Εύκολα το 1-0!

Τετάρτη, 25 Απριλίου 2018 - 21:12

Με σούπερ Μπέμε, ο Ολυμπιακός πήρε εύκολη νίκη κόντρα στην Κηφισιά με 3-0 σετ για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος και έτσι είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 στις νίκες. Την Παρασκευή το δεύτερο ματς των δύο ομάδων.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά δυνατά την αναμέτρηση και χάρη στο εξαιρετικό σερβίς του Μπέμε, βρέθηκε μπροστά με 8-6 στο πρώτο και με 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους και με τον Μπέμε να κάνει ζημιά από τη θέση του σερβίς, κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Μουνιόθ έκαναν τα... εύκολα δύσκολα μιας και βρέθηκαν να προηγούνται με 16-12 και 17-13 αλλά ένα χαλάρωμα επέτρεψε στους παίκτες της Κηφισιάς να μειώσουν και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά με 18-19. Ωστόσο οι Πειραιώτες με τους Μπέμε και Αλεξίεφ έκαναν το σκορ 20-19 και στο τέλος με τον Πετρέα και τον Βούλγαρο άσο να γράφουν το 25-21 και το 2-0 σε 25' λεπτά.

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος ήταν εξαιρετικός. Παίρνοντας μεγάλες διαφορές και κατάφερε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ να είναι μπροστά ακόμα και με επτά πόντους. Τελικά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το σετ με 25-17 και έτσι έκαναν το 1-0 στη σειρά κόντρα στην Κηφισιά.

Τα σετ: 25-18 (24’), 25-21 (25’), 25-17 (23’)

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-18

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 6 (5/10 επ., 1 άσσος), Πετρέας 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Μπέμε 13 (8/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντρζίζγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64%υπ.-57%αρ.), Ραουβέρντινκ 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53%υπ.-16%αρ.), Στεφάνου –λ (50%υπ.-38%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (6/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57%υπ.-33%αρ.), Παπαγγελόπουλος 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βόϊτσικ 3 (3/5 επ., 40%υπ.-20%αρ.), Σχονάρι 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Κάπελλας –λ (59%υπ.-29%αρ.)/Εφραιμίδης 9 (9/18 επ., 62%υπ.-50%αρ.), Πολυχρονιάδης –λ, Παπαδόπουλος, Μανίκας,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κηφισιά 3-0 (Τελικό)

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει στις 19:00 την Κηφισιά στο Ρέντη και θέλει τη νίκη, κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος. Live από το gavros.gr/WEB ERT.