Πρώτος μάγκας και προβάδισμα!

Πέμπτη, 3 Μαΐου 2018 - 21:46

Με 3-2 σετ επικράτησε ο Ολυμπιακός του ΠΑΟΚ και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας με τεράστιο πάθος για τη νίκη, πήραν το προβάδισμα και πλέον πηγαίνουν την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη για να κάνουν το 2-0 και να μείνουν μόλις ένα βήμα μακριά από την κούπα.

Μεγάλο ματς από πλευράς Ολυμπιακού έκανε ο Μίκο Οϊβάνεν έχοντας 18 πόντους, με 1 άσσο και 1 μπλοκ και τον ακολούθησε ο Αλεξίεφ με 16.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά επιθετικά το ματς, πιέζοντας από τη θέση του σέρβις με αποτέλεσμα να χαλάσει σε αρκετές περιπτώσεις την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Έτσι ο Θρύλος, βρέθηκε να είναι μπροστά στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και τελειώνοντας αρκετές κόντρα μπάλες πήγαν με διαφορά επτά πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-9) και τελικά κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-15 με μεγάλη ευκολία.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε κάπως διαφορετικά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Ολυμπιακό όμως να κάνει δύο εύκολα λάθη και να δίνει την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8, χάρη σε καρφί του Κουμεντάκη. Η συνέχεια παρέμεινε η ίδια, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά τεσσάρων πόντων την οποία την διατήρησαν μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μιας και ήταν μπροστά στο σκορ με 12-16. Ο Θρύλος δεν μπορούσε να διορθώσει τα λάθη του, και έτσι έχασε το σετ με 17-25.

Στο τρίτο σετ, η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Γιώργος Πετρέας «ξύπνησε» τον Ολυμπιακό στο 8-9 που ξεκίνησε την αντεπίθεσή του στο σετ. Το 16-16 έγινε 19-16 χάρη σε λάθος σερβίς του Ουτσίκοφ και δύο σερί πόντους του Μπέμε. Ενώ Αλεξίεφ και Οϊβάνεν έκαναν το 21-17. Με την διαφορά υπέρ του ο Ολυμπιακός απλά φρόντισε να τελειώσει το σετ με τον Ζουπάνη να κάνει το 25-21 και να γνωρίζει την αποθέωση από τον κόσμο.

Στη συνέχεια και στο τέταρτο, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, με τον Ολυμπιακό να μην είχε σωστή υποδοχή φτάνοντας μάλιστα να προηγηθούν οι φιλοξενούμενοι με 10-15. Ωστόσο ο Θρύλος επέστρεψε χάρη στον Ανδρεάδη και την κόκκινη κάρτα στον Πελεκούδα, μείωσε στο 18-20 και στη συνέχεια με τον Αλεξίεφ ισοφάρισε σε 20-20. Το λάθος σερβίς του Μπέμε, αλλά και τα συνεχόμενα μπλοκ στον Αλεξίεφ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο 22-25 και στο 2-2.

Στο ταϊ-μπρεϊκ ο Ολυμπιακός παρά το σοκ της ισοφάρισης, με το 4-1 και τον άσο του Οϊβάνεν απέκτησε προβάδισμα και ψυχολογία απέναντι στον ΠΑΟΚ. Με το video referee στο σερβίς του Φινλανδού ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 4-2, όμως Αλεξίεφ και Οϊβάνεν έφεραν την διαφορά στους +5 (7-2) και τον κόσμο στα ουράνια. Το μπλοκ του Μπέμε στον Ουτσίκοφ συνέχισε το σερί του Ολυμπιακού που άλλαξε τερέν προηγούμενος με 8-2, ενώ ο Ραουβέντινκ και νέο στοπ που Ντρζγκα στον Σαφράνοβιτς εκτόξευσε την διαφορά στους +8 (10-2). Με τον ίδιο ρυθμό οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύθηκαν να φθάσουν στο 15-6 και με το 3-2 να κάνουν το 1-0 στην σειρά των τελικών. Νίκη που κρατήσε το πλεονέκτημα έδρας στους Πειραιώτες που γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο τους που ζήτησε την επιστροφή στους τίτλους.

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 από άσσους, 59 από επίθεση, 9 από μπλοκ και 32 από λάθη, ενώ οι πόντοι του ΠΑΟΚ: 7 από άσσους, 51 από επίθεση, 9 από μπλοκ και 26 από λάθη.

Τα σετ: 25-15 (22'), 17-25 (27'), 25-22 (32') , 22-25 (30'), 15-6 (14')

Η διακύμανση

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-15

2ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 17-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-22

4ο σετ: 4-8, 11-16, 20-21, 22-25

5ο σετ: 5-2, 10-2, 12-4, 15-6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 18 (16/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμπε 13 (6/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ντρζίζγκα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (16/29 επ., 53% υπ. - 29% αρ.), Ράουβερντινκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 43% αρ.), Στεφάνου - λ (52% υπ. - 43% αρ.) / Χριστοφιδέλης (50% υπ. - 50% αρ.), Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.), Δαρίδης – λ.

ΠΑΟΚ (Ντανιέλε Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (14/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 18% αρ.), Ουτσίκοφ 23 (22/37 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (4/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Γκίον 9 (9/18 επ., 43% υπ. - 19% αρ.), Κωνσταντινίδης - λ (50% υπ. - 0% αρ.) / Τερζής, Σαφράνοβιτς 1 (1 μπλοκ, 33% υπ. - 33% αρ.), Παπαδημητρίου - λ.

Με μοναδικό στόχο το 1-0 ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ το Ρέντη στους τελικούς της Volleyleague. Live στις 19:00 από το gavros.gr/ΕΡΤ2.