Ήττα για Σάκκαρη στην Κίνα

Σάββατο, 29 Σεπτεμβρίου 2018 - 22:12

Η Μαρία Σάκκαρη δεν ήταν σε καλή κατάσταση στο εναρκτήριο ματς της στο China Open με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την Ντόνα Βέκιτς με 2-0 σετ και έτσι να μείνει εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε αρκετά λάθη στο παιχνίδια της τα οποία η Κροάτισσα δεν τα συγχώρεσε. Στο 1ο σετ πήρε μόνο ένα game, στα μέσα του σετ, για να μειώσει σε 1-3. Στο 2ο σετ συνέχισε να δίνει εύκολους πόντους στην Βέκιτς, που βρέθηκε μπροστά με 6-1, 5-2, 15-0 και σέρβιρε για τη νίκη στο 8ο game.

Σε εκείνο το σημείο η Σάκκαρη ξεκίνησε μια αντεπίθεση, έχοντας το καλύτερό της διάστημα στον αγώνα. Κατάφερε να κάνει break και να κρατήσει για πρώτη φορά το σερβίς της στο 2ο σετ, μειώνοντας σε 5-4.

Είχε ένα break point και για την ισοφάριση, που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης, αλλά η Βέκιτς το έσβησε και τελικά έκλεισε το παιχνίδι σ' αυτό το game, κάνοντας το 6-1, 6-4 σε 1 ώρα και 14 λεπτά.