Τεράστιος Τσιτσιπάς, πέρασε στον τελικό του Ρολάν Γκαρός! (Videos)

Παρασκευή, 11 Ιουνίου 2021 - 19:58

Γράφει ιστορία ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος κατάφερε να νικήσει τον Σάσα Ζβέρεφ με 3-2 σετ!

Νίκη η οποία έδωσε στον Έλληνα τενίστα την πρόκριση στον τελικό του Ρολάν Γκαρός! Κάτι το οποίο συμβαίνει για πρώτη φορά από Έλληνα αθλητή, να βρίσκεται σε μεγάλο τελικό ενός τέτοιου επιπέδου τουρνουά!

Ο αγώνας κράτησε για 3 ώρες και 37 λεπτά, με τον Τσιτσιπά να αντιδρά σωστά όταν έκανε το... come back ο αντίπαλός του στον αγώνα. Πήρε το προβάδισμα ο Τσιτσιπάς με 2-0 σετ, αλλά ο Ζβέρεφ δεν το έβαλε κάτω και επέστρεψε στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Σημείο στο οποίο ο Τσιτσιπάς έδειξε τη μεγάλη του κλάση και κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Ρολάν Γκαρός!