το μόνο που να καταφέρνει είναι να μειώσει με τον Κωστακίδη στο τελικό 27-26 υπέρ του Φιλίππου.

Με τη νίκη του αυτή ο Φίλιππος έφτασε στους 20 βαθμούς, ενώ ο πρωτοπόρος αλλά όχι πλέον αήττητος πλέον παρέμεινε στους 36.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-7, 10-8, 13-10, 15-12 (ημ.), 19-14, 20-17, 20-20, 21-24, 24-24, 27-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής, Ελευθεριάδης, Τζίμποολας, Χαραλαμπίδης 5, Σεϊρεκίδη; 7, Φιλόσογλου, Θ. Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 2, Σιαματάς 4, Καλλιαρίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 7, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 3, Σανίκης 4, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Χάλαρης.