Πρωτιά και τώρα φουλάρει για το πρωτάθλημα!

Σάββατο, 14 Απριλίου 2018 - 20:34

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο ο Κυπελλούχος Ελλάδας Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 31-19 τον Δούκα για την 22η και τελευταία αγωνιστική και τερμάτισαν στην πρώτη θέση. Κάτι που σημαίνει πώς έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Πλέον η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά των πλέι οφ, φάση από την οποία θα ξεκινήσει τη συμμετοχή της εκεί. Και θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ανάμεσα στον Δούκα και τον Αερωπό Έδεσσας.

Σε ό,τι αφορά το ματς, από την αρχή ο Θρύλος είχε τον έλεγχο το ματς. Προηγήθηκε 5-0 και 6-1 στο 7ο λεπτό. Ο Δούκας αντέδρασε, πλησίασε στα δύο γκολ (6-4) και λίγο αργότερα 8-6, στο 17ο λεπτό, αλλά από εκείνο το σημείο ο Θρύλος πάτησε… γκάζι κι έκλεισε το ημίχρονο με νταμπλ σκορ (14-7), με σερί 6-1 ως το 30ό λεπτό!

Στο δεύτερο μέρος το μοναδικό που άλλαξε ήταν η διαφορά. Δυνατό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό και πάλι που προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό γκολ (10) στο 37’ (18-8) με το γκολ του Κωστακίδη. Η διαφορά παρέμεινε στο +10 ως το 45’ (22-12) και λίγο αργότερο βρέθηκε και το +11 (23-12) μετά από ένα ακόμα γκολ του Κρητικού (46’). Νταμπλ σκορ είχαμε και στην πορεία, όταν στο 56ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» μετά το γκολ του Λιάπη βρέθηκαν να προηγούνται με 30-15. Το μόνο που άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν ως το φινάλε της αναμέτρησης ήταν η διαφορά της νίκης που μειώθηκε στα 12 τέρματα για το τελικό 31-19.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον γκολκίπερ του Θρύλου, τον Κώστα Τσιλιμπάρη, με πολλές και σημαντικές επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Σε ό,τι αφορά την επίθεση ξεχώρισε ο Στέλιος Κρητικός που ήταν πρώτος σκόρερ με 8 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-4, 7-6, 8-6, 9-6, 14-7 (ημχ.), 17-8, 19-9, 21-12, 25-14, 28-16, 31-19.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 2, Κρητικός 8, Πετρίσεβιτς 4, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 1, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης 1, Στούμπης 1.

ΑΣΕ Δούκα (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 6, Τόμπρος, Γκέρτσος, Νομικός 3, Παπαπούλιος 2, Μπραουδάκης, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 2, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 4.

«Τώρα ξεκινάει το πρωτάθλημα»

Ο Γιώργος Ζαραβίνας στις δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Δούκα, τόνισε ότι από εδώ και πέρα ουσιαστικά αρχίζει το πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός – ΑΣΕ Δούκα Live

Τη νίκη που θα τον κρατήσει στην κορυφή στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος θέλει ο Ολυμπιακός στο Ρέντη. Live στο gavros.gr στις 17:00 / ΕΡΤ3.