Έκανε την ανατροπή, διατήρησε το αήττητο!

Σάββατο, 24 Νοεμβρίου 2018 - 19:17
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-1, βρήκε όμως τα ψυχικά αποθέματα πήγε το ματς στο τάι μπρέικ και εκεί έδειξε την ανωτερότητά του και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον Φοίνικα και πλέον το σερί είναι στο 36-0.

Με αυτή του τη νίκη ο Θρύλος διατήρησε και την παράδοση που τον θέλει να κερδίζει την ομάδα της Σύρου φτάνοντας πλέον στο 22-7 σε 31 ματς. Παράλληλα με αυτό το δίποντο οι πρωταθλητές παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας και συνεχίζουν να είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα της Volleyleague.

Στα του αγώνα ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ ήταν εκπληκτικός. Βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και με τον Τερβαπόρτι να κάνει πάρτι στο σερβίς πήρε εύκολα το σετ με 25-13. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Φινλανδός πασαδόρος πήγε στο σερβίς όταν το σκορ ήταν 10-8 και έφυγε από εκεί στο 18-9.

Ωστόσο μετά ήρθαν τα προβλήματα στην υποδοχή και οι κακές επιλογές στην επίθεση. Σε συνδυασμό με την άνοδο της απόδοσης του Ντόκιτς αλλά και του Εβάντρο οι φιλοξενούμενοι πήραν τα δύο επόμενα σετ με 21-25 και 18-25 για να πάμε έτσι στο τέταρτο.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Ολυμπιακό ωστόσο να δείχνει πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία και έτσι να κατακτά το σετ με 25-23 και να οδηγεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ του ματς ο Θρύλος δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Παρά τις διφορούμενες διαιτητικές αποφάσεις το μυαλό των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δεν ξέφυγε και έτσι ο Θρύλος πανηγύρισε μια ακόμα νίκη στη φετινή Volleyleague.

Περισσότερα σε λίγο...

Οι «ερυθρόλευκες» έχουν ως στόχο μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα. Παρακολουθείστε στις 18:00 σε live streaming την εξέλιξη του ματς.