Απλά και όμορφα με ωραίο βόλεϊ

Σάββατο, 10 Νοεμβρίου 2018 - 19:27

Άλλη μια νίκη στη Volleyleague πήρε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-0 σετ (25-23, 25-19, 25-21) του Πορφύρα στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο βόλεϊ.

Πλέον οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν την προσοχή τους στη ρεβάνς κόντρα στην Ντίεκιρχ που θα διεαξχθεί την Πέμπτη (15/11) στο Λουξεμβούργο με την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να έχει το προβάδισμα μετά το 3-0 στο Ρέντη.

Όσον αφορά το ματς, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και ξεκίνησε το σετ με δύο άσσους της Έμοντς. Ο Πορφύρας έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να πλησιάσει μέχρι το 24-23. Όμως η Γιώτα με έναν εξαιρετικό πρώτο χρόνο έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό με 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με διαφορετική εικόνα. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν μπροστά με 2-0 και 5-2 αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 7-6 για να αυξήσουν στη συνέχεια την διαφορά τους σε 16-10 και 21-16. Τελικά ο Θρύλος πήρε το σετ για το 2-0 με 25-19.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ. Οι φιλοξενούμενες οδηγούσαν στο σκορ με τις τρεμπλούχες να ισοφαρίζουν σε 14-14 και στη συνέχεια να καταφέρνουν να περάσουν μπροστά με 18-14 με ένα σερί 5-0. Ο Πορφύρας μείωσε σε 20-18, ωστόσο με άσσο της Έμοντς ο Ολυμπιακό πήγε στο ματς μπολ (24-20) και με το πλασέ της Χριστοδούλου πήρε την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 3-0 σε 1.10, 25-23 (24’), 25-19 (24’), 25-21 (22’)