«Χρυσός» ο Νέγρης, «χάλκινος» ο Μπολάνος!

Σάββατο, 25 Μαΐου 2019 - 01:20

Με δύο χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα στο Διεθνές Μίτινγκ κολύμβησης στη Γλασκόβη, την Παρασκευή (24/5). Με τους Έλληνες αθλητές να δείχνουν σε εξαιρετική κατάσταση!

Στα 1500μ. ελεύθερο, ο Δημήτρης Νέγρης του Ολυμπιακού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 15:11.19, πραγματοποιώντας ατομικό ρεκόρ, ενώ στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης στα 200μ. ύπτιο, με χρόνο 1:59.36.

Στο ίδιο αγώνισμα, ο Παναγιώτης Μπολάνος του Θρύλου τερμάτισε στην τρίτη θέση με 2:03.10, ενώ στα 200μ. μεικτή ατομική η Νικολέτα Παυλοπούλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της με 2:16.22.

Ο Νίκος Ντάνος, στο ίδιο αγώνισμα, τερμάτισε έκτος με χρόνο 2:07.54 και ο Δανιήλ Γκιουρτζίδης, ο οποίος έλαβε μέρος στον μικρό τελικό, τερμάτησε πρώτος και 11ος συνολικά, με 2:09.72.

Να σημειωθεί, ότι οι αγώνες συνεχίζονται το Σάββατο (25/5) και ολοκληρώνονται την Κυριακή (26/5).