«Ερυθρόλευκο» εξπρές!

Παρασκευή, 30 Μαρτίου 2018 - 22:29

Παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ σε ένα ακόμα ματς, ο Ολυμπιακός συνέχισε την ξέφρενη πορεία του και στο League Cup. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στον ημιτελικό με 3-0 σετ τον Φοίνικα, στη Σύρο. Και με πανηγυρικό τρόπο πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Final-4 όπου το Σάββατο (31/03) θα αντιμετωπίσουν τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (17:00), με στόχο την πρώτη κούπα της χρονιάς.

Σε έναν ακόμα φετινό αγώνα, η ομάδα του Μπενίτεθ είχε πλουραλισμό στην επίθεση, κι αυτό της έδωσε τη δυνατότητα να κερδίσει εύκολα στον ημιτελικό. Δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση και ενόψει του πρώτου τελικού του CEV Challenge Cup, την Τετάρτη στην Ιταλία κόντρα στη Ραβένα. Με τους δύο κεντρικούς του να κάνουν μεγάλο ματς, καθώς Πετρέας και Μπέμε έδωσαν συνολικά 21 πόντους!

Η ανάλυση του αγώνα
Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν αποφασιστικοί στο πρώτο σετ. Με τον Αλεξίεφ να κάνει μεγάλο ματς στην επίθεση και να έχει 6 πόντους, αποτελώντας το πρώτο «βιολί» στην επίθεση, ο Θρύλος από νωρίς ξέφυγε στο σκορ. Όμως το ευχάριστο για τον Ντρίζγκα ήταν πώς μοίραζε αρκετά την μπάλα. Διότι στο σετ αυτό πήραν από 4 πόντους, τόσο ο Οϊβάνεν όσο και ο Μπέμε. Και με τον Θρύλο να έχει πλουραλισμό στην επίθεση και το μπλοκ να είναι προσαρμοσμένο στον Γιορντάνοφ, η ομάδα του Μπενίτεθ δεν συνάντησε πρόβλημα και επικράτησε με 25-16, με το μπλοκ του Φινλανδού.

Στο δεύτερο σετ, το σκηνικό ήταν εν μέρει διαφορετικό. Ο Θρύλος από την αρχή είχε το πάνω χέρι, αλλά ο Φοίνικας παρακολουθούσε από κοντά στο σκορ. Και στο μεγαλύτερο διάστημα του σετ, στο πρώτο και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η διαφορά ήταν στον πόντο για τον Ολυμπιακό (8-7 και 16-15). Η ομάδα της Σύρου ήταν βελτιωμένη και φτάσαμε στο 19-19. Εκεί Οϊβάνεν και Ράουβερντινκ πήραν πάνω τις φάσεις, έδωσαν… αέρα στον Ολυμπιακό (19-21) και κράτησαν αυτό το αβαντάζ ως το τέλος για να κλείσει το σετ με 25-21 μετά το χαμένο σερβίς των Συριανών.

Με το σκορ στο 2-0 σετ για τον Θρύλο, ο Φοίνικας αντέδρασε στο τρίτο σετ και μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Προηγήθηκε με 4-1 και 7-4, αλλά σιγά-σιγά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό. Με τους Συριανούς σε 13-10, ο Ράουβερντινκ έδωσε λύσεις με τα σερβίς του και ο Θρύλος επέστρεψε 13-13 και στη συνέχεια με τον άσσο του Πετρέα που έκανε το 17-15, ο Θρύλος έβαλε τις βάσεις για το 3-0 σετ. Ο Μπέμε με μπλοκ έφερε τη διαφορά στο 18-15, ο Γερμανός με τα σερβίς του έδωσε πόντο και το «κερασάκι» στην τούρτα ήρθε από τον πόντο του Αλεξίεφ για το 19-25 και το 3-0 σετ του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 16-25 (24'), 21-25 (31'), 19-25 (26')

1ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 16-25

2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 19-25

Φοίνικας Σύρου (Οσκ. Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 6 (5/16 επ, 1 άσσος, 53% υπ -27% άριστες), Χήρας 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης, Γιορντάνοφ 14 (12/32 επ, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 14 (13/21 επ, 1 μπλοκ, 45% υπ -18% άριστες), Γάτσης 5 (5/7 επ) / Ζήσης (λ, 53% υπ -24% άριστες), Ίλιτς (0/2επ), Ηλίας, Σούρδι 1 (άσσος), Πεντίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 11 (8/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 10 (5/5 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπέμε 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (10/17 επ, 50% υπ -40% άριστες), Ραουβέρντινκ 8 (8/14 επ, 56% υπ -56% άριστες), Στεφάνου -λ (45%υπ.-18%αρ.) / Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1 (μπλοκ), Στιβαχτής.

«Παίξαμε σε ένα αρκετά υψηλό επίπεδο»

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, στις δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Πανναξιακό τόνισε οτι η ομάδα του είναι σε καλή κατάσταση ενόψει του ματς της Τετάρτης κόντρα στη Μπούρσα.

Φοίνικας Σύρου - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 σετ (τελικό)

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Θρύλου, αντιμετωπίζει στη Σύρο τον Φοίνικα, στον ημιτελικό του Final 4 του League Cup, έχοντας ως στόχο τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Live στις 20:00 από το gavros.gr / ΕΡΤ 2.