Νίκη και βήμα πρόκρισης!

Παρασκευή, 5 Οκτωβρίου 2018 - 22:02

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού για την φετινή χρονιά. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 3-0 σετ της Κηφισιάς στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» στο πρώτο τους ματς στην προκριματική φάση του Β’ Ομίλου του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Οι Πειραιώτες με τη νίκη τους κόντρα στην ομάδα των Βορείων Προαστίων έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στην τελική φάση της διοργάνωσης. Το Σάββατο (06/10) θα αντιμετωπίσουν τον Φοίνικα Σύρου, σε ένα ματς όπου με νίκη ο Ολυμπιακός θα κλείσει τη θέση του στα ημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Ανδρέας Φράγκος με 15 πόντους και τον ακολούθησε ο Γκάβιν Σμιτ με 12.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά και με σερί 4-0 προηγήθηκε 6-2. Ο Ρουμελιωτάκης μείωσε σε 11-9 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τρία διαδοχικά μπλοκ από Μπέμε, Κουμεντάκη, Πετρέα έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 16-9. Μέχρι το τέλος του σετ κρατήθηκε η διαφορά του +7 και ο Ολυμπιακός με 25-18 έκανε το 1-0.

Βελτιωμένη η Κηφισιά σε υποδοχή και επίθεση ισορρόπησε τον αγώνα και κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι το 17-17. Ο Κουμεντάκης και ο Φράγκος έκαναν πάλι τη διαφορά επιθετικά και ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 προηγήθηκε 20-17. Το σετ έκλεισε με επίθεση από τον Ζουπάνη για το 25-21.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε με προβάδισμα 4-2 με τον Λευκορώσο Κρασνιεφσκι να ευστοχεί σε δύο δύσκολες επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 4-4 και ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και πάλι μέχρι το 17-17. Στον αγώνα μπήκαν και ο Τερβαπόρτι και ο Ράουβερντινκ που επέστρεψαν από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ιταλίας, ενώ Μπέμε και Φράγκος έκαναν το 20-18. Οι Πετρέας, Ζουπάνης και Ράουβερντινκ έκαναν την διαφορά στην κόντρα και έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό με 25-20.

Η διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-13, 25-18

2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Της Κηφισιάς προήλθαν από 34 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-20) σε 75΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Στιβαχτής, Πετρέας 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (5/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/19 επ., 1 άσσος, 58% υπ. - 42% άριστες), Σμιτ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (8/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. - 23% άριστες) / Στεφάνου (λ, 64% υπ. - 55% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 4 (4/4 επ.), Τερβαπόρτι 1 (1/1 επ.), Ραούβερντινκ 1 (1/1 επ., 25% υπ. - 25% άριστες).

Κηφισιά: Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 6 (6/16 επ., 74% υπ. - 42% άριστες), Ρεκ 6 (6/10 επ.), Χαντ 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ), Κραζνέφσκι 8 (8/17 επ., 62% υπ. - 33% άριστες), Μελλές 1 (1/4 επ.) / Γκούζντα (λ, 44% υπ. - 31% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπέλος.

Οι νησιώτες επικράτησαν με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού για τον όμιλο που βρίσκεται και ο Ολυμπιακός στο League Cup.