Ηττα στις λεπτομέρειες

Σάββατο, 7 Οκτωβρίου 2017 - 09:24

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πάλεψε μέχρι το τέλος στο παιχνίδι με την Μπούρσα, αλλά τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο και σε ένα ακόμα παιχνίδι του διεθνούς τουρνουά PlovdivCup2017 και έβγαλαν στο τάραφλεξ πολλά από τα στοιχεία που τους ζητάει στις προπονήσεις ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς.

Οι παίκτριες του Θρύλου το Σάββατο θα αντιμετωπίσουν την διοργανώτρια Μαρίτζα Πλόβντιβ στο τελευταίο τους παιχνίδι στο τουρνουά.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο ξεκίνημα με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν μπροστά με +2 (8-6) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από ένα σερί 3-0. Στη συνέχεια η Μπούρσα προσπέρασε με 9-12 στο σημείο που ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πλησιάσει στο

11-12. Η Μπούρσα πήγε με +3 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά οι «ερυθρόλευκες» με νέο 3-0 σερί ισοφάρισαν σε 16-16, δια χειρός Χίπε. Στο νέο προβάδισμα της Τούρκικης ομάδας με 16-18, ο Θρύλος απάντησε ξανά με επιμέρους 3-0 για να προηγηθεί μετά από ώρα, φτάνοντας στο 19-18. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 20-21 σε 22-21 με επίθεση της Χίπε και μπλοκ της Γιώτα ενώ από μονό μπλοκ της Νιεμέρ προήλθε το 23-21. Η Μπούρσα αντέδρασε φτάνοντας στο 23-24 όμως ο Θρύλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη πετυχαίνοντας το 26-24 για να προηγήθει με 1-0 στα σετ! .

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ επιτρέπωντας στην Μπούρσα να χτίσει μια διαφορά +5 την οποία διατήρησε μέχρι τα μέσα του σετ. Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν και μείωσαν σε 18-20 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια της νέας ανατροπής με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να φτάσει στο 20-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ. Η εικόνα του Ολυμπιακού στο 3ο σετ δεν ήταν καλή και έδωσε την ευκαιρία στη Μπούρσα να οδηγεί στο σκορ φτάνοντας στο 17-25 με το οποίο διαμόρφωσε το 1-2 υπέρ της στα σετ.

Στο 4ο σετ οι «ερυθρόλευκες» μετά το 1-3 με το οποίο προηγήθηκε η Μπούρσα έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 9 διαδοχικών πόντων φτάνοντας στο 10-3 στο σημείο που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του σετ, πήγε με +8 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-8). Στη συνέχεια η Μπούρσα μείωσε σε 17-14 και πλησίασε στους 2 (18-16). Ωστόσο ο Θρύλος ξέφυγε και πάλι και έφτασε στο 25-19 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ.

Στο ξεκίνημα του τάιμ μπρέικ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 1-3 ισοφάρισε με την Χίπε σε 4-4 για να προηγηθεί και πάλι η Μπούρσα με 5-7. Η «ερυθρόλευκη» αντίδραση έφερε το 7-7 με άσσο της Χίπε. Στο νέο προβάδισμα της Μπούρσα «απάντησε» η Νιεμέρ ισοφαρίζοντας σε 8-8 με δυνατή επίθεση. Ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 5-0 υπέρ της Μπούρσα η οποία προηγήθηκε με 8-13 και παρότι μείωσε ο Ολυμπιακός σε 12-14, η τούρκικη ομάδα πήρε το σετ με 12-15.

Tα σετ: 26-24 (32’), 20-25 (26’), 17-25 (27’), 25-19 (29’), 12-15 (19')

1ο σετ: 8-6, 13-16, 20-21, 26-24

2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 20-25

3ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 17-25

4ο σετ: 8-3, 16-8, 21-17, 25-19

5ο σετ:4-5, 8-10, 8-12,12-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Νομικού 4 (4/22 επ., (43%υπ.-21αρ.%), Νιεμέρ 20 (16/50%επ., 36%υπ.-24%αρ.,4 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (3/12 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίπε 25 (20/63επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ζακχαίου 8 (5/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κονόμη-λ (53%υπ.-47%αρ.)/ Γιώτα 1 (1 μπλοκ), Πολ 8 (8/17 επ., 62%υπ.,-50%αρ.), Παπαδοπούλου, Κοκκινάκη –λ (67%υπ.-58%αρ.)

Μπούρσα (Άντζελο Βερκέσι): Ερόγλου 10 (9/17 επ.,1 μπλοκ), Λέις 9 (8/29 επ., 1 άσσος, (37%υπ.-20%αρ.), Γιλντιρίμ 21 (16/48 επ.,47%υπ.-37%αρ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) Καράγκατς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικόλοβα 18 (16/49επ., 1 άσσος,1 μπλοκ), Αλμπαγιαράκ 10 (6/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ),Καρανταγί-λ (55υπ.-41%αρ.)/Χατίπογλου 1 (1 άσσος), Σαρίογλου –λ (75%υπ.-50%αρ.), Μπουτσένκο 2 (2/15 επ., 56%υπ.-44%αρ.), Αγιντινογκουλάρι 1 (1άσσος)

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο φιλικό με τον Εθνικό, τον οποίο κέρδισε με 3-1 σετ.

«Είμαστε ικανοποιημένοι»

Ο Μπράνκο Κοβάσεβιτς έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του στο δυνατό φιλικό που έδωσε με αντίπαλο την Μπούρσα.

Live ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Μπούρσα

Παρακολουθείστε σε live streaming το τρίτο φιλικό της γυναικείας ομάδας βόλεϊ, στο τουρνουά του Πλόβντιβ.