Κόντρα στη Μπούρσα στους «16» ο Θρύλος

Τετάρτη, 5 Δεκεμβρίου 2018 - 18:35

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-2 της Σαχτιόρ στην Λευκορωσία και πήρε έτσι την πρόκριση στη φάση των «16» του CEV Cup.

Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την τουρκική Μπούρσα, η οποία αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Αζαξιό μπόρεσε και εκείνη να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πιο συγκεκριμένα, η Μπούρσα είδε τη γαλλική ομάδα να παίρνει τη νίκη στην Τουρκία με 3-0 σετ, ισοφαρίζοντας έτσι τη νίκη της με το ίδιο σκορ στο πρώτο ματς.

Η πρόκριση, λοιπόν, κρίθηκε στο «χρυσό» σετ, όπου οι Τούρκοι επικράτησαν με 15-12 και πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει την τουρκική ομάδα, η οποία είναι γνώριμη στους «ερυθρόλευκους» από τις «μάχες» της γυναικείας ομάδας βόλεϊ τα τελευταία χρόνια το διάστημα 18-20 Δεκεμβρίου. Ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει στις 15-17 Ιανουαρίου το 2019.

Τα σετ: 21-25, 21-25, 20-25, 15-12

Στους «16» του CEV Cup ο Ολυμπιακός!

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Θρύλου πήρε τα 2 σετ που χρειαζόταν στην Λευκορωσία κόντρα στη Σαχτιόρ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.