Ετοιμος για το πρωτάθλημα!

Τετάρτη, 19 Απριλίου 2017 - 10:33

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα σε ένα ακόμα παιχνίδι, κόντρα στον Παμβοχαϊκό, ο Ολυμπιακός πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ και στο τρίτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων και έτσι πήρε την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της σειράς, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό.

Υπό το βλέμμα του Προέδρου του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού, Μιχάλη Κουντούρη αλλά και αρκετών φιλάθλων του Θρύλου που βρέθηκαν στο γήπεδο, ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ «οργίασε» και πάλι και με 17 πόντους και ποσοστό στην επίθεση 75% έκανε και πάλι την διαφορά, έχοντας δεύτερο ττον Μενέλαο Κοκκινάκη με 8 πόντους.

Μπατατζίμ με 12 και Τζελάτι με 11 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παμβοχαϊκού.

Χαρακρητιστικό δείγμα της σειράς με τον Παμβοχαϊκό, είναι οτι ο Ολυμπιακός δεν έχασε σετ (είχε 9-0), και έκαναν μεγάλη ένδειξη ισχύος ενόψει των τελικών του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μπόσκαν απειλήθηκε μόνο στο δεύτερο σετ από τον Παμβοχαϊκό ο οποίος ούτε στον τρίτο ημιτελικό μπόρεσε να αφοπλίσει τα όπλα του Ολυμπιακού. Στον τρίτο τελικό έκανε ρεκόρ λαθών με 35, αριθμός που του στοίχισε.

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν μεγάλες διαφορές και έφτασαν εύκολα στο 19-25. Πιο κλειστό ήταν το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν σε όλη τη διάρκεια του. Ο Ολυμπιακός με επίθεση του Τσούπκοβιτς έφτασε στο 19-21 και με τον Αγκάμεζ να καρφώνει πάνω από το μπλοκ στο 20-22! Ο Παμβοχαϊκός μείωσε στη συνέχεια αλλά με πλασέ του Κοκκινάκη (22-24) και πρώτο χρόνο του Άθος Κόστα ο Θρύλος έφτασε στο 23-25 και προηγήθηκε με 2-0 στα σετ. Στο 3ο σετ η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα. Με επίθεση του Αγκάμεζ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 14-17 και παρότι μείωσαν στον πόντο οι γηπεδούχοι σε 17-18, η συνέχεια ήταν «ερυθρόλευκη» για το 20-25 και το 3-0 του Θρύλου.

Τα σετ: 0-3 σε 1:16, 19-25 (23’), 23-25 (30’), 20-25 (23’)

1ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 19-25

2ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Σμιθ 2 (2 μπλοκ), Γκράχαμ 6 (5/8 επ, 1 άσσος), Πέτι 10 (5/17 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ - 29% άριστες), Πελεκούδας 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 11 (10/20 επ, 1 άσσος), Μπατατζίμ 12 (9/18 επ, 3 άσσοι, 63% υπ - 50% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 64% υπ - 43% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (άσσος), Σκαρλατίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ - 50% άριστες), Άθος Κόστα 7 (2/3 επ, 5 μπλοκ), Αγκάμεζ 17 (15/20 επ, 2 άσσοι), Τσούπκοβιτς 6 (6/10 επ, 29% υπ - 29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 68% υπ - 63% άριστες), Ζουπάνι, Φιλίποφ, Φράγκος.

Άνετες και ωραίες!

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στην Σαντορίνη του ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ και προκρίθηκαν στους τελικούς της Α1, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Πανναξιακό!

«Να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο»

Ο Γιώργος Στεφάνου τόνισε σε δηλώσεις του πως ο Ολυμπιακός πρέπει να συνεχίσει να αγωνίζεται με τον ίδιο τρόπο, προκειμένου να κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα.