Προδόθηκε από τα δικά του λάθη

Παρασκευή, 20 Απριλίου 2018 - 20:58

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΡΟΔΟ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ από τον ΠΑΟΚ και έτσι έμεινε εκτός τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας. Αρκετά τα σκαμπανεβάσματα των «ερυθρολεύκων» στην απόδοσή τους, καθοριστικός παράγοντας του ματς το μπλοκ.

Ο Θρύλος παράλληλα πλήρωσε και την κούραση που έχει η ομάδα, μετά και την ευρωπαϊκή της διαδρομή, η οποία την έφερε να αγωνιστεί κόντρα στη Ραβένα, στον τελικό του CEV Challenge Cup.

Στα του αγώνα, στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 12-10, όταν και πήγε στη θέση του σερβίς του Οϊβάνεν. Ο Θρύλος με ένα σερί 5-0 χάρη σε δύο άσσους του, πήγε το σκορ στο 16-10 με. Ο Φινλανδός ήταν ασταμάτητος και στην επίθεση, μιας και είχε 100% στο πρώτο σετ, το οποίο τελικά το κατέκτησε ο Ολυμπιακός με 25-19 έχοντας καλύτερα ποσοστά στην υποδοχή, ώντας λίγο καλύτερος στην επίθεση, και έχοντας πολύ περισσότερους πόντους από λάθη αντιπάλου (9-2) από τον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε άσχημα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-4. Ωστόσο κάνοντας ένα μικρό σερί, έφτασε στο 4-4 ωστόσο μέχρι το τέλος του σετ ήταν πίσω στο σκορ. Χαρακτηριστικά οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω ακόμα και με έξι πόντους, χάνοντας τελικά το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν εντυπωσιακά. Παίρνοντας από την αρχή διαφορά στο σκορ, χάρη στο εξαιρετικό μπλοκ τους, πήγαν το σκορ στο 5-1, και 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Το παιχνίδι παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και έτσι ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12. Με δύο συνεχόμενους πρώτους χρόνους του Μπέμε το σκορ πήγε στο 21-15 και κάπως έτσι ο Θρύλος κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-19.

Η συνέχεια ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με βραχεία κεφαλή στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η ίδια για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κάνοντας εύκολα λάθη έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 12-8 πριν ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ καλέσει τάιμ άουτ. Ο Θρύλος μείωσε, ωστόσο οι πόντοι του Κουμεντάκη έδωσαν τη δυνατότητα στους τυπικά φιλοξενούμενους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Ο ΠΑΟΚ πήγε το σκορ στο 24-20 με τον Ολυμπιακός να απαντά σε 24-22, ωστόσο χάρη σε ένα λάθος σερβίς του Ζουπάνη, το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, σε μια επανάληψη του πρώτου σετ, μέχρι και το 6-6. Εκεί ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τα λάθη, το μπλοκ του ΠΑΟΚ έβαλε πολύ δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» κατακτώντας το σετ και το ματς με 15-8.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-19 (29‘), 22-25 (30‘), 25-19 (29‘), 22-25 (32‘), 8-15 (13‘)