Μία ακόμα εύκολη νίκη

Τρίτη, 11 Δεκεμβρίου 2018 - 20:19

Την νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Volleyleague συνέχισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Και μάλιστα, με χαρακτηριστική άνεση. Οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν αντίσταση κόντρα στο Μαρκόπουλο μόλις για ένα σετ και πήραν εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη, για την 9η αγωνιστική που διεξήχθη εμβόλιμα.

Οι Πειραιώτισσες παρέμειναν μόνες πρώτες στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, ενώ έδειξαν για μια ακόμα φορά, ότι βρίσκουν τα πατήματά τους...

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και είναι χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκαν μόλις 62 λεπτά προκειμένου να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίπε με 17 πόντους και την ακολούθησε η Λάουρα Έμοντς με 13.

Στα του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένα και βρέθηκε πίσω με 4-1. Ωστόσο απάντησε άμεσα σε 4-4 για να προηγηθεί με 5-4 μετά τα εξαιρετικά σερβίς της Χριστοδούλου και να μην χάσει ξανά σε κανένα σημείο του ματς το προβάδισμα. Με άσσο και καρφί της Χίπε η διαφορά πήγε στους τέσσερις (11-7) για να φτάσει τελικά στους επτά (15-8). Ο Ολυμπιακός κρατούσε τον έλεγχο και έτσι κατέκτησε το σετ με 25-17 για το 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Θρύλος προηγήθηκε με 7-1 για να φτάσει τη διαφορά στο +10 (15-5). Με επίθεση της Έμοντς και άσσος της Λαμπρινής Κωνσταντινίδου ο Ολυμπιακός τελικά κατέκτησε εύκολα το σετ με 25-13 για το 2-0.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός είχε συνεχώς το προβάδισμα ωστόσο ένα κενό διάστημα στο 9-4 έδωσε τη δυνατότητα στις φιλοξενούμενες να μειώσου σε 9-8. Ο Θρύλος όμως φόρτσαρε ξανά και με τη Βλαχάκη πήγε στο +6 (16-10) ενώ με επίθεση της ίδιας κατέκτησε το σετ και το ματς με 25-20.

Τα σετ: 3-0 σε 1:02, 25-17 (8-6'), 25-13 (18'), 25-20 (25')