Με το ένα πόδι στους «4» ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 23 Φεβρουαρίου 2018 - 09:57

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς, έφυγε με το 3-1 από την Ελβετία και πλέον χρειάζεται δύο σετ στη ρεβάνς του «Μελίνα Μερκούρη» (27/02, 19:00) προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του CEV Challenge Cup.

Ο Ολυμπιακός στους «4» θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Οστράβα – Ντιναμό Κράσνονταρ. Στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων η Κράσνοντας επικράτησε με 3-1 σετ στην Τσεχία και έχει σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

Ο Θρύλος ήταν απόλυτος κυρίαρχος πάνω στο φιλέ έχοντας 14 μπλοκ, εκ των οποίων τα 5 από την Κατερίνα Γιώτα. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, στο πρώτο χαμένο σετ, υπέπεσε σε 8 λάθη, ενώ στα τρία επόμενα έκανε μόλις 11.

Η Σάσκια Χίπε ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, με 23 πόντους, και την ακολούθησε η Πολ με 17.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκινησε νωθρά στην αναμέτρηση και αντιμετωπίζοντας προβλήματα στην υποδοχή βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-1 με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε άμεσα με τις γηπεδούχες να πηγαίνουν μπροστά με 8-2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Από το 9-3 που ακολούθησε ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με ένα σερί μείωσε σε 9-8. Οι δυο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι το 12-10, για να ξεφύγουν οι γηπεδούχες στη συνέχεια με 16-11 και να φτάσουν στο 25-21, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 7-3 και με αυτό το +4 πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση της Πολ. Η Σάσκια Χίπε διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στους πέντε πόντους (4-9) και ο Ολυμπιακός αύξησε αυτή τη διαφορά στους 6 μετά από επίθεση (5-10) και μπλοκ της Πολ. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 με επίθεση της Τζίνας Λαμπρούση (9-13) αλλά με ένα 3-0 σερί οι γηπεδούχες πλησίασαν σε 9-13 και ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Από κει και πέρα ο Θρύλος έφτασε στο 10-15 και πήγε με +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά, μετά από επίθεση της Χίπε. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και τη διαφορά με τη Χριστοδούλου να διαμορφώνει το 15-21 πάνω στο φιλέ και να ακολουθεί ο άσσος της Πολ για το 15-22. Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 17-23, στο 18-24 και να κατακτά το σετ με 25-19 ύστερα από άστοχη επίθεση της Πφέφιγκεν και να ισοφαρίζει άμεσα σε 1-1!

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ, ήταν ισορροπημένο με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή και την Πφέφιγκαν να ισοφαρίζει αρχικά σε 5-5 και να προηγείται για πρώτη φορά με 6-5 στη διάρκεια του συγκεκριμένου σετ. Ωστόσο με ένα εντυπωσιακό 6-0 σερί, ο Θρύλος ανέτρεψε την κατάσταση και απέκτησε προβάδισμα 4 πόντων, μετατρέποντας το 6-5 σε 6-10. Με μπλοκ της Γιώτα και επίθεση της Χίπε, προέκυψε το 7-13 και με ένα 4-0 σερί ο Θρύλος, διεύρυνε τη διαφορά στο +8 (20-12) στο σημείο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα! Η Πολ πέτυχε το 15-22, με επίθεση άουτ των γηπεδούχων προήλθε το 16-23 και παρότι μείωσε σε 20-24 η Ελβετική ομάδα, ο Θρύλος με πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα, πήγε στο 25-21 πήρε το σετ, ανατρέποντας την κατάσταση, αφού πήρε το προβάδισμα με 2-1 στα σετ!

Στην έναρξη του δεύτερου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά σταδιακά ο Ολυμπιακός απέκτησε το προβάδισμα και τον έλεγχο πηγαίνοντας μπροστά με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από άσσο της Κατερίνας Γιώτα. Με πόντο της Λαμπρούση προήλθε το 6-9 και με μπλοκ της Πολ το 6-10 υπέρ του Θρύλου που αγωνιζόταν με συγκέντρωση και σοβαρότητα στο σημείο αυτό. Από το 9-14 το οποίο διαμορφώθηκε στη συνέχεια, ο Θρύλος με έτρεξε ένα νέο σερί και πήγε με πόντο της Χριστοδούλου στο 9-15 και με μπλοκ της Γιώτα με «αέρα» 7 πόντων (9-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Από δυο διαδοχικούς πόντους της Χίπε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα διευρύνθηκε στο +8 (10-18) και παρότι μείωσαν σε 12-18 οι γηπεδούχες, η Νιεμέρ πέτυχε πάνω στο φιλέ το 12-19. Η Ελβετική μείωσε σε 15-19, αλλά η Χριστοδούλου σημείωσε το 15-20 και η Χίπε το 15-21 για τον Ολυμπιακό που «αγκάλιασε» τη νίκη! Η Σάσκια Χίπε «έγραψε» το 17-22, η Πολ με άσσο το 18-24 και η Χίπε ξανά το 19-25 χάρη στο οποίο ο Θρύλος πήρε τη πολύ σπουδαία νίκη με 3-1 σετ!

Τα σετ: 1-3 (25-21, 19-25, 21-25, 19-25) σε 97'

*Οι πόντοι της Πφέφινγκεν προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Βόλμερ): Βον Πίκαρτζ 2 (2 άσσοι), Βαλτς 13 (9/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. - 11% άριστες), Μάτερ 10 (5/19 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ένοκ 15 (13/21 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 19% άριστες), Στορτσκ 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουάιτ 9 (9/21 επ.) / Πόγκανι (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Ζάιγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 11 (5/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Νιέμερ 8 (5/30 επ., 3 μπλοκ, 28% υπ. - 14% άριστες), Πολ 17 (14/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 8% άριστες), Λαμπρούση 9 (4/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1/8 επ.), Χίπε 23 (20/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 42% υπ. - 12% άριστες).

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης:

«Γεμάτο Ρέντη για να πανηγυρίσουμε μαζί μια ακόμα σπουδαία επιτυχία»

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, στις δηλώσεις του μετά τη νίκη κόντρα στη Πφέφιγκεν, στάθηκε στο πόσο θα χρειαστεί η ομάδα του τους ΓΑΥΡΟΥΣ στον επαναληπτικό αγώνα του Ρέντη την ερχόμενη Τρίτη. Τι δήλωσε και η Σάσκια Χίπε.