«Λύγισε» στο τέλος ο Τσιτσιπάς...

Κυριακή, 2 Ιουνίου 2019 - 20:44

Πάλεψε μέχρι το τέλος ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ωστόσο, δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ από τον σπουδαίο Στάνισλας Βαβρίνκα.

Ο Έλληνας τενίστας έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ρολάν Γκαρός, αποδεικνύοντας, όμως, για μία ακόμη φορά ότι το μέλλον του ανήκει.

Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 5ο σετ σε ένα παιχνίδι που διήρκησε 5 ώρες και 10 λεπτά, ωστόσο, δεν τα κατάφερε χάνοντας το τελευταίο σετ με 8-6.

Πλέον, ο Ελβετός θα αντιμετωπίσει στους «8» του Ρολάν Γκαρός τον συμπατριώτη του Ρότζερ Φέντερερ.

Αναλυτικά τα σετ του ματς: (7-6 [6], 5-7, 6-4, 3-6, 8-6)