Επτά μετάλλια εκ των οποίων δύο χρυσά!

Κυριακή, 28 Ιουλίου 2019 - 22:57

Ένα ακόμα πρωτάθλημα κατέκτησε η ανδρική ομάδα στίβου του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την πρώτη θέση της βαθμολογίας και έτσι κατέκτησαν το 13ο και 4ο διαδοχικό τίτλο.

Ο απολογισμός του Θρύλου στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στην Πάτρα ήταν εξαιρετικός. Οι πρωταθλητές κατέκτησαν 7 μετάλλια, εκ των οποίων 2 χρυσά, 1 ασημένιο και 4 χάλκινα.

Ο τίτλος του πρωταθλητή στα 200μ. κατέληξε για δεύτερη σερί χρονιά στον Παναγιώτη Τριβυζά. Ο αθλητής του Θρύλου, μετά το χάλκινο μετάλλιο το οποίο κατέκτησε το Σάββατο στον τελικό των 400μ., διατήρησε τον τίτλο του με μια σπουδαία εμφάνιση, αφού τερμάτισε πρώτος με 21.11 στον τελικό των 200μ., ενώ ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο Γιάννης Νυφαντόπουλος του Ελ. Βενιζέλου με 21.28 και στην τρίτη ο Κωνσταντίνος Δουβαλίδης με τον ίδιο χρόνο.

Ο «ερυθρόλευκος» απολογισμός:

1η θέση: Δημήτρης Τσιάμης (τριπλούν, 16.70μ.), Παναγιώτης Τριβυζάς (200μ. 21.11)

2η θέση: Πέτρος Κυριακίδης (400μ. 46.98)

3η θέση: Παναγιώτης Τριβυζάς (400μ., 47.56), Ιβάν Μενγκλεμπέη (Σφύρα, 69.42μ), Ιερόθεος Δρίτσας (400μ. μετ’ εμποδίων, 51.44), 4Χ400 (Ιερόθεος Δρίτσας, Αντώνης Αλεξανδρίδης, Πέτρος Κυριακίδης, Θάνος Αθανασίου)

4η θέση: Δημήτρης Πατσουκάκης (Επί κοντώ, 5.40μ.)

5η θέση: Γιώργος Χριστακάκος (Ακόντιο, 65.94μ.)

6η θέση: Αντώνης Αλεξανδρίδης (400μ., 48.17), Σκυταλοδρομία 4Χ100 (Θάνος Αθανασίου, Αντώνης Αλεξανδρίδης, Ιερόθεος Δρίτσας, Στέργιος Κουτσούκης), Γιώργιος Ήλτσιος (Ακόντιο, 65.36μ.)