«Χάλκινος» ο Τσιάμης!

Κυριακή, 12 Αυγούστου 2018 - 22:20
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Τεράστια επιτυχία για τον Δημήτρη Τσιάμη! Ο τριπλουνίστας του Ολυμπιακού «πέταξε» στα 16.78μ. και κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Απόλυτη δικαίωση για τον Δημήτρη Τσιάμη, ο οποίος στα 36 του ανεβαίνει για πρώτη φορά στην τεράστια καριέρα του σε βάθρο Eυρωπαϊκού πρωταθλήματος!

Ο αθλητής του Ολυμπιακού, στο πρώτο του άλμα ξεπέρασε τα 16.55μ., στη συνέχεια έκανε ένα άκυρο και ακολούθησε η «πτήση» για τα 16.78μ., επίδοση που του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο. Από εκεί και πέρα ο 36χρονος άλτης είχε 16.48μ., μία ακόμα άκυρη και 16.13μ.

Νικητής στον αγώνα και πρωταθλητής Ευρώπης ήταν ο Πορτογάλος, Νέλσον Έβορα, με καλύτερο άλμα στα 17.10μ., ενώ δεύτερος ήταν ο Αζέρος, Αλέξις Κοπέλο, με 16.93μ.

Άρχοντας των κρίκων!

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε ιστορία κατακτώντας το τέταρτο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.