Άνετες και ωραίες!

Τετάρτη, 19 Απριλίου 2017 - 20:09

Στους τελικούς της Α1 προκρίθηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία το απόγευμα της Τετάρτης νίκησε εύκολα εκτός έδρας με 3-0 σετ τον ΑΟ Θήρας. Οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες έκαναν το «2 στα 2» κόντρα στην ομάδα της Σαντορίνης, στους τελικούς θα αντιμετωπίσουν τον Πανναξιακό και θα διεκδικήσουν το 5ο σερί νταμπλ.

Ο Ολυμπιακός, παρότι αγωνίστηκε χωρίς την τραυματία Αρέτα Κονόμη, δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στον ΑΟ Θήρας και έφτασε εύκολα στην επικράτηση.

Στο πρώτο σετ και με το σκορ στο 15-13 υπέρ των γηπεδούχων, οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έτρεξαν ένα σερί 5-0 και έβαλαν τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ, αλλά και για τη νίκη. Οι «ερυθρόλευκες» ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και πήραν το σετ με 25-15, ενώ στο δεύτερο επικράτησαν με 25-15. Το τρίτο σετ ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις φιλοξενούμενες να το κατακτούν με 25-14.

Οι τελικοί του πρωταθλήματος ξεκινούν το Σάββατο (22/4) με το πρώτο παιχνίδι κόντρα στον Πανναξιακό να διεξάγεται στο Ρέντη στις 18:00

Τα σετ: 0-3 (1:09), 17-25 (23’), 15-25 (24’), 14-25 (22’)

1ο σετ: 6-8, 15-16, 17-21, 17-25

2ο σετ: 4-8, 9-16, 12-21, 15-25

3ο σετ: 4-8, 8-16, 9-21, 13-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 2 (2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/11 επ., 75%υπ.-25%αρ., 1 μπλοκ), Τσίμα 10 (8/23 επ., 45%αρ.-28%αρ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 16 (11/17 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (6/12 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκη –λ (45%υπ.-28%αρ.)/ Μαλασάϊ 4 (3/4 επ., 67%υπ.-67%αρ., 1 άσσος), Λαμπρούση 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 1 (1/8 επ.), Τέζα 1 (1/1 επ.), Μιλεντίγεβιτς -λ

Α.Ο. Θήρας (Α. Οικονόμου): Γεωργιάδου 6 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Μουντάκη 3 (3/18 επ., 33%υπ.-20%αρ.), Ζντόβτς 5 (5/19 επ., 35%υπ.-15%αρ.), Μεταξά 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τσοχατζή 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βεργίδου 5 (4/10 επ., 1 άσσος), Αρτακιανού –λ (45%υπ.-45%αρ.)/ Τσοπανίδου 1 (1/1 επ.), Παναγιωτίδου 2 (1/2 επ.)

Ετοιμος για το πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού και στο τρίτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος της Volley League.