Χωρίς καν να φορτσάρει!

Πέμπτη, 29 Νοεμβρίου 2018 - 18:47
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την πρεμιέρα του στο CEV Cup ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν πανεύκολα της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ με 3-0 σετ και έτσι στον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας στη Λευκορωσία ο Θρύλος θέλει δύο σετ προκειμένου να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε μεγάλη μέρα τους Σμιτ και Φράγκο, ενώ τρομερή δουλειά έκανε στο μπλοκ ο Μπέμε. Παράλληλα ο Θρύλος ήταν τρομερός πάνω στο φιλέ παίρνοντας αρκετούς πόντους (σ.σ. 12 τον αριθμό έναντι μόλις 2 των φιλοξενουμένων) από μπλοκ αλλά σπάζοντας και πολλές μπάλες παίρνοντας τη δυνατότητα έτσι να πάρει πολλούς πόντους στην κόντρα.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σμιτ με 17 πόντους ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μπέμε με 14 και Φράγκος με 12.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-0 ωστόσο σε συνέχεια με ένα σερί 4-0 πήρε το προβάδισμα με 4-2 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Ο Θρύλος βρέθηκε μπροστά με 16-12 για να κάνουν στη συνέχεια ένα σερί 9-4 ώστε να πάρουν το σετ με 25-16.

Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο με την ομάδα του Μουνιόθ να κάνει ένα σερί 5-0 και να πηγαίνει το σκορ στο 11-6. Ο Θρύλςο διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και έτσι κατέκτησε και το δεύτερο με 25-15.

Το τρίτο ήταν λίγο διαφορετικό. Ο Θρύλος μπήκε κάπως νωθρά, οι αλλαγές του Μπενίτεθ αποδιοργάνωσαν λίγο τον Ολυμπιακό, ωστόσο στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν αντίσταση. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 6-8 για να γυρίσει το σετ ο Θρύλος και να βρεθεί μπροστά με 16-13 και 21-18. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την εύκολη νίκη χάρη στο 25-22 του τρίτου σετ.

Τα σετ: 25-16, 25-15, 25-22

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-16

2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-15

3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22

Περισσότερα σε λίγο...

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού ρίχνεται στη «μάχη» του CEV Cup κόντρα στη Σαχτιόρ. Live στις 17:30 στο gavros.gr/CS9.

Στις 12/12 με τον ΠΑΟΚ

Στις 18:00 θα διεξαχθεί ο ημιτελικός του Λιγκ Καπ με τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται εντός έδρας κόντρα στους Θεσσαλονικείς.